Канада изненада Русия с 3:2 на финалите в Мар дел Плата (ПЪЛЕН ЗАПИС)

Националният волейболен отбор на Канада направи най-голямата изненада на финалите на Световната лига в Мар дел Плата (Аржентина). Възпитаниците на известния треньор Глен Хоуг обърнаха и надделяха над олимпийския шампион Русия с 3:2 (20:25, 21:25, 25:23, 25:21, 15:11) в първия си мач от Група "Е", игран тази нощ пред около 2000 зрители в зала "Естадио Ислас Малвинас", след като изоставаха с 0:2 гейма.

Така "кленовите листа", които за първи път играят на финали, имат реални шансове да се класират за полуфиналите. За целта Канада трябва да победи световния шампион Бразилия. Срещата е тази вечер от 22,30 часа българско време. От друга страна Русия има 3 точки след 1 победа и 1 загуба и трябва да изчака развоя на двубоя между Канада и световния шампион Бразилия тази вечер, за да разбере дали ще продължи напред към полуфиналите.

Срещата започна отлично за руснаците, които бързо поведоха с 3:0 след атака на Евгений Сивожелез, технично пускане на Николай Павлов и аут на Джон Перин от Канада. Двата тима продължиха равностойно до 8:5 след бърза атака през центъра на Николай Апаликов. Последва контра на Павлов и 9:5. Въпреки усилията на канадците, "Сборная" запази преднината си и даже я увеличи до 14:9 след силна контра от втора линия на Павлов. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:10 след успешна блокада на Дмитрий Мусерский. Постепенно "кленовите листа" намалиха до 15:18 след атака на капитана си Фредерик Уинтърс и контра на Джон Перин, а след това до 17:19 след нова успешна атака на Перин. Русия успя да си върне преднината при 22:18 след две атаки на Сивожелез, след което спокойно взе гейма с 25:20 след атака от втора линия на Сивожелез и контра през центъра на Апаликов.

В началото на втората част Канада дръпна с 3:0 след две успешни атаки на Джон Перин и блокада на Джъстин Дъф. Постепенно Русия стопи изоставането си до 5:6 след сервис в аут на влезлия като резерва Гавин Шмит и грешка в атка на Перин от канадците. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за момчетата на Глен Хоуг след технично отиграване на Руди Верхьоф. Постепенно руснаците изравниха при 9:9 след силна атака на Николай Павлов и нова грешка на Перин от Канада и даже поведоха с 10:9 след контра от втора линия на Алексей Спиридонов. Играта продължи точка за точка до 14:14, след което Канада поведе с 15:14 след мощна контра на Гавин Шмит и с 16:15 след атака на Джъстин Дъф. Русия направи обрат за 18:17 след контра на Спиридонов. Разликата леко нарасна при 20:18 след контра на Николай Апаликов, а след това до 23:19 след контра от втора линия на Евгений Сивожелез. Въпреки тайм-аута за Глен Хоуг и Канада, руският тим затвори гейма в своя полза при 25:21 след атака в аут на Гавин Шмит и поведе с 2:0.

Третият гейм стартира напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за Канада - 8:7 след атака през центъра на Руди Верхьоф. Играта продължи точка до 9:9, след което последва контраатака-пайп на Алексей Спиридонов и 10:9. "Кленовите листа" успя да обърнат за 14:13 след технично отиграване и ас на Фредерик Уинтърс, но веднага последваха атака на Николай Павлов и контра на Николай Апаликов и 15:14 за руснаците. Втората техническа пауза пък дойде при 16:15 за Русия след успешна атака на Евгений Сивожелез. Последваха сервис в аут на Павлов и два аса на канадския разпределител Дъстин Шнайдър - 18:16 за Канада и тайм-аут за Андрей Воронков. Това даде ефект и руснаците изравниха при 18:18 след блок-аут на Павлов и блокада на Дмитрий Мусерский и даже дръпнаха с 19:18 след контра на Спиридонов. Канадците успяха за пореден път да обътнат резултата до 22:20 в своя полза след силна контра на Уинтърс и грешка в атака на Мусерский от руснаците. Въпреки усилията на "Сборная" да стигнат до равенство, Канада измъкна гейма с 25:23 след успешна атака на Джон Перин.

Четвъртата част започна по-добре за волейболистите на Канада, които бързо поведоха с 3:0 след две атаки на Джон Перин и грешка при мрежата на Николай Павлов. Русия моментално изравни при 3:3 след отлична блокада на Дмитрий Мусерский и силна контра на Евгений Сивожелез. Канадците си върнаха преднината при 5:3 след атака и блокада на Гавин Шмит, но "Сборная" веднага стигна до ново равенство при 5:5 след атака на Мусерский и мощна контра на Павлов. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:7 за "кленовите листа" след атака в аут на Николай Апаликов. Последваха страхотен блок на Апаликов и технично пускане на Павлов и 9:8 за Русия. Двата тима продължиха напълно равностойно, като втората пауза дойде при 16:15 за Канада след грешка на Апаликов. Последваха атака през центъра на Апаликов и контра блок-аут на Сивожелез и 17:16 за руснаците. Канадците направиха обрат за 20:19 след атака на завърналия се в игра Далас Суниъс и грешка в нападение на Сивожелез. Разликата нарасна до 23:20 след ас на Адам Симак и атака в аут на Мусерский, което накара Андрей Воронков да поиска тайм-аут. Независимо от това, воденият от Глен Хоуг тим спечели гейма с 25:21 след грешка от сервис на Мусерский и вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна с 3:0 за Русия след блок-аут на Евгений Сивожелез, бъркана топка на Джон Перин и грешка на Далас Суниъс. Разликата продължи да расте до 7:2 след атака от втора линия на Сивожелез и контра на Алексей Спиридонов. Канадците намалиха изоставането си до 6:7 след няколко отлични изяви на Суниъс. Размяната на полетата пък дойде при резултат 8:7 за руснаците след бърза и силна атака през центъра на Дмитрий Мусерский. Играта продължи точка за точка до 10:10, след което последваха ас на Руди Верхьоф, атака в аут на Сивожелез и неразбирателство в руския тим - 13:10 за Канада и тайм-аут за Андрей Воронков. В крайна сметка Канада спечели тайбрека с 15:11 след страхотна блокада на Адам Симак, а с това и крайната победа с 3:2.

Най-полезен за канадския тим стана Джон Перин с 20 точки (1 блок, 40% ефективност в атака и 32% позитивно посрещане), а влезлия като резерва и играл до четвъртия гейм Гавин Шмит добави 13 точки (1 блок и 39% ефективност в атака) за историческата победа. За руснаците звездата Дмитрий Мусерский заби 19 точки (4 блока и 58% ефективност в атака), а Алексей Спиридонов реализира 18 точки (1 блок, 50% ефективност в атака и 41% позитивно посрещане), но и техните усилия се оказаха недостатъчни за успеха.

РУСИЯ: Николай Апаликов 11, Сергей Гранкин, Евгений Сивожелез 17, Николай Павлов 17, Алексей Спиридонов 18, Дмитрий Мусерский 19 - Артьом Ермаков-либеро (Иля Жилин, Максим Михайлов 1, Андрей Ащев, Сергей Макаров)
Старши-треньор: Андрей Воронков
КАНАДА: Руди Верхьоф 10, Джъстин Дъф 5, Далас Суниъс 8, Дъстин Шнайдър 3, Фредерик Уинтърс 11, Джон Перин 20 - Дейниъл Люис-либеро (Гавин Шмит 13, Джошуа Хауътсън, Адам Симак 5, Грейъм Виграс 1)