България взе само гейм от Италия, но надеждите остават (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България загубиха от Италия на финалите на Световната лига в Мар дел Плата (Аржентина), но остават с реални шансове за класиране на полуфиналите. Момчетата на селекционера Камило Плачи отстъпиха на "адзурите" с 1:3 (18:25, 25:18, 22:25, 24:26) във втората си среща от Група "D", играна тази нощ пред около 2000 зрители в зала "Естадио Ислас Малвинас".

Така българите завършиха с 3 точки след 1 победа и 1 загуба, но трябва да изчакат резултата от последния мач в групата утре (20 юли) между Италия и домакините от Аржентина, за да разберат дали ще продължат напред на полуфиналите. Тази среща е утре (20 юли) през нощта от 02,00 часа българско време. При каквато и да е победа за "Скуадра адзура" над аржентинците, България ще бъде полуфиналист. При успех с 3:0 гейма за "гаучосите", италианците ще останат на последното 3-то място в групата и ще отпаднат, а българските волейболисти ще продължат. При победа с 3:1 гейма за Аржентина пък, трите отбора ще се изравнят по геймово съотношение (4:4) и ще се гледа точковия коефициент помежду им.
Срещата стартира по-добре за "адзурите", които дръпнаха с 3:0 след две атаки през центъра и блокада на Емануеле Бирарели. Разликата нарасна до 8:3 след успешна атака по диагонала на капитана Кристиан Савани и контра от втора линия на Симоне Пароди. Играта продължи точка за точка до 11:6, след което последваха две атаки в аут на Цветан Соколов и Тодор Скримов - 13:6 и тайм-аут за Камило Плачи. Въпреки това, втората техническа пауза дойде при 16:8 след атака в аут на българския капитан Тодор Алексиев. Преднината на италианците стана 19:10 след контра блок-аут на Иван Зайцев. Резултатът стана 21:11 след грешка на българския разпределител Георги Братоев, който в последствие бе заменен от Добромир Димитров. Българските момчета намалиха изоставането си до 15:21 след блокада на Цецо Соколов и две атаки в аут на Томас Берета и Драган Травица, но в крайна сметка Италия без проблеми взе първия гейм с 25:18 след нова атака в аут на Скримов.
И втората част тръгна по-добре за Италия, която поведе с 3:1 след атака през центъра на Емануеле Бирарели и силна контра на Иван Зайцев. Постепенно българите изравниха при 5:5 след поредна атака на Цецо Соколов и аут на Кристиан Савани от "адзурите", а след това даже дръпнаха със 7:5 след контра на Тодор Алексиев и блокада на Светослав Гоцев. Техническото прекъсване пък дойде при 8:6 след сервис в аут на Зайцев. Разликата леко нарасна при 11:8 след нова страхотна атака на Соколов. Последва равенство при 12:12 след грешка от сервис на Соколов и два отлични блока на Савани и Бирарели срещу българския диагонал. България си върна преднината веднага при 14:12 след блок-аут на Тодор Скримов и блокада на Алексиев. Българските "лъвове" запазиха предимството си до 16:14 след грешка при мрежата на италианския разпределител Драган Травица. Последва ас на Георги Братоев - 17:14 и тайм-аут за наставника на Италия Мауро Беруто. Резултатът стана 20:15 след блокада на Цецо Соколов и атака в аут на Зайцев. Въпреки второто прекъсване за Мауро Беруто, последва нови три блока на Слави Гоцев и Цецо Соколов - 23:15. България спокойно затвори гейма при 25:18 след силна атака на Тодор Скримов в своя полза и изравни на 1:1 гейма.

Третият гейм започна добре за българите, които поведоха с 2:0 след атака през центъра на Слави Гоцев и силна контра на Цецо Соколов. Последваха атака на Емануеле Бирарели и контра блок-аут на Иван Зайцев и 2:2. Двата тима продължиха напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за България след нова атака в аут на Зайцев. Последваха атака на Кристиан Савани и контра през центъра на Бирарели и 9:8 за "адзурите", но веднага последва обрат - 10:9 за българските момчета след две поредни атаки на Соколов. Италия направи нов обрат за 12:11 след сервис в аут на Соколов и контра на Зайцев, но българите веднага си върнаха предимството и даже го увеличиха - 15:12 след атака през центъра и блокада на Виктор Йосифов, ас на Тодор Скримов и контра блок-аут от втора линия на Соколов. Въпреки тайм-аута за Мауро Беруто, последва нов отличен сервис на Скримов и носена топка на италианското либеро Андреа Джови - 16:12. Последва страхотен блок на Алексиев и 17:12. Играта за пореден път продължи точка за точка до 20:15, след което последваха блокада на Томас Берета и контра на Симоне Пароди - 20:17. Независимо от прекъсването за Камило Плачи, последваха блок на италианския разпределител Драган Травица и силна контра на Зайцев и 20:19. След втория тайм-аут за Плачи и България, последва нова успешна контра на Зайцев и 20:20. Италия даже успя да поведе с 23:21 след атака в аут на Скримов и блокада на Савани. В крайна сметка момчетата на Мауро Беруто спечелиха гейма с 25:22 след сервис в аут на Цецо Соколов.
В началото на четвъртия гейм България поведе с 3:1 след грешка в атака на Кристиан Савани от италианците и блокада на Виктор Йосифов. Постепенно "Скуадра адзура" изравни при 5:5 след грешка на Йосифов и блокада на Емануеле Бирарели, но българите моментално си върнаха преднината при 7:5 след атака на Цецо Соколов и ас на Тодор Скримов. Веднага последва ново равенство при 7:7 след сервис в аут на Скримов и блокада на Томас Берета. Все пак техническата пауза дойде при минимална преднина за българските "лъвове" - 8:7 след технична атака на Соколов. Разликата леко нарасна при 10:8 след блокада на Слави Гоцев. Постепенно Италия изравни при 12:12 след сервис в аут на Гоцев и контра на Бирарели. Последваха атака на Йосифов и два последователни аса на Соколов, един от които тип "чекмедже", и 15:12. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 за българските момчета след пусната топка на разпределителя Георги Братоев. Постепенно Италия изравни при 20:20 след атака през центъра на Бирарели и бъркана топка на Виктор Йосифов. "Адзурите" успяха да излязат напред в резултата при 22:21 след пусната топка на Савани и тайм-аут за Камило Плачи. Това даде ефект и България си върна преднината при 23:22 след грешки на Симоне Пароди от сервис и в атака на Савани. Последваха атака през центъра и ас на Емануеле Бирарели и 24:23 за италианците. Българите спасиха мачбола след блок-аут на Соколов и 24:24. В крайна сметка Италия измъкна гейма с 26:24 след атака през центъра на Берета и контра блок-аут на Савани, а с това и крайната победа с 3:1.
Над всички в българският отбор отново бе Цветан Соколов с 27 точки (3 блока, 3 аса и 45% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха. За "адзурите" Иван Зайцев завърши с 19 точки (1 блок и 49% ефективност в атака), а Емануеле Бирарели заби 17 точки (4 блока, 1 ас и 92% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 1:3 (18:25, 25:18, 22:25, 24:26)