Нито един бос на "Армията" не е бил по-голям от феновете

За публиката на ЦСКА всеки сезон без шампионска титла е провален. Такава е традицията, завещана на "Армията" още от времената на Манол Манолов, Иван Колев, Димитър Якимов, Никола Цанев, Димитър Пенев, Борис Гаганелов, Петър Жеков и т.н. Червеният гняв се е развихрял сериозно на няколко пъти след 1989 година, като нито един клубен бос не е излизал победител срещу сектор "Г". На нито един друг стадион в София не са се случвали толкова много фенски протести и бунтове. 

Да си припомним най-горещите моменти в Борисовата градина:

1993 година: един от първите гневни сборове на запалянковци на ЦСКА пред съблекалнята на "червените" идва след домакинска загуба от Локомотив (Горна Оряховица), която увеличава точковата разлика с Левски. Митингът пред сектор "А" ражда много псувни по адрес на футболистите на Гьоко Хаджиевски и клубното ръководство.

1998 година: ЦСКА губи с 1:3 от Литекс първия полуфинал за Купата на България след безобразна игра. След мача феновете започват да крещят по играчите, които си тръгват по тъмно от "Армията". Пожален е единствено капитанът Христо Стоичков, който вкарва почетното попадение за "червените". Един от известните армейски привърженици казва с треперещ глас на Камата: "Ицо, само ти знаеш какво значи тази свещена фланелка".

1998 година: На 29 ноември футболният гранд достига дъното в Ловеч. Отборът на Димитър Пенев търпи погром с 0:8 от Литекс - това е най-голямата загуба в историята на армейците. Още същата вечер вратите на стадион "Българска армия" са извадени, а на трибуните се появяват плакати срещу "Мултигруп". След половин година Илия Павлов е свален от власт.

2000 година: неочаквано равенство с Пирин (Благоевград) в деня, в който клубът отдава почит на починалата легенда Крум Милев, отприщва отново фенската ярост. Красивият гол на Владимир Манчев не е достатъчен за победа и са загубени ценни точки в борбата за титлата с Левски. Множество викове "оставка", бой в сектор "А" и нова блокада на съблекалнята до късните часове.

2000 година: ЦСКА започва новия сезон с домакинство на Ловеч, като близо 10 000 зрители на "Армията" се настройват за голове от страна на Димитър Бербатов, Христо Янев и Владимир Манчев. Срещата обаче завършва 0:0, като Бербатов се разминава на няколко пъти с гола, което кара най-крайните привърженици от сектор "Г" да започнат да обиждат младия нападател. След двубоя Митко напуска насълзен стадиона заедно със своята майка Маргарита. 

2001 година: публиката на ЦСКА се взривява от възмущение след две поражения от Литекс, дошли в рамките на няколко дни - 0:3 за Купата на България и 1:4 за първенството. Издигнати са плакати срещу тъмнокожите футболисти в отбора. След завръщането от Ловеч, разярената агитка на армейците, предвождана от Димитър Ангелов, нахлува на стадиона в Борисовата градина и реже гредите. 

2006 година: нов голям трус на "Армията". На полусезона "червените" водят с осем точки пред Левски, но клубът се разделя с част от титулярите си - Деян Максич, Радослав Забавник, Ибрахима Гай, Стойко Сакалиев. Следва серия от разочароващи резултати и загуба на титлата, която отива на "Герена". Надига се нова вълна от възмущение срещу управлението на Васил Божков и в края на годината бизнесменът се разделя с армейците.

2008 година: ЦСКА остава без лиценз за Европа, което спира шампионския отбор на Стойчо Младенов да атакува групите на Шампионската лига, а на мястото на "червените" играе Левски. Събитията водят до нов мащабен митинг пред сектор "А" на "Армията", където жандармеристи ескортират клубния президент Александър Томов.

2009 година: Любослав Пенев отлъчва от първия отбор на ЦСКА деветима футболисти за неспазване на спортния режим. Скоро след това седем от отстранените играчи са бити в ресторант "Окото" в Горубляне.

2010 година: Армейците гостуват на Локомотив (Мездра), като при 1:0 за домакините феновете на ЦСКА нахлуват на игрището и прекратяват мача. Ултрасите щурмуват терена и започват да хвърлят камъни по терасата, където са настанени клубните босове от "Титан".

2016 година: Адалберт Зафиров извежда за тренировка юношите на ЦСКА, които трябва да играят за тима, в случай, че бъде приет оздравителен план за ПФК ЦСКА АД. На стадиона е и синдик Дора Милева. Група бесни привърженици обаче псуват и замерят тийнейджърите с бира пред сектор "А", а в Борисовата градина гъмжи от полиция.

2021 година: главният мениджър на ЦСКА - София Стойчо Стоилов е нокаутиран от недоволни фенове пред сектор "А", след равенството 0:0 с Лиепая в Лигата на конференциите. Линчуваният шеф е влачен, за да бъде спасен от още по-големи неприятности, а инцидентът е заснет от медиите.

2022 година: гневни запалянковци хвърлят банани и бутилки по играчите на Алън Пардю преди срещата с Ботев (Пловдив), като феновете скандират обидни думи по адрес на клубния собственик Гриша Ганчев. По-рано през деня е унищожена едната врата на стадиона. Някои от чужденците в тима на "червените" отказват да играят, а след мача футболистите са изведени с полицейски кордон през сектор "Б". Сектор "Г" пък излиза с позиция, че обявява бойкот, докато Ганчев не си тръгне от "Армията".

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти