Страхотно начало на финалите! Русия обърна Бразилия с 3:2 (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС)

Финалите в тазгодишната Световна лига започнаха по страхотен начин. Олимпийският шампион Русия успя да обърне много трудно Бразилия с 3:2 (25:17, 23:25, 22:25, 25:19, 15:11) в първия мач от Група "Е" на финалния турнир, игран тази нощ в зала "Естадио Истас Мавинас" в Мар дел Плата (Аржентина). Супердербито бе повторение на финала на Олимпиадата в Лондон, който "Сборная" също спечели с 3:2 гейма.

Така руснаците са много близко до класиране за полуфиналите на Лигата, докато волейболистите на "Селесао" ще трябва да се постараят повече. Втората среща на Русия в групата е тази вечер от 23,30 часа българско време срещу третия отбор - Канада, докато бразилците ще почиват.

Срещата тръгна малко по-добре за руснаците, които дръпнаха с 2:0 след атака на Николай Павлов и контра на Евгений Сивожелез. Веднага последва равенство при 2:2 след атака на Едер Карбонера и силна контра на Леандро Висото. Играта продължи точка за точка до 6:6, след което "Сборная" отново поведе с 8:6 след блокада на Николай Апаликов и грешка на Данте Амарал. Разликата постепенно нарасна до 12:8 след атака в аут на Висото и отлична блокада на руския разпределител Сергей Макаров. Въпреки тайм-аута за наставника на "Селесао" Бернардо Резенде, Русия запази преднината си и даже леко я увеличи до 16:11 след бърза атака през центъра на Дмитрий Мусерский. Последва грешка на влезлия като резерва Уолъс де Соуса и 17:11. Резултатът стана 19:12 след атака в аут на Рикардо Лукарели и второ прекъсване за Бернардо Резенде. Двата тима продължиха равностойно до 23:16 след две поредна успешни атаки на Павлов, след което Русия без проблеми взе гейма с 25:17 след блок-аут на Сивожелез.

Втората част започна равностойно и с няколко миниобрата, за да се стигне до 8:6 за "Селесао" след контра-блок-аут на Леандро Висото. Последва силна контра на Рикардо Лукарели - 9:6 и тайм-аут за Андрей Воронков. Въпреки това, разликата нарасна до 11:7 след атака в аут на Николай Апаликов от руснаците. За пореден път играта продължи точка за точка до 14:10, след което последваха грешка от сервис на Висото и силен ас на Евгений Сивожелез и 14:12. Втората техническа пауза пък дойде при 16:13 за бразилците след нова атака на Висото. Постепенно Русия стопи изоставането си до 17:18 след страхотен блок на Николай Апаликов и грешка в атака на Висото. Руснаците даже успяха да стигнаха до равенство при 19:19 след атака в аут на Данте Амарал. Последваха сервис в аут на Николай Павлов и блок на Данте - 21:19 и прекъсване за Андрей Воронков. Последва видима грешка на първия съдия Франс Лодерус и 22:19. В крайна сметка Бразилия затвори гейма при 25:23 след отлична блокада на Лукаш Сааткамп и изравни на 1:1.

Третият гейм стартира добре за руският тим, който поведе с 2:0 след технично пускане на Николай Павлов и грешка на Уолъс де Соуса. Постепенно бразилците изравниха при 6:6 след грешка на Николай Апаликов и единична блокада на Рикардо Лукарели. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за олимпийските шампиони след деве грешки на Едер Карбонера. Последваха атака и ас на Лукарели и 8:8. "Селесао" даже дръпна с 11:8 след контра блок-аут на Уолъс и отличен блок на Данте Амарал. Разликата нарасна до 14:10 след блокада на Лукаш Сааткамп. Бразилия запази преднината си до 16:12 след мощна атака през центъра на Сааткамп. Постепенно "Сборная" намали до 17:18 след грешка на Лукарели и блокада на Павлов. Русия стигна и до равенство при 19:19 след блок на влезлия като резерва Иля Жилин. Момчетата на Бернардиньо си върнаха предимството при 23:20 след грешка от сервис на руснаците, ас на Данте и контра блок-аут на Сааткамп. Бразилия спокойно спечели гейма с 25:22 след грешка от сервис на втория руски разпределител Сергей Гранкин, който влезе като резерва малко по-рано.

