Турнир на талантите U14 : Зона Варна - Зона Велико Търново

Олимпиакос постави на колене Астън Вила насред Бирмингам и посяга към финала

Олимпиакос поднесе огромна сензация в първия мач срещу Астън Вила от 1/2-финалите в Лигата на конференциите. Гръцкият гранд постигна знаменита победа с 4:2 на "Вила Парк" в Бирмингам и даде сериозна заявка за класиране на финала в турнира. Аюл Ел Кааби бе големият герой за гостите, който реализира хеттрик в 16-ата, 28-ата и 56-ата минута от дузпа. Четвъртото попадение пък реализира Сантиаго Хезе в 68-ата минута. За англичаните пък точни бяха Оли Уоткинс в 45-ата и Муса Диаби в 52-рата минута. В 84-тата минута пък Дъглас Луис пропусна и дузпа. Така "виланите", които бяха считани за големия фаворит в турнира, са поставени на колене и ще трябва да направят нещо специално в реванша след седмица, ако не искат да се сбогуват с надпреварата на крачка от мечтата.

Унай Емери излезе в този мач с Оли Уоткинс и Леон Бейли на върха на атаката. Муса Диаби и Морган Роджърс оперираха на двете крила, а Джон Макгин и Дъглас Луис бяха двойката опорни халфове.

Хосе Луис Мендилибар пък бе избрал да започне с Аюб Ел Кааби на върха на атаката и Даниел Поденс и Костас Фортунис зад гърба му. Шикиньо, Сантяго Езе и Висенте Ибора пък бяха триото в средата на терена.

Гостите създадоха първата голова опасност в мача. Още в 3-тата минута Ибора стреля с глава и се наложи Робин Олсен да се намесва, но в ситуацията бе вдигната и засада.

(АРХИВ) Спечели билет за двама за финала на Шампионската лига

Астън Вила отговори веднага и в 6-ата минута Роджърс отправи опасен удар по земя, който с мъка бе отразен от вратаря на гърците.

В 9-ата минута резултатът можеше да бъде открит. Леон Бейли прати топката във вратата отблизо с глава, но попадението не бе зачетено заради нарушение срещу Висенте Ибора в хода на атаката.

След това и Дъглас Луис обстрелва вратата на Цолакис от далечна дистанция и вратарят не се намеси особено убедително, но все пак до гол не се стигна.

В 16-ата минута и гостите успяха да отбележат гол чрез Ел Кааби, който получи извеждащ пас на скорост и хладнокръвно реализира за 0:1. Първоначално голът не бе признат заради засада, но след разглеждане с ВАР се оказа, че играчът е бил в редовна позиция при паса към него и Олимпиакос официално поведе в резултата.

Шокът за Астън Вила стана пълен в 28-ата минута, когато резултатът бе удвоен. Даниел Поденс с прекрасен пас изведе за втори път Ел Кааби очи в очи с Робин Олсен и с удар под плонжа на вратаря той заби втори гол за своя тим - 0:2.

Бирмингамци опитаха да реагират и организираха натиск. В 37-ата минута след заучено разиграване от фаул Макгин стреля силно по земя, но топката бе блокирана от защитник пред вратата.

Две минути по-късно обаче гърците органидираха опасна контраатака, завършила с изстрел на Костас Фортунис, профучал над напречната греда.

В 45-ата минута домакините претендираха за дузпа за нарушение срещу Леон Бейли в наказателното поле, но съдията не отсъди такава, макар да имаше основания. Изглежда обаче той получи сигнал, че преди това е имало засада.

В добавеното време на първата част Астън Вила все пак намали изоставането си. Диаби пусна пас за Оли Уоткинс в пеналта и той с удар по земя успя да намери далечния ъгъл на вратата за 1:2.

Още в началото на второто полувреме бирмингамци успяха и да изравнят резултата. Муса Диаби получи пас на скорост в нокозотелното поле, надбяга прекия си пазач и успя да промуши топката в близкия ъгъл на вратата за 2:2.

Радостта на англичаните обаче бе кратка. В 55-ата минута Дъглас Луис игра с ръка в наказателното си поле и Марко Гуида без замисляне посочи бялата точка за дузпа. Отново Ел Кааби изпълни наказателния удар и оформи своя хеттрик за 2:3.

В 64-тата минута Роджърс опита изстрел от труден ъгъл, но не успя да намери очертанията на вратата.

В 68-ата минута обаче Олимпиакос заби и четвърти гол. Сантиаго Хезе се освободи пред наказателното поле и стреля силно, като след рикошет в гърба на Езри Конса кълбото излъга вратаря и се оплете в мрежата за 2:4.

В 80-ата минута можеше да се стигне и до пети гол във вратата на Вила, но този път Робин Олсен направи чудесно спасяване след опасен изстрел на Шикиньо.

Минута по-късно домакините получиха дузпа за нарушение на Карамо, който първо игра с ръка, а след това препъна Йон Дуран. Дъглас Луис обаче стреля покрай вратата от бялата точка и не успя да намали изоставането на своя тим.

В 87-ата минута Джон Макгин се освободи пред наказателното поле и стреля точно, но слабо и в ръцете на вратаря.

В крайна сметка Олимпиакос постигна чудесна турнирна победа и гледа с оптимизъм към реванша на свой терен. Астън Вила пък ще трябва да покаже друго лице в Атина и да търси победа с три гола, в противен случай ще приключи участието си дотук.