Суперкласико се завърна с 4 гола и два червени картона на “Бомбонера” (видео)

Най-чаканият мач в Аржентина между Бока Хуниорс и Ривър Плейт се завърна ударно след пауза от над 400 дни. Много драматичният сблъсък от шампионския поток за купата “Диего Армандо Марадона” завърши 2:2 на “Бомбонера”. Двата колоса забравиха през 90-те минути за предстоящите си полуфинали в Копа Либертадорес, като търсеха победата на всяка цена, за да си гарантират място на финала в надпреварата. Четири гола, два червени картона, една греда, доста остри сблъсъци, обрат и сериозна полемика преди почивката бяха част от Суперкласико №253 в историята.

Рамон Абила даде аванс на “синьо-жълтите” в 10-ата минута, но след червения картон на Кампусано в 58-ата минута, “милионерите” стигнаха до светкавичен обрат в рамките на 180 секунди. Първо резервата Джироти изравни с глава в 74-ата минута, а три по-късно Боре даде преднината на “червено-белите”, след като също се разписа с глава. Ветеранът Енцо Перес обаче беше изгонен секунди по-късно и двата тима останаха с 10 души.
Опитният Карлос Тевес, който влезе от резервната скамейка, бе в основата за равенството. Бившият национал на Аржентина проби и изведе майсторски Вила, който технично прехвърли Армани за 2:2 в 85-ата минута, което се оказа и крайният резултат.
Това бе първото дерби от 22 октомври 2019 година, когато отново на “Бомбонера” Бока надви с 1:0 Ривър в полуфинал-реванш от Либертадорес, но “милионерите” се класираха на финал, тъй като имаха преднина от 2:0 след първата среща на “Монументал”.
Сблъсъкът от група “А” се игра пред празните трибуни в храма на “генуезците”, където въпреки всичко феновете на домакините бяха опънали огромни знамена, а през цялото време от колоните се чуваха песни на Ла 12. Двубоят беше юбилеен №100 на "Бомбонера" между двата гранда на Южна Америка.
Предвид предстоящите първи полуфинали за Копа Либертадорес треньорите Мигел Русо и Марсело Гаярдо оставиха част от титулярите си да почиват, за да бъдат в оптимална форма за сблъсъците с бразилските Сантос и Палмейрас.
Зарядът на двубоя Бока - Ривър винаги е голям и това се видя от първите минути, когато Андрада първо спаси Бока след удар на Боре в 3-ата минута. Таранът на домакините Абила обаче не сбърка в 10-ата минута, когато засече отлично центриране на Мас.
В 16-ата минута Караскал удари гредата на Бока, а малко след това Армани спря “генуезците”, които можеха да удвоят след силен изстрел на Капалдо.
Гаярдо и всички от Ривър се нахвърлиха върху съдията Рапалини, който в 28-ата минута даде само жълт картон на Кампусано. Колумбиецът удари с лакът в лицето сънародника си Караскал, но изненадващо не бе изгонен.
На почивката Гаярдо заложи на Игнасио Фернандес и Матиас Суарес, за да търси обрат. Такъв наистина дойде след червения картон на Кампсуано в 58-ата минута. Халфът получи втори жълт картон за удар без топка в главата на Суарес и Ривър натисна още по-смело.
Шест минути след влизането си на терена Федерико Джироти (74) изравни с глава, а почти веднага след това Боре (77) отново прати топката в мрежата на Андраде.
Така Ривър се виждаше отново победител, както често се случва под ръководството на Гаярдо, но поредно остро влизане на Енцо Перес остави и гостите с човек по-малко. Това стана в 80-ата минута, а пет по-късно Тевес, който смени Мауро Сарате, изработи изравнителното попадение, което бе дело на Вила. Равенството остави домакините на върха.
Кръг преди края на груповата фаза Бока Хуниорс и Ривър Плейт имат по осем точки, но “генуезците” са с предимство от един гол в головата-разлика. Шампионът на Аржентина гостува на Архентинос Хуниорс, а “милионерите” приемат Индепендиенте на техния стадион, където домакинстват докато “Монументал” е в ремонт.
Регламентът на турнира праща първия от двете групи на финал за купата “Диего Армандо Марадона”. В група "В" Банфийлд е лидер с девет точки.
Преди това обаче в Буенос Айрес през седмицата гостуват Сантос и Палмейрас.
БОКА ХУНИОРС - РИВЪР ПЛЕЙТ 2:2
1:0 Абила (10)
1:1 Джироти (74)
1:2 Боре (77)
2:2 Вила (85)
БОКА ХУНИОРС (4-4-2): Андрада, Буфарини, Самбрано, Искуиердос, Мас, Кардона (62-Хара),  Капалдо, Кампусано, Вила, Абила (56-Солдано), Сарате (56-Тевес)
Треньор: Мигел Русо

РИВЪР ПЛЕЙТ (4-1–3-2): Армани, Мониел, Рохас, Диас, Пинола (67-Ферейра), Перес, Сукулини, (45-Фернандес), Караскал (65-Джироти), Де Ла Крус (71-Понсио), Белтран (45-Суарес), Боре
Треньор: Марсело Гаярдо

Съдия: Фернандо Рапалини
Жълти картони: Буфарини, Кампусано, Тевес, Вила - (Б), Караскал, Перес, Монтиел - (Р)
Червени картони: Кампусано (58-Б), Перес (80-Р)
Стадион:"Бомбонера", закрити врата