Бока Хуниорс е на финал, нов звучен шамар за Ривър

Шампионът на Аржентина Бока Хуниорс се класира на финала за Купата “Диего Армандо Марадона”.  В изключително зрелищен мач “генуезците” завършиха 2:2 във визитата си на Архентинос Хуниорс, който също се бореше за класиране на финала. Нападателите Сарате (24) и Абила (61) бяха точни за гранда, докато Соса (10) и Вера (87) се разписаха за първия тим на Дон Диего.Наставникът на гостите Мигел Русо пусна състав без девет от титулярите си, тъй като в сряда предстои срещата-реванш от полуфиналите за Копа Либертадорес срещу Сантос. Именно поради това специалистът остави няколко играчи да почиват, за да бъдат по-свежи за голямата мечта на клуба и феновете, които искат да се върнат на финал за най-важния трофей в Южна Америка.
Въпреки това “синьо-жълтите” напред играеха с Мауро Сарате, Рамон Абила и Едвин Кардона, които биха били титуляри във всеки един друг състав в Аржентина, както и твърдият титуляр Салвио. Бока искаше този финал и нямаше как да не го постигне, след като се бореше от първата минута и демонстрира манталитет и самочувствие. Нещо, което липсваше на вечния съперник Ривър Плейт, който имаше подобно на Бока осем точки в класирането и при успех срещу Индепендиенте щеше да е финалист, а Бока не беше победил.
Футболистите на Марсело Гаярдо обаче отстъпиха с 0:2 от “червените” на стадиона на Банфийлд и останаха зад вечния съперник. Младият талант на Индепендиенте Алан Велдаско отбеляза и двата гола преди почивката (25, 40), като завърши надпреварата с пет попадения.
На стадион “Диего Армандо Марадона” Бока започна активно, но при първата си атака домакините излязоха напред в резултата. Соса засече центриране отдясно в 10-ата минута и Архентинос излезе първи във временното класиране. Сарате възстанови равенството в 24-ата минута, когато и вратарят Чавес не се намеси достатъчно добре. Той обаче се поправи малко по-късно, когато спря Абила останал очи в очи срещу него. Салвио пък изпусна на празна вратата да донесе пълен обрат на Бока. Гредата веднъж спаси шампионите след изстрел от фаул на Торен. В 42-ата минута Бока получи право да изпълни дузпа. Капитанът Абила застана зад топката, но отново пропусна, както се случи вече срещу Нюелс Олд Бойс в края на ноември, като и този път стреля над вратата.
През втората част Абила обаче се реваншира, след като се възползва от грешка на Архентинос Хуниорс. Той майсторски преодолява вратаря и един бранител вкарвайки за 2:1 в 61-ата минута. Попадението е негово шесто от осем мача в турнира.
Бока пропусна да вкара трети гол, а в 87-ата минута Вера изравни. В този момент Ривър вече беше отстъпил и “генуезците” трябваше да задържат равенството, за да отидат на финал, тъй като при поражение Архентионс Хуниорс щеше да играе за трофея. Ибара от домакините беше изгонен в последната минута, а играчите на Русо нямаха проблем и с актив от 9 точки завършиха на първо място в група “А” от шампионския поток, като очакват победителя от група “В” в битката за трофея на 17 януари (за първото място спорят Банфийлд, Таларес де Кордоба и Химнасия ла Плата). Ривър и Архентинос Хуниорс останаха втори и трети в група "А" с актив от осем точки.
Така Бока Хуниорс спечели финала преди финала в турнира за купата “Диего Армандо Марадона” и заминава за Бразилия с настроение и самочувствие. За Сао Пауло обаче в минорно настроение заминава Ривър Плейт, който мечтаеше за нов голям финал, но сега само чудо може да го класира в мача за трофея, след като “милионерите” получиха изключително звучен шамар от Палмейрас в първия полуфинал за Либертадорес, губейки с 0:3 насред Буенос Айрес, въпреки че имаха владеене на топката в 73%.
Интересното е, че Ривър Плейт, който не е ставал шампион на Аржентина от 2014 година, изпусна титлата  през март в последния кръг за сметка на Бока. Преди седмица изпусна победата на "Бомбонера" в последните минути и така възможността да си гарантира финал в купата "Диего Армандо Марадона".
Суперкласико се завърна с 4 гола и два червени картона на “Бомбонера” (видео)