В Сърбия се възхищават на Сектор "Б"

В Сърбия се възхищават на Сектор "Б"

Шефът на Националния фенклуб на Левски - Владимир Владимиров, даде обширно интервю за сръбския сайт www.srpskatribina.net. В него той разказва за историята на фенклуба, за неговата политическа ориентация, за съперничеството с феновете на ЦСКА и още много любопитни факти. Самият сайт пък е насочен към футболните фенове в Сърбия и са поканили Гугутката, тъй като са впечатлени от ултрасите в Сектор "Б".

- Бихте ли се представил с няколко думи?
- Казвам се Владимир Владимиров и съм на 45 години. Аз съм лидерът на Наиционалния фенклуб на привържениците на Левски (София). В него са обединени всички фенове на клуба от цяла България. Нашите привърженици винаги седят в Сектор "Б", където са истинските ултраси.

- Бихте ли казали повече за политическата ориентация на Сактор "Б"?
- Терминът "Сектор "Б" се появява през 60-те години на миналия век, когато още не е имало ултраси. Тогава привържениците на Левски са били против комунистическия режим и единствено на стадиона са можели спокойно да изразят своето неудовлетворение от ситуацията в страната. Тогава е имало поговорка: "Не всеки привърженик на Левски е фашист, но всички фашисти са привърженици на Левски". Заради това запалянковците на клуба са подлагани на сериозни репресии и преследвания от властта. Няколко пъти е сменяно името на клуба. Това са неща, които хората от други държави трудно могат да разберат. Бих могъл да говоря много по въпроса, но едва ли ще ме разберете. 10 ноември 1989 година е един от най-важните дни за всички българи. Тогава най-накрая бе свален комунистическия режим. Важна роля в протестите и подпалването на парламента имат феновете на Левски. Може би тогава започна да се изгражда и фен културата в страната. Появиха се първите ултрас знамена. Политическата ни ориентация винеги е била и ще продължи да бъде крайно дясна, когато става дума за Сектор "Б".

- Бихте ли разкрили някои важни моменти от историята на фенклуба?
- Както казах, има много важни моменти по време на комунизма, но не мога да ви ги опиша, още по-малко да ви ги обясня. Бих споменал два паметни мача през 90-те, когато победихме "свинете" със 7:1, и когато 90% от хората на стадиона бяха левскари, или по-късно през 1998, когато спечелихме с 5:0.

- Имате ли някакви приятелски групировки?
- Ние нямаме приятели. Има само персонални контакти на някои членове от Ultra Varna с хора от агитката на Лацио Iridućibili.

- Кои са най-големите ви врагове?
- Всеки отбор е наш враг, но най-силно е съперничеството с ЦСКА и техните фенове. Те са комунистически отбор.

- Какво е отношението на властите и полицията към пиротехниката на стадионите в България? Какви са наказанията за използване на подобни средства по време на мач?
- Пиротехническите средства са забранени и това води до големи проблеми с властите. В случай на арест, определен привърженик може да получи забрана за достап до стадиона и солена глоба, в зависимост от предишните му нарушения. Това обаче не ни спира и ние продължаваме да използваме пиротехника.

- Какви са отношенията в с ръководството на отбора?
- Отношенията ни са добри. Разбира се, имаше моменти, в които не се разбирахме много добре, но сега нещата са нормални.

- Как пътувате за гостуванията на отбора?
- Пътуванията са много важни и ние се стараем да ги организираме на големи групи. Националният фенклуб обикновено пътува с автобуси или с влак, в замисимост от мястото, където ще е мача. Например, ако срещата е в Перник пътуваме с влак, за двубоите в чужбина винаги пътуваме с автобуси.

- Какво е мнението ви за българската фен-култура в момента? Тя в прогрес ли се намира или в регрес?
- Според мен прогресира. Повечето фенове усилено използват пиротехника, хореографии и пътуват за гостуванията на техните отбори. Естествено, повечето крадат идеи от нас и ги преправят като свои. Така че смятам, че ние сме важна част от този прогрес.

- На приятелската среща между България и Сърбия имаше скандирания срещу сръбските фенове. Можете ли да ни кажете какво е отношението на българите към Сърбия?
- Нормално е в подобен мач да има подобни скандирания. В истоически план нашите държави са натрупали доста омраза помежду си и е нормално да има някои гневни скандирания. Феновете на Левски не обичат много Сърбия, докато тези на нашия враг ЦСКА са в доста "топли" отношения с вас и имат много приятели, особено от Партизан. Те правиха хореография във ваша подкрепа и носеха тениски със сръбски мотиви.

- Какво е мнението ви за сръбския футбол и феновете тук?
- Като всеки фен, аз се интересувам от това какво се случва в Сърбия. Смятам, че тук привържениците са на много високо ниво. Групата "Делйе" са много организирани. Мисля, че има наши фенове, които често посещават дербито между Партизан и Цървена звезда.

- Благодаря ви за това интервю! Накрая, какво бихте казали на феновете в Сърбия?
- Дано отборите ни се срещнат на някой голям европейски форум и да се видим както на стадиона, така и извън него.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти