Синият поход към Европа продължава

Отборът на Левски надви с 2:0 Ботев (Пловдив) в битката за третото място от плейофите в първата шестица на efbet Лига. Филип Кръстев (11`-дузпа) и Сонко Сундебрг (36`) бяха точни за играчите на Станимир Стоилов, които продължават своя поход към класиране в европейските клубни турнири. Столичани се приближиха на три точки от мечтаното през тази кампания трето място, което в момента се заема от “канарчетата”, които бяха спрени два пъти от гредите след почивката.

Пловдивчани са с актив от 49 точки, докато “сините” вече са с 46 точки, но имат предимство в преките двубои срещу “жълто-черните”. 26-кратните шампиони продължават да гонят класиране в Европа на два фронта, след като вече си гарантираха участие на финала за Купата на България срещу ЦСКА-София на 15 май.

Близо 11 000 зрители пристигнаха в съботния следобед на стадион “Георги Аспарухов”, като 1500 от тях подкрепяха мощно гостите. За голямо съжаление отново имаше ексцесии между агитките, като един полицай пострада от тях и бе откаран в болница, а второто полувреме бе забавено заради нахлуване пред сектора за гостите от ултрасите на Сектор “Б”. За щастие до по-сериозни ексцесии не се стигна.

Това бе вторият мач от плейофите и за двата тима, като в първите си мачове Левски записа равенство (0:0) срещу ЦСКА - София, докато Ботев взе важна победа с 1:0 срещу Черно море.

Станимир Стоилов направи само две промени от победата с 1:0 над Лудогорец, която класира тима на финала за Купата, като сред титулярите се завърна Илиян Стефанов, който смени Килиан ван дер Каап. Капитанът Николай Михайлов пък се върна под рамката вместо Пламен Андреев. Четиримата в защита пред опитния страж бяха Драган Михайлович, Ноа Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Цунами. Пред тях действаха Филип Кръстев и Андриан Краев. По крилата връхлитаха Георги Миланов и Уелтон, а Стефанов подпомагаше тарана Билал Бари.

26 Левски - Ботев (Пловдив) 2:0

От своя страна наставникът на гостите Азрудин Валентич бе само с една промяна спрямо състава, победил "моряците". Антоан Бароан бе заменен от Мохамед Брахими. На вратата бе Георги Аргилашки, а при схемата 3-5-2 в отбрана действаха Роберто Пунчец, Самюел Супрайен и Виктор Генев. По фланговете се разполагаха Джеймс Ето’о и Па Конате, а в халфовата линия бяха Дилан Мертенс, Реда Рабей и Емануел Току. В предни позиции бяха капитанът Тодор Неделев и Брахими.

След проливния дъжд, който се изля над столицата буквално час преди мача, теренът беше отличен за игра. Атмосферата по трибуните пък бе страхотна, тъй като около 10 500 зрители пристигнаха на “Герена”. Почти 1500 от тях подкрепяха ”канарчетата”. Както през последните сблъсъците между двата тима на “Георги Аспарухов”, така и днес не липсваше напрежение в началните минути между “Ултрас Левски” и “бултрасите”, но намесата на полицията предотврати инциденти.

Още с първата си атака Ботев можеше да създаде голово положение, но Брахими се подхлъзна преди да излезе очи в очи с Михайлов. Гостите искаха нарушение на Кордоба, но реферът Георги Димитров както в тази, така и в следващата ситуация, в която Уелтон искаше дузпа, даде знак играта да продължи. Малко след това обаче “сините” получиха правото да изпълнят 11-метров наказателен. Мертенс игра с ръка в наказателното поле, но Димитров даде знак играта да продължи. Секунди по-късно помощниците му го пратиха да гледа ВАР, а след видео повторенията съдията Димитров смени своето решение и посочи бялата точка.

Зад топката застана Кръстев, който през седмицата бе пожелан и от “жълто-черните”. Той хладнокръвно излъга Аргилашки и прати топката в долния десен ъгъл на вратаря за 1:0. Халфът при радостта си демонстрира желанието си, че иска да остане на “Герена”. Попадението даде самочувствие на “сините”, които взеха инициативата и владееха много повече топката.

Аргилашки спаси с крак, но чисти положения липсваха до 32-ата минута, когато Ники Михайлов спаси Левски. Току нахлу отлично и с хубав финт излезе на стрелкова позиция, но вратарят с крак изби. Неделев и Мертенс също направиха слаби изстрели, докато при левскарите липсваше завършващия удар до 36-ата минута. Тогава централният бранител Сундберг матира Аргилашки с бомбен шут от над 25 метра, който се удари в горната греда и спря в мрежата.

Попадението е негово дебютно за клуба, а след него “сините” можеха да вкарат още един гол на няколко пъти, но пропуснаха. Удар на Неделев бе избит пред голлинията, а с това и завърши първата част.

На почивката агитките на двата тима, тази на столичани в Сектор “А” и “жълто-черните” продължиха да се замерват с бомбички и предмети, а една изстреляна ракета от пловдивчани вдигна напрежението до краен предел, като ултрасите на Левски от сектор “Б” нахлуха на пистата около 300, 50-ина от тях изтичаха цялото разстояние до гостуващия сектор, за да търсят саморазправа, но много сериозен кордон от полиция ги спря. Дикторът помоли феновете веднага да се върнат на местата си - нещо което сториха останалите през Сектор “Б”, докато другите се върнаха малко след това. Това забави началото на второто полувреме с няколко минути. Лошата новина е, че един от полицай бе ранен с бомбичка от престрелката между двете агитки и бе откаран в болница с линейка.

Втората част започна с Антоан Бароан, Димитър Тонев и Станислав Работов, които замениха Неделев, Брахими и Супрайен. Още в 49-ата минута греда удари Виктор Генев с бомбен шут от над 23 метра. Бранителят стреля силно в напречната греда на Михайлов. Определено Ботев живна след почивката, но чисти положения не бяха създадени и от двете страни.

Един път Стефанов пропусна от добра възможност и бе заменен от Марин Петков. Малко преди края Уелтон си изкара картон и ще пропусне мача с Черно море заради натрупани картони. Бразилецът не беше така активен, както преди почивката, но въпреки това пробва силен изстрел, който мина над гредата. В 90-ата минута Кръстев за малко да накаже грешка на защитата на Ботев, но Аргилашки спаси.

В даденото продължение резервата Марин Петков също видя жълтия картон, като и той ще бъде наказан за гостуването във Варна, но заедно с Уелтон ще са на линия за финала с ЦСКА-София.

Секунди преди края Кордоба беше близо до автогол, но гредата отново спаси "сините", а Михайлов подобри рекорда си и вече има 14 "сухи" мрежи през тази кампания.

След мача феновете на двата отбора аплодираха своите любимци, като играчите на Левски направиха обиколка на целия стадион, за да получат заслужени овации.

Следващия петък Левски гостува на Черно море, а Ботев прима Лудогорец в тежките битки за бронзовите медали през тази кампания на първенството.

ЛЕВСКИ 2:0 БОТЕВ (ПД)
1:0 Кръстев (11`-д)
2:0 Сундберг (36`)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Драган Михайлович, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Андриан Краев, Филип Кръстев, Георги Миланов, Илиян Стефанов, Уелтон, Билал Бари

Ботев Пд:  Георги Аргилашки, Виктор Генев, Самюел Супрайен, Роберто Пунчец, Па Конате, Дилан Мертенс, Емануел Току, Реда Рабей, Джеймс Ето’о, Брахими, Тодор Неделев

Снимки: Борислав Трошев