Иван Гавалюгов: Един гаф не се поправи, а се задълбочи с един абсурд

Иван Гавалюгов: Един гаф не се поправи, а се задълбочи с един абсурд

Кметът на Община Ботевград Иван Гавалюгов говори относно вчерашното решение на Арбитражната комисия да премахне наказанието от три служебни загуби на Левски в полуфиналната серия с Балкан. Гавалюгов изрази своята позиция на извънредна пресконференция, която "зелените" свикаха след вчерашното събрание на комисията.

Отмениха наказанието на Левски
Отмениха наказанието на Левски

Ние искаме да играем баскетбол. В никакъв случай не искаме да печелим служебно или да печелим медали и титли по служебен път. Казусът със служебните загуби в полуфиналната серия с Левски, наложени от мениджъра на НБЛ, е прецедент в българския баскетбол, а и в европейския такъв. Първо си зададохме въпроса как е възможно един състезател, който на практика според всички документи на БФБ и НБЛ няма състезателни права, да бъде допуснат да се състезава в цели три двубоя? Как се извършва комуникацията между федерация, лига и дежурен делегат. Това явно са някакви процедурни проблеми и пропуски, които ще бъдат регулирани в бъдеще. Решението на мениджъра на НБЛ е съгласувано, коментирано, дискутирано с хора със сериозен юридически опит в лицето на изпълнителния директор Елеонора Рангелова, която е член на правната комисия на ФИБА и с изключително богат опит в спортното право и нормативната уредба не само на нашата федерация, а и на европейската. Те дадоха съответните тълкувания по казуса и бяха категорични, че това е нарушение, чиято санкция е ясно регламентирана в наредбите и регламентите на БФБ. Това е единственият възможен и законосъобразен вариант, по който може да се излезе от тази ситуация. БФБ, и в частност НБЛ, имат сериозна вина за допускането на този сериозен гаф. Не мога да кажа дали е по-голяма, по-малка или равна с тази на Левски, който също има отношение към казуса и пропуска да бъде довършен трансферът и респективно да се добият състезателните права на Йордан Минчев. 

Тук не искам да коментираме чия е вината, но тя е факт. По-голямата изненада и абсурд идва, че един гаф всъщност е умножен с втори сериозен гаф и абсурд, а това е решението на Арбитражната комисия. Запознавайки се с решението и с мотивите им, които отменят решението на мениджъра на НБЛ, аз, без да съм юрист, запознавайки се с нормативните документи на федерацията, включително и на цитирания закон за ФВС, не намирам друго решение на този казус освен действително присъдените служебни загуби за нарушение на правилата на НБЛ, които касаят участието на нередовен състезател. Очевидно е, според нашите наредби, че е допустимо да бъде картотекиран състезател в сроковете по правилата на НБЛ, без той да придобие състезателни права до завършването на процедурата на международния трансфер, какъвто е случаят с Йордан Минчев. Там е записано буквално до 10 дни след картотекирането трябва да се получи Letter of Clearance или разрешение, с което предходният му клуб на практика информира чрез федерациите новия му клуб, че всичко е наред и изчистено в техните взаимоотношения. Това е международен документ, който се използва във всички федерации и членове на световната федерация. Без такъв документ никой състезател не може да придобие състезателни права в нито една федерация, която е член на ФИБА и администрира съответно национално първенство. Това е прецедент за европейския баскетбол. Стана ясно, че тази процедура не е завършена. 

Според разпоредбите и правилата на БФБ там много ясно е записано, че това е задължение на клуба - да преведе съответната такса на съответната федерация, за да може да бъде завършена процедурата по получаването на LOC. Изрично е записано, че играч може да бъде картотекиран, но без LOC той не придобива състезателни права. Аргументът на Арбитражната комисия е бил, че в закона за ФВС пишело, че: “В чл. 69 картотекирането е акт на спортната федерация, с който спортистите, аматьорите и професионалните спортисти придобиват състезателни права по чл. 68”. Четем и чл. 68: “Състезателните права са съвкупност от правото на спортистите, аматьорите и професионалните спортисти да участват в тренировъчната и състезателната дейност на спортен клуб, член на лицензирана спортна федерация, както и свързаните в това участие имуществени и неимуществени права. Ал. 2 на чл 68. - придобиването, прекратяването и отнемането на състезателни права се определя от спортната федерация с правилата по чл. 28”. Самият закон за ФВС препраща към правила, изготвени от съответната федерация. Това е много логично, защото всяка федерация е член на някаква международна федерация, и като такъв член е задължително да се спазват приети от международната федерация правила за картотекиране, придобиване на състезателни и права и т.н. Не може българският закон за ФВС да включи всички възможни правила и процедури по картотекиране, придобиване и отменане на състезателни права, съобразявайки го с правилата на международните федерации, които са динамични и се изменят. Изключително некоректно препращане към чл. 69 от закона за ФВС от страна на Арбитражната комисия. Четем чл. 28, ал. 1.4: “Спортната федерация осъществява дейността си въз основа на приети от нея: Правилата за статута на спортистите, аматьорите и професионалните спортисти и за придобиване, прекратяване и отнемане на състезателните права”. 

Законът за ФВС казва, че всички тези правила са спрямо правилата на съответната федерация. На нашата федерация правилата са изключително ясни в това отношение. Един гаф всъщност не се поправи, а се задълбочи с един абсурд, сътворен от Арбитражната комисия. Да отмени решение на мениджъра на НБЛ. Да, гафът е на федерацията, че се допусна това нещо да се случи, но отменя това решение като на практика каза, че тези правила не важат. До момента всички клубове, всички международни трансфери, са се изпълнявали според правилата на НБЛ, включително и от страна на Левски. Тук вероятно става дума за пропуск, невнимание и така нататък, но това не отменя фактологията. Факт е, че състезател без състезателни права е взел участие в три двубоя от НБЛ. Той се явява нередовен състезател. За допускане на такова нарушение се предвижда служебна загуба за отбора, който е допуснал това нарушение. Няма какво повече да изяснявам. 

Нещо повече. Считам, че АК е превишила своите правомощия, тъй като тя трябва да разглежда жалби. В устава на БФБ, тъй като АК е помощен орган на БФБ, тя трябва да разглежда само казуси, съобразявайки се с с приложимата наредба и нормативните документи на БФБ. Не могат да правят препратки към други закони и така нататък. Ако считат, че има някакво противоречие, само българският съд може да отмени някакъв акт от по-нисша правна степен. Не може да го прави Арбитражната комисия към федерацията. Тя може само да съблюдава дали са спазени наредбите на съответната федерация. Членовете на АК са иззели функциите на българския съд и са решили, че има някакво противоречие, а според мен няма никакво, между наредбата на БФБ, в частност НБЛ, и закона за ФВС. Преди малко ви разказах защо смятам, че няма никакво противоречие. Дори да допуснем, че има, АК не е органът, който може да констатира тези неща. Затова считам, че решението им е абсурдно. Ние изразяваме готовност да играем полуфиналните серии с Левски, макар да е очевидно за всички, че в първите три мача е допуснато сериозно нарушение на правилата на НБЛ с участието на нередовен състезател. Международната федерация е сезирана за този сериозен гаф. 

Разсъждавам, че осъзнавайки гафът, който БФБ е направил, са счели, че отмяната на това решение на НБЛ ще е по-малкият проблем, отколкото потвърждавайки както е било редно. Респективно действията, които Левски би предприел като засегната страна би предприел към международен съд, български съд или която съдебна инстанция предпочете. Те имат основания да кажа, че заради лоши процедури или някакви грешки на федерацията е допуснато наш състезател да участва в цели три двубоя. Впоследствие ни е наложено наказание, от което ние сме потърпевши и търпим определени имуществени и неимуществени вреди, които трябва да козваме. Вероятно притеснението, угрозата да участва в един сериозен съдебен процес с може би сериозни материални, а и морални щети, федерацията, а и органът към федерацията - Арбитражната комисия, е взела това абсурдно решение. Това само усилва ефекта от вече направения гаф. 

Балкан е сезирал международната федерация за казуса и очакваме тяхното произнасяне. Ние не търсим някой да бъде потърпевш и наказан, а веднъж завинаги да се види, че има някакви правила, които всички спазваме, и когато е допуснато някакво нарушение, трябва да се понесат съответните отговорности от всички замесени лица. В този случай това са БФБ и Левски”, заяви Гавалюгов.

Последвайте каналите ни в:

Снимки: Sportal.bg

Още от Баскетбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти