Левски е трети, след като бразилец матира "моряците"

Отборът на Левски постигна изключително важна победа с късен гол във Варна и вече държи съдбата си изцяло в свои ръце. “Сините” надвиха с 1:0 Черно море пред препълнените трибуни на “Тича”, след като Цунами бе точен в 85-ата минута. Вратарят Николай Михайлов пък спаси няколко пъти тима си и помогна сериозно на столичани, които не изиграха най-добрия си мач тази пролет, но се бореха и накрая постигнаха своята голяма цел. Победата изкачи 26-кратните шампиони на трето място 180 игрови минути преди края на сезона. Така вече играчите на Станимир Стоилов знаят, че всичко зависи от тях, за да се класират в Европа, а не зависят от съперниците им Ботев (Пловдив) и “моряците”.  Те имат 49 точки, колкото и “жълто-черните”, докато варненци останаха с 46 точки.

Двубоят от 29-ия кръг на efbet Лига даде отговор кой вече е фаворит за бронзовите медали през този сезон, след като "канарчетата" отстъпиха с 1:2 от Лудогорец и бяха изместени от третата позиция.

Първият мач на “Тича” завърши с успех за “моряците” - 1:0, но последната среща на “Герена” преди месец бе спечелена с 2:0 от “сините” и дава предимство в преките сблъсъци на столичани. Днешната победа пък затвърди доброто представяне на Левски тази пролет. Тимът вече близо два месеца не е допускал гол за първенство и влиза със самочувствие във финала с ЦСКА - София на 15 май.

29 Черно море - Левски

Наставникът на домакините Илиан Илиев направи две рокади от равенството със Славия (1:1). Мазир Сула и Виктор Попов замениха наказания Влатко Дробаров и Мартин Дичев. Под рамката бе Иван Дюлгеров, а Виктор Попов, Даниел Димов, Живко Атанасов и Цветомир Панов действаха в отбрана. Стефан Велев и Пабло Гарсия бяха опорните халфове, докато Велислав Василев, Матиас Курьор и Мазир Сула подпомагаха тарана Евгений Сердюк.

Гостите бяха без наказаните Уелтон и Марин Петков, а Станимир Стоилов отново смени тактиката, както в мачовете с Лудогорец и пусна трима централни защитници. Специалистът направи една промяна в състава, надвил с 2:0 Ботев (Пловдив), като Килиан ван дер Каап замени наказания Уелтон. Николай Михайлов, който постигна рекорден 15-и мач без допуснат гол през тази кампания на първенството, бе вратар. Каап, Сонко Сундберг и Хосе Кордоба бяха бранители, а Драган Михайлович, Филип Кръстев, Андриан Краев, Георги Миланов и Цунами бяха петимата в схемата 3-5-2. Илиян Стефанов помагаше на Билал Бари в предни позиции.

Тимовете на Илиев и Стоилов се радваха на отлично време, хубав терен и препълнени трибуни на "Тича", където имаше около 7000 зрители, а около 2000 от тях подкрепяха гостите. Агитката на "зелено-белите" бе подготвила специална хореография, с която да надъха своите любимци.

Двата тима стартираха равностойно, а първият удар бе в десетата минута, който обаче не затрудни Михайлов. Постепенно “моряците” взеха малък превес, докато гостите разчитаха на контраатаки. В 23-ата минута Кордоба изби с глава в ъглов удар хубаво центриране на Курьор, а пет минути след това от отлична позиция Мазир Сула стреля над гредата от фал, коствал жълт картон на Кордоба.

При следващата атака Стефанов отправи слаб удар с глава в посока на варненската врата, която не попадна в очертанията. Две минути по-късно обаче Дюлгеров спаси Черно море. Хубава атака на Левски отляво беше завършена от Каап, който с удар от 18 метра прати топката в посока на долния ляв ъгъл на варненци, но стражът показа добър рефлекс и спаси. Гарсия също пробва удар отдалеч, но и той не затрудни Михайлов. Секунди преди края на първата част Георги Миланов пропусна да даде аванс на гостите и да си направи подарък за своя имен ден.

В 51-ата минута голям пропуск направи Сердюк, който открадна топката от "сините" и на скорост преодоля двама бранители, но останал очи в очи с Михайлов бе блокиран от опитния вратар. Националът изби с крак, а при добавката защита се справи.

В 54-ата минута Стефанов бе намерен от Цунами, но прати топката директно в ръцете на Дюлгеров.

В 62-ата минута Михайлов отново спаси столичани, след като изби отиващ към долния му ляв ъгъл изстрел на Сула. “Сините” изравниха играта, но чисти положения липсваха. Кръстев пробва удар от фал, но той не попадна в целта. Георги Миланов също стреля без да създаде неприятности на Дюлгеров.

По-късно Черно море имаше претенции на два пъти за дузпа в рамките на две минути, но и в двата случая такава не бе отсъдена.

Последните минути Левски стана по-опасен, но срещата отиваше към 0:0 преди да се стигне до ъглов удар, след който Цунами се извиси с глава и матира Черно море. Това стана в 85-ата минута, а голът е негов първи за клуба.

При следващата атака Бари можеше да реши всичко, но Дюлгеров го спря, след като таранът остана очи в очи с него.

Буквално в 90-ата минута Михайлов с добър рефлекс запази победата за Левски, след като със сетни усилия извади удар под гредата на Гарсия от фал.

"Сините" приемат Лудогорец и гостуват на Славия в последените двама мача от първенството, докато "моряците" гостуват на шампионите и завършват сезона на "Тича" срещу ЦСКА-София.

ЧЕРНО МОРЕ 0:1 ЛЕВСКИ
0:1 Цунами (85`)

ЧЕРНО МОРЕ: Иван Дюлгеров, Виктор Попов, Даниел Димов, Живко Атанасов, Цветомир Панов, Стефан Велев, Пабло Гарсия, Велислав Василев, Матиас Курьор, Мазир Сула, Евгеений Сердюк

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Килиан ван дер Каап, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Драган Михайлович, Филип Кръстев, Андриан Краев, Георги Миланов, Цунами, Илиян Стефанов, Билал Бари

Снимки: Борислав Трошев