Четвъртата часрт тръгна равностойно до 3:3, след което Русия поведе с 6:3 след грешка на Уолъс де Соуса от бразилците и два мощни аса на Иля Жилин. Въпреки тайм-аута за Бернардо Резенде, последва нов бомбен ас на Жилин и 7:3. Техническото прекъсване пък дойде при 8:4 след мощна атака през центъра на Дмитрий Мусерский. Двата тима продължиха равностойно до 12:8, след което последваха грешка от сервис на Едер Карбонера, контра блок-аут на Жилин и блокада на Сергей Гранкин и 15:8. Втората техническа пауза дойде при резултат 16:9 след поредна силна атака на Николай Павлов. Последва страхотна контра през центъра на Мусерский - 17:9 и тайм-аут за Бернардо Резенде. Русия запази преднината си до 20:12. Последва леко отпускане, но в крайна сметка руснаците безпроблемно гейма с 25:19 след блок-аут на Павлов и вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна с контра на Едер Карбонера и атака в аут на Николай Павлов и 2:0 за Бразилия. Последваха успешна атака на Павлов и отлична блокада на Дмитрий Мусерский и 2:2. Двата тима продължиха равностойно до 5:5, след което Русия дръпна със 7:5 след нова атака на Павлов и аут на Рикардо Лукарели. Размяната на полетата пък дойде при 8:6 след отлична блокада на Алексей Спиридонов. Последва грешка на Спиридонов от сервис и блокада на Уолъс де Соуса и 8:8. Последваха два миниобрата и 10:9 за "Сборная" след блок на Мусерский. Въпреки тайм-аута на Бернардо Резенде, послед атака в аут на Карбонера и 11:9. Русия стигна до мачбол при 14:11 след блок-аут на Спиридонов, след което успя да спечели гейма още при първата си възможност - 15:11 след контра блок-аут на Павлов, а с това и мача с 3:2.

Над всички в руския тим бе Николай Павлов с 27 точки (2 блока и 56% ефективност в атака), а звездата Дмитрий Мусерский добави 14 точки (3 блока, 2 аса и 50% ефективност в атака) за успеха. За "Селесао" Рикардо Лукарели (1 блок, 2 аса, 48% ефективност в атака и 31% позитивно посрещане), Лукаш Сааткамп (6 блока и 58% ефективност в атака) и влезлия като резерва Уолъс де Соуса (2 блока и 41% ефективност в атака) реализираха по 13 точки, но и техните усилия не помогнаха за победата.

БРАЗИЛИЯ - РУСИЯ 2:3 (17:25, 25:23, 25:22, 19:25, 11:15)
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 3, Едер Карбонера 8, Леандро Висото 6, Рикардо Лукарели 13, Лукаш Сааткамп 13, Данте Амарал 9 - Марио Жуниор-либеро (Уолъс де Соуса 13, Уилям Аржона, Исак Сантош, Луиш Фелипе Фонтелеш 1, Маурицио Боржеш 2)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
РУСИЯ: Сергей Макаров 1, Николай Апаликов 6, Евгений Сивожелез 4, Николай Павлов 27, Алексей Спиридонов 12, Дмитрий Мусерский 14 - Алексей Вербов-либеро (Сергей Гранкин 2, Максим Михайлов, Иля Жилин 8)
Старши-треньор: Андрей Воронков.

ПЪЛЕН ЗАПИС на мача БРАЗИЛИЯ - РУСИЯ 2:3 - ТУК!!!