Рома и Ювентус не се победиха в дерби с куп положения пред двете врати

Рома и Ювентус завършиха 1:1 в дербито от 35-тия кръг на Серия А. Ромелу Лукаку откри за домакините в 15-ата минута, а Бремер изравни в 31-вата. Мачът изобилстваше от положения и пред двете врати, а отборите удариха и по една греда, като все пак по-чистите ситуации бяха за Ювентус, но гостите бяха отказани от редица феноменални изяви на младия вратар на Рома Миле Свилар. Около 60-ата минута пък бе и най-спорното положение в мача, като домакините имаха сериозни претенции за втори жълт картон на Тимъти Уеа, но главният съдия Андреа Коломбо не реагира. Така римските "вълци" продължават да водят люта битка с Аталанта за място в топ 5, което ще дава и участие в Шампионската лига, като имат три точки, но и два мача повече пред бергамаските. Момчетата на Даниеле де Роси продължиха с добрата си форма и за последните 11 мача в Серия А имат едва едно поражение. Ювентус пък се намира вече в серия от четири поредни равенства в първенството, което за последно се случи през 2012 г., когато тимът бе под ръководството на Антонио Конте. "Бианконерите" продължават да са на трета позиция в класирането, само на две точки пред 4-тия Болоня.

"Старата госпожа" продължи традицията да играе успешно в последно време срещу Рома, като в последните осем мача имат четири успеха, три равенства и само едно поражение срещу този съперник. В предишния мач между двата отбора Юве бе спечелил с 1:0.

Даниеле де Роси направи пет промени в състава си в сравнение със загубата от Байер (Леверкузен) в Лига Европа с 0:2 в четвъртък. Изцяло подменена бе защитната четворка, като днес като титуляри започнаха Расмус Кристенсен, Еван Ндика, Диего Йоренте и Анхелиньо. Стефан Ел Шаарауи пък бе отстъпил мястото си на Томазо Балданци, който партнираше в атаката на Рома на Ромелу Лукаку и Пауло Дибала.

Масимилиано Алегри нямаше да може да използва контузения Кенан Йълдъз и наказаните заради съответно допинг и нелегални залози Пол Погба и Николо Фаджоли. Той направи само две промени в състава си от предишния мач срещу Милан, като пусна в игра Уестън Маккени на мястото на Филип Костич, а Федерико Киеза се завърна сред титулярите вместо турския нападател.

Първата ситуация в мача бе за гостите, като още в 3-тата минута Федерико Киеза стреля от дистанция, но над вратата. Четири минути по-късно отново Киеза създаде ситуация за Юве, като проби опасно и подаде към Душан Влахович, но ударът на сърбина мина с малко встрани от вратата на Миле Свилар. Първата добра ситуация за Рома пък дойде в 11-ата минута, когато Анхелиньо центрира отляво, а Расмус Кристенсен стреля с глава, след което топката кацна на горната греда на Шчесни и излезе в аут. Това сякаш вдъхнови "вълците", които четири минути по-късно откриха резултата. Томазо Балданци проби отдясно и намери Браян Кристанте, който стреля опасно. Федерико Гати успя да изчисти от голлинията, но топката попадна в Ромелу Лукаку, който от непосредствена близост откри резултата - 1:0 за Рома.

Последваха равностойни моменти, от което се възползва Ювентус, който успя да изравни резултата петнадесетина минути по-късно. Активният Киеза центрира остро отдясно, а Бремер надскочи Диего Йоренте и с глава прати топката в мрежата на домакините - 1:1. Седем минути по-късно Рома имаше добра възможност, когато в тяхна полза бе отсъден пряк свободен удар от удобна позиция, но Пауло Дибала стреля над вратата. Юве пък отговори с неточен удар с глава на Мануел Локатели,

Втората част започна със смяна в състава на "вълците" като Пауло Дибала бе заменен от Никола Залевски. Ювентус имаше страхотна възможност да осъществи пълен обрат още в самото начало на полувремето, като отново Киеза напредна, финтира Кристенсен и стреля от границата на наказателното поле, но топката се отби в десния страничен стълб на Миле Свилар. Нова добра ситуация пред Юве се откри в 56-ата минута след корнер, но Влахович стреля неточно от въздуха. Последва и първото спорно положение в мача, когато Тимъти Уеа, който вече имаше жълт картон, игра опасно срещу Леандро Паредес, и претенциите на домакините бяха за втори жълт и червен картон за американеца, но главният съдия Андреа Коломбо не реагира. Алегри реагира веднага и замени халф-бека от САЩ с Филип Костич.

Много активният в този мач Федерико Киеза продължи да бъде най-опасният играч на Ювентус и в 62-рата минута тества за пореден път стража на Рома с далечен шут, но сърбинът отново внимаваше и успя да избие. Адриен Рабио също пробва късмета си с удар от дистанция, но Свилар пак бе на висота. Канондата от удари към вратата на "джалоросите" продължи с нов шут от разстояние на Гати, преминал над вратата. Рома отговори с опасна ситуация в 68--ата минута, когато Томазо Балданци, също като при гола за тима си, се вклини в защитата на гостите и намери Лоренцо Пелегрини, чийто шут мина на сантиметри от вратата на Шчесни след рикошет в Бремер. От последвалия корнер последва ново чисто положение за домакините, като Кристенсен стреля опасно, но Данило успя да блокира.

В 79-ата минута пък се откри нова много добра възможност за Юве, като след центриране отляво топката достигна до Мануел Локатели, който заби топката в земята и тя отскочи към вратата на Рома, но Свилар със сетни усилия успя да избие в корнер. Две минути преди края на редовното време младият сръбски вратар на "джалоросите" отново впечатли, като за пореден път изби опасен удар - този път с глава на влезлия като резерва Мойс Кийн. В последните секунди на мача пък влезлият като резерва за домакините Тами Ейбрахам можеше да донесе победата за тима си, но също както в мача с Леверкузен, пропусна добра възможност и стреля в тялото на Шчесни.

РОМА (4-3-2-1): Свилар; Кристенсен, Ндика, Йоренте, Анхелиньо; Кристанте, Паредес, Пелегрини; Дибала, Балданци; Лукаку

ЮВЕНТУС (3-5-2): Шчесни; Гати, Бремер, Данило; Уеа, Маккени, Локатели, Рабио, Камбиазо; Влахович, Киеза

Снимки: Imago | Снимки: Gettyimages