ЦСКА може да играе в "А" група и без да търси лицензоносител и да регистрира ново дружество. И след обявяването в несъстоятелност (каквото още няма в Търговския регисър) настоящият клуб има одобрен лиценз за първенството. Просто трябва да уведоми БФС, че няма да напуска шампионата и… да намери финансови средстава за разходите си. За Европа нещата са различни - УЕФА не може да допусне фалирал клуб в турнирите си.
Примерът за българското първенство е налице. През февруари 2008 година Берое бе обявен в несъстоятелност и в клуба влезе синдикът г-жа Елка Петрова, която изпълняваше и функциите на директор. Берое доигра сезона, а през лятото дружеството бе продадено и новите собственици разрешиха финансовите проблеми.
Така се ражда нова версия за пълната промяна в ЦСКА. След като дружеството е в несъстоятелност, в действие влиза оздравителен план, който се обсъжда с кредиторите. След това съдът назначава синдик, който започва оценка на фалиралото предприятие. Първата му опция е да обяви цялото дружество за продажба на търг. Предполага се, че тогава ще се появи купувач (или група бизнесмени), които да платят няколко милиона - според оценката на синдика.
Сумата, за която дружеството бъде продадено, се разпределя към кредиторите. Така клубът запазва емблемата, историята и активите си, но е чист от задълженията. Такъв развой би премахнал нуждата да се търси лиценз, да се преговарят условията по концесии за базите и т. н. Но отнема поне няколко месеца, а може и година.
Ако не се създава ново дружество, ЦСКА ще започне първенството по програма срещу Локомотив (Пловдив) на 20 юли. Не се налага нито нов изпълком, нито заседание на Лицензионната комисия. Ако обаче има ново дружество, то ще се нуждае от вливане на лиценозносител (говори се за Нефтохимик). Чисто технически може и времето да не стигне за оформяне на детайлите до началото на първенството и има опасност ЦСКА да не играе в него.
Освен това всички настоящи футболисти трябва да разтрогнат по вина на клуба със старото дружество и да подпишат с новото, при което някои от тях могат да си тръгнат като свободни агенти.
"Труд"