Sportal.bg
Използвай App-а за
по-добро усещане
Отвори

Как таванът на бюджетите промени развойната война във Формула 1?

Как таванът на бюджетите промени развойната война във Формула 1?

От началото на 2021 година отборите във Формула 1 оперират при условията на ограничени от правилника бюджети. През сезон 2021 те разполагаха със 145 милиона щатски долара, през 2022 таванът бе на 140 милиона, а през 2023 ще падне до 135 милиона. Тази цифра се базира на сезон от 21 състезания, а за всяко повече или по-малко таванът се увеличава или намалява с по 1.2 милиона.

Разбира се това ограничение се отразява на способността на отборите да развиват своите коли в хода на сезона. В миналото богатите тимове можеха да си позволят да развиват до безкрай своите машини, докато по-малките екипи нямаха този лукс. Сега за всички условията са еднакви, което би трябвало да доведе до изравняване на силите в даден момент.

Защо Ферари загуби развойната война през 2022 година?
Защо Ферари загуби развойната война през 2022 година?

По думите на главния инженер на Ред Бул Пол Монахан, наличието на таван на бюджетите е накарало водещите отбори да променят тотално своята философия относно разработката и използването на нови части. Самото анализиране и създаване на нови компоненти попада извън ограничението на бюджетите, но щом една част бъде използвана на пистата, дори и за само една обиколка, то тя се приспада от бюджета на всеки екип.

Нюи: Формула 1 става все по-интересна
Нюи: Формула 1 става все по-интересна

„Трябваше да променим дисциплината си. В миналото можехме да разглеждаме идеи, които щяха да променят драстично нашата кола, но и щяха да са много скъпи, ние бяхме в хубавата позиция да можем да си го позволим. Но това се промени. Нашата инженерна дисциплина се промени, за да се адаптираме към тези правила. Това, което правихме в предишните години, вече не можем да си го позволим“, обясни Монахан.

Последвайте каналите ни в:

Снимки: Gettyimages

Още от Моторни спортове

Виж всички