Италия остави Аржентина извън полуфиналите в Мар дел Плата след 3:1

Бронзовите олимпийски медалисти от Лондон 2012 от Италия оставиха извън полуфиналите на Световната лига домакините на финалния турнир от Аржентина. Възпитаниците на наставника Мауро Беруто надиграха "гаучосите" с 3:1 (25:20, 23:25, 25:17, 25:22) във втория си мач от Група "D", игран тази нощ пред над 5000 зрители в зала "Естадио Ислас Малвинас" в Мар дел Плата.

По този начин "Скуадра адзура" стана победител в групата с 6 точки след 2 победи от 2 срещи и се класира за полуфиналите, където ще срещне олимпийския шампион Русия, който остана 2-ри в Група "Е" след Бразилия. От друга страна италианците помогнаха на България да остане на 2-ро място с 3 точки след 3 точки след 1 победа и 1 загуба и да продължи напред на полуфиналите, където ще спори със "Селесао". За огромно съжаление на домакините от Аржентина, те останаха на последното място в групата без победа и без спечелена точка и отпадат. Двете полуфинални срещи Италия-Русия и България-Бразилия са съответно тази вечер от 22,30 часа българско време и от 02,00 часа българско време през нощта.

Срещата започна по-добре за "адзурите", които поведоха с 3:1 след сервис в аут на Лучано Де Чеко и ас на италианския разпределител Драган Травица. Разликата леко нарасна при 6:3 след блокада на Томас Берета, което принуди наставникът на "гаучосите" Хавиер Вебер да вземе тайм-аут. Въпреки това, последваха задържана топка на Федерико Перейра и атака в аут на Себастиан Соле и 8:3. Резултатът стана 11:3 след успешни контри на Иван Зайцев и капитана Кристиан Савани и ас на Емануеле Бирарели. Това накара Вебер да пусне в игра втората двойка разпределител-диагонал Николас Уриарте и Иван Кастелани. Аржентинците леко намалиха изоставането си при 8:13 след атака на Соле и грешка на Симоне Пароди. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:10 за Италия след атака от втора линия на Савани. Постепенно Аржентина намали до 13:17 след сервис в аут на Берета и блокада на Соле. "Скуадра адзура" успя да си върне преднината при 22:16 след нова успешна контра на Зайцев и ас на влезлия като резерва Матео Пиано, след което без проблеми взеха гейма с 25:20 след блок-аут на Зайцев.

В началото на втората част Аржентина дръпна с 3:1 след атака на Родриго Кирога и контра блок-аут на Иван Кастелани. Италия веднага изравни при 4:4 след поредна силна атака на Иван Зайцев и контра на Кристиан Савани, но "гаучосите" си върнаха преднината при 6:4 след грешка от сервис на Симоне Пароди и ас тип "чекмедже" на Кастелани. Играта продължи точка за точка до 8:6 след атака през центъра на Себастиан Соле. Последваха атака и мощен ас на Савани и 8:8. Двата отбора продължиха напълно равностойно и с няколко мини обрата, но все пак втората техническа пауза дойде при 16:15 за домакините след сервис в аут на Савани. Последваха блок-аут на Пароди и контра на Драган Травица и 17:16 за "Скуадра адзура". Аржентина обърна за 19:18 в своя полза след грешка в атака на Емануеле Бирарели. Италианците направиха нов обрат за 21:20 след сервис в аут на влезлия като резерва Кристиан Поглажен от аржентинците и блокада на Томас Берета. Независимо от тайм-аута за Хавиер Вебер, последва силна контра на Иван Зайцев и 22:20. Аржентина веднага изравни при 22:22 след сервис в аут на Бирарели и грешка в посрещане на Зайцев и даже поведе с 24:22 след ас на Кирога и контра блок-аут на Федерико Перейра. В крайна сметка домакините спечелиха гейма с минималното 25:23 след пусната топка през центъра на Соле.

