Българският футбол генерира сериозни приходи и разходи що се касае до трансферната политика на родните клубове, показа проучване на Sportal.bg. През летния и зимния прозорец на настоящия сезон нашите тимове са купили футболисти за над 20 млн. лева. Въпросните 20 млн. бяха надхвърлени с привличането преди два дни на Франко Русо от испанския Майорка в шампиона Лудогорец за около 900 000 евро.
Официално: Защитник от Ла Лига е второто ново попълнение на Лудогорец
Приходите от продажба на състезатели за същия период са по-внушителни. Според нашето проучване те възлизат на малко под 28,5 млн. лева.
Най-много пари в покупка на футболисти инвестира Лудогорец. За шест от новите попълнения - Густаво Нонато, Якуб Пьотровски, Педро Енрике, Педро Нареси, Фон Витри и Франко Русо, “орлите” са дали около 11 млн. лева. Те обаче са получили горе-долу същата сума от продажбите на Алекс Сантана, Шакил Пинас, Пиерос Сотириу, Сисиньо и Жосуе Са. Т.е. собствениците на тима са инвестирали всички пари от изходящи трансфери в привличането на нови състезатели.
ЦСКА - София е вторият тим, който дава най-много за нови играчи. Ако “червените” платят дори половината от откупната клауза на Маурисио Гарсес, възлизаща на 600 000 евро, то те ще са инвестирали в нови попълнения около 5,1 млн. лева. Най-скъпите покупки са Тобиас Хайнц (600 000 евро) и Джонатан Линдсет (500 000 евро), но собствениците платиха пари за още 6 човека - Туфегджич, Шагоян, Де Нойер, Назон, Александров и Марселино.
Тобиас Хайнц: ЦСКА е най-големият клуб в България! Тук съм, защото имам високи цели
За отбелязване е обаче, че от продажбата на Жорди Кайседо, Валентин Антов, Вилдсхут и Баи ЦСКА - София е изкарал малко над 9 млн. лева.
Тройката на клубовете, дали най-много пари за нови футболисти, се затваря от ЦСКА 1948. “Червените” са инвестирали малко над 2 млн. лева, привличайки с трансферни суми четирима състезатели. Става въпрос за Евгени Сердюк, Радослав Кирилов, Бирсент Карагарен и Райън Бидунга. Нещо много положително при тези сделки е, че парите не изтичат навън, а влизат в касите на три български клуба - Черно море, Славия и Локомотив (Пловдив).
ЦСКА 1948 обяви трансфера на Карагарен
На четвърто място по изразходвани за трансфери средства е Ботев (Пловдив). “Канарчетата” са похарчили около 1,6 млн. лева за четирима футболисти, като най-скъп е привлеченият от Септември 18-годишен талант Красиан Колев.
От продажба на нигерийците Олакунле Олусегун, Джонатан Окоронкво и Ифеани Ндука в Краснодар пловдивчани изкарват над 3,5 млн. лева и в крайна сметка трансферният им баланс е на сериозен плюс.
Пети в своеобразната класация за покупка на футболисти е Левски. “Сините” обаче са много далеч от първите четири тима. Те са платили трансферни суми в размер на около 315 000 лева. Продажбата на Георги Миланов пък вкара в клуба 150 000 евро. Т.е. на “Герена” не печелят, но и не губят от трансферната си политика.
Официално: Георги Миланов вече е играч на Ал Джафра
Що се касае до продажба на състезатели за отбелязване са добрите трансфери от финансова гледна точка на Черно море за Сердюк (ЦСКА 1948), на Славия за Радослав Кирилов (ЦСКА 1948) и Мартин Георгиев (Барселона), на Локо Пд за Бирсент Карагарен и Райън Бидунга (ЦСКА 1948), а също така и на столичния Септември, който за последните няколко месеца е продал четирима свои състезатели.