Баумгартнер готов за нов опит да атакува стратосферата

Баумгартнер готов за нов опит да атакува стратосферата

Феликс Баумгартнер беше и изненадан, и разочарован, когато снощи около 20,30 часа българско време заради силни пориви на вятъра контролът на мисията Red Bull Stratos анулира старта на височинния балон.

43-годишният австриец беше изведен от капсулата и не успя да стане първият човек, постигнал свръхзвукова скорост при свободно падане. Въпреки това той е готов за втория си опит в четвъртък за поставянето на четири световни рекорди.

Розуел, Ню Мексико

Вчера около 20:00 часа българско време Феликс Баумгартнер влезе в капсулата на Red Bull Stratos,  готов да отлети към стратосферата – в същото време обаче силни пориви на вятъра със скорост окло 40 км/ч събраха контрола на мисията на спешно съвещание и минути по-късно беше обявено анулиране на старта. Въпреки че на земята не се усещаше и повей, вятърът на височина от около 200-250 метра направи невъзможно освобождаването на вече подготвения с 834,497 кубични метра хелий балон.

Очаква се днес метеорологът на мисията Red Bull Stratos Дон Дей да представи подробен анализ и предложение за следващия времеви прозорец, в който излитането на Феликс Баумгартнер да бъде осъществено безпроблемно – по предварителни прогнози такава възможност ще има в ранното утро на четвъртък, 11 октомври (следобед българско време).

„Ние подготвихме  балона и въведохме Феликс в капсулата  около 11:42h (20:42h българско време), но тогава ни алармираха, че при върха на балона – на височина от около 220 метра поривите на вятъра достигат 22 възела (40 km/h)”, разказва директорът на проекта Red Bull Stratos Арт Томпсън и добавя, че вятърът опасно е усуквал балона с риск да повреди деликатната полиетиленова материя. „В този момент вече нямахме представа за целостта на балона и доколко изобщо би било допустимо да го използваме за издигане на човек, тъй като не знаехме какво може да се случи след старта. Най-големият ни проблем беше вятърът на височина около 200 м. Вятърът не бива да надвишава 5 km/h – в противен случай покритието може да се разкъса при освобождаването от земята.”

Баумгартнер се подготвяше за тази мисия през последните 5 години и все още е убеден, че ще успее да извърши скока, който от своя страна ще предостави безценни научни данни за стратосферата и поведението на човешкото тяло в екстремалните условия на ръба на Космоса. 43-годишният атлет признава, че е бил изненадан от решението да се анулира мисията във вторник, но е абсолютен оптимист, че при следващия опит ще счупи 52-годишния рекорд на полковника от американските военно-въздушни сили Джо Китингър, който също е и консултант в проекта и ментор на самия Баумгартнер.

„Когато Арт  ми казва, че прекратяваме мисията, помислих, че се шегува”, казва Баумгартнер. „Помислих  си – няма начин условията да не са добри. Нямах представа какво се случва с балона, защото бях в капсулата. Искам да направя това сега – тази година. Стигнахме толкова далеч, няма връщане назад. Тук сме, готови сме да продължим веднага. Дали ще е утре или след ден – за мен няма значение.”

Метеорологът  Дан Дей ще представи последните си анализи и прогнози за времето на техническия брифинг днес (17:30 часа българско време) и ще се обяви решението за новия старт на Феликс в опита му да атакува стратосферата.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти