Испания 0:0 Германия

Бразилия на полуфинал след чисто 3:0 над Канада

Олимпийският волейболен вицешампион Бразилия се класира за полуфиналите на Световната лига в Мар дел Плата (Аржентина). Момчетата на треньора Бернардо Резенде надделяха категорично над Канада с 3:0 (25:18, 30:28, 25:20) във втората си среща от Група "Е", играна тази вечер пред около 3000 зрители в зала "Естадио Ислас Малвинас".

Така волейболистите на "Селесао" спечели първото място в групата с 4 точки след 1 победа и 1 загуба и на полуфиналите ще срещнат втория от Група "D", в която е България. Втори в групата остана олимпийският първенец Русия, който вчера изненадващо загуби от Канада с 2:3, с 3 точки също след 1 победа и 1 загуба и на полуфиналите ще се изправи срещу победителя в Група "D". За съжаление на "кленовите листа" те останаха на последното 3-то място с 2 точки също след 1 успех и 1 поражение и отпаднаха от финалите. Двете полуфинални срещи са тази вечер от 22,30 часа българско време и през нощта от 02,00 часа българско време.

Мачът тръгна малко по-добре за бразилците, които дръпнаха с 4:2 след атака в аут на Фредерик Уинтърс и грешка на канадския разпределител Джошуа Хауътсън. Последваха две атаки в аут на Едер Карбонера и Данте Амарал, два аса на Джон Перин и технична контра на Далас Суниъс - 7:4 за Канада. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за "кленовите листа" след силна атака на Уинтърс. Последва страхотна единична блокада на Суниъс и 9:5. Постепенно "Селесао" стопи изоставането си до 9:10 след пусната топка и ас на Уолъс де Соуса. Въпреки тайм-аута за Глен Хоуг, Бразилия изравни при 11:11 след контра на Рикардо Лукарели и даже поведе с 14:11 след ас на Лукарели и две атаки в аут на Перин и Суниъс от канадците. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:11 след контри на Лукарели от втора линия и на Данте Амарал. Двата тима продължиха равностойно до 22:17 след технична атака на Лукарели, след което момчетата на Бернардо Резенде спокойно взеха гейма с 25:18 след блокада на Лукаш Сааткамп и нова атака в аут на Джон Перин от канадския тим.

Втората част започна равностойно до 3:3, след което Бразилия поведе с 5:3 след страхотна атака на Рикардо Лукарели и контра на Едер Карбонера. Последваха блок-аут на Фредерик Уинтърс и успешна контра на Далас Суниъс и 5:5. Техническото прекъсване пък дойде при минимална преднина за "Селесао" - 8:7 след контра на Лукаш Сааткамп. Последва силна контра от втора линия на Уолъс де Соуса и 9:7. Разликата нарасна до 11:8 след технично отиграване на Лукарели, а след това до 13:9 след контра блок-аут на Данте Амарал. Бразилците запазиха преднината си до 16:13 след сервис в аут на влезлия като резерва Гавин Шмит от Канада. Постепенно "кленовите листа" успяха да изравнят при 18:18 след силна атака на Шмит и мощна контра на Джон Перин. Двата тима продължиха равностойно 21:21, след което Канада поведе с 23:21 след нови две страхотни атаки на Шмит. Бразилия моментално изравни при 23:23 след атака на Уолъс и отличен блок на Лукаш Сааткамп. Двата отбора се "захапаха" в резултата до 28:28, но в крайна сметка Бразилия измъкна трудно гейма с 30:28 след грешки на Перин в защита и на Уинтърс в атака от канадците.

И третия гейм стартира равностойно до 3:3, след което Бразилия дръпна с 5:3 след атака на Уолъс де Соуса и грешка в канадската защита. До техническата пауза резултатът стана 8:4 след две отлични блокади на Лукаш Сааткамп. Последва атака в аут на Фредерик Уинтърс и 9:4. Постепенно канадците намалиха изоставането си до 8:10 след атака на Джон Перин и контра блок-аут на Гавин Шмит. Двата тима продължиха напълно равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:14 за "Селесао" след блок-аут на Уолъс. Разликата леко нарасна при 18:15 след грешка при мрежата на Перин от Канада. Въпреки усилията на "кленовите листа", бразилците запазиха преднината си до 21:18 след технично пускане на Уолъс. В крайна сметка Бразилия спечели гейма с 25:20 след поредна силна атака на Уолъс, а с това и мача с 3:0.

Уолъс де Соуса стана най-полезен за бразилския тим с 18 точки (1 блок, 1 ас и 41% ефективност в атака), а Рикардо Лукарели добави още 14 точки (1 блок, 54% ефективност в атака и 77% позитивно посрещане) за победата. За канадците капитанът Фредерик Уинтърс завърши с 12 точки.
КАНАДА: Джошуа Хауътсън 2, Руди Верхьоф 1, Далас Суниъс 7, Адам Симак 6, Фредерик Уинтърс 12, Джон Перин 10 - Дейниъл Люис-либеро (Джъстин Дъф 1, Гавин Шмит 10)
Старши-треньор: Глен Хоуг
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде, Едер Карбонера 3, Уолъс де Соуса 18, Рикардо Лукарели 14, Лукаш Сааткамп 10, Данте Амарал 8 - Марио Жуниор-либеро (Уилям Аржона, Луиш Фелипе Фонтелеш)
Старши-треньор: Бернардо Резенде.