Третият гейм тръгна равностойно до 3:3, след което Италия поведе с 5:3 след атака и ас на Емануеле Бирарели. Аржентинците моментално изравниха при 5:5 след блокада на разпределителя си Николас Уриарте. "Адзурите" си върнаха преднината при 8:6 след атака в аут на Иван Кастелани и силна контра на Кристиан Савани. Последваха мощна контра от втора линия на Иван Зайцев и нова атака в аут на Кастелани - 10:6 и тайм-аут за Хавиер Вебер. Независимо от това, резултатът стана 12:7 след поредна грешка на Кастелани. Италия запази преднината си до 16:11 след бъркана топка на Николас Уриарте. Италианците продължиха да водят до 19:14 след ас на Бирарели, което накара Хавиер Вебер да поиска второ прекъсване. Момчетата на Мауро Беруто продължиха да водят до 23:16 след блокада на Берета и ас на Савани, след което спокойно затвориха гейма с 25:17 след атака в аут на Пабло Крер от Аржентина и поведоха с 2:1. Така помогнаха на България да завърши на 2-ро място в групата и да се класира за полуфиналите, където ще срещне Бразилия. Италия пък завърши първа и ще играе на полуфиналите олимпийския шампион Русия.

За началото на четвъртата част Мауро Беруто пусна в игра младите Матео Пиано и Филипо Ланца. Това позволи на Аржентина да поведе с 4:1 след атака в аут на Иван Зайцев, контра на Родриго Кирога и блокада на Себастиан Соле. Постепенно "адзурите" изравниха при 6:6 след сервис в аут на Иван Кастелани и контра блок-аут на Кристиан Савани и даже дръпнаха с 8:6 след ас на Емануеле Бирарели и пусната топка на Зайцев. Постепенно домакините изравниха при 9:9 след ас на Родриго Кирога. Бронзовите медалисти си върнаха преднината при 13:11 след атака в аут на Федерико Перейра и ас на Пиано, което накара Хавиер Вебер да поиска тайм-аут. Въпреки това, последва нова атака на Зайцев, а след това първият съдия даде червен картон на Николас Уриарте - 15:11. Техническата пауза пък дойде при 16:11 след контра блок-аут на Ланца. Последва нов ас на Пиано и 17:11. Италия запази преднината си до 20:14 след блок-аут на Ланца. Последва отпускане в италианския тим, което позволи на Аржентина да стопи разликата до 21:22. Все пак в крайна сметка италианците спечелиха гейма с 25:22 след атака през центъра на Матео Пиано, а с това и мача с 3:1.

Звездата на италианския тим Иван Зайцев за пореден път стана най-полезен с 16 точки (1 блок и 52% ефективност в атака), а капитанът Кристиан Савани добави 12 точки (1 блок, 2 аса и 43% ефективност в атака) за победата. За аржентинците Родриго Кирога (1 блок, 3 аса, 50% ефективност в атака и 33% позитивно посрещане) и влезлият като резерва още в първия гейм Иван Кастелани (1 блок, 1 ас и 41% ефективност в атака) се отчетоха с по 13 точки.

ИТАЛИЯ: Томас Берета 6, Симоне Пароди 8, Иван Зайцев 16, Кристиан Савани 12, Драган Травица 4, Емануеле Бирарели 8 - Андреа Джови-либеро (Матео Пиано 5, Марко Фаласки, Филипо Ланца 5, Лука Ветори 1, Салваторе Росини-либеро)
Старши-треньор: Мауро Беруто
АРЖЕНТИНА: Родриго Кирога 13, Себастиан Соле 12, Федерико Перейра 6, Пабло Крер 7, Лучано Де Чеко, Бруно Романути 1 - Алексис Гонзалес-либеро (Иван Кастелани 13, Николас Уриарте 2, Кристиан Поглажен 1, Николас Бруно 1)
Старши-треньор: Хавиер Вебер.