Цонга спечели дуела с Бердих

Жо-Вилфред Цонга е съперникът на Кей Нишикори на четвъртфиналите на "Ролан Гарос". Поставеният под номер 14 французин зарадва публиката на централния корт "Филип Шатрие" с победа в четири сета срещу №4 в схемата Томаш Бердих. Цонга спечели с 6:3, 6:2, 6:7 (5), 6:3 осминафиналния двубой и записа трета победа от девет мача срещу Бердих. По този начин 30-годишният французин се класира за 1/4-финалите на Откритото първенство на Франция за трети път в последните четири години. През 2013 той бе полуфиналист.

Цонга записа 13 аса и общо 43 печеливши удара срещу 7 аса и 32 уинъра на Бердих. Французинът допусна 41 непредизвикани грешки, а чехът - 35.

След като даде на противника си общо 5 гейма в първите два сета, в третия Цонга имаше идеалната възможност да сложи точка на спора, сревриайки при 5:4 в своя полца. Бердих обаче проби, а след това спечели тайбрека със 7:5 точки. Бердих изоставаше с 0:3 в тайбрека, но въпреки това изпрати срещата в четвърти сет. В него Бердих започна отлично и реализира ранен пробив, който му позволи да поведе с 3:1. Цонга обаче не само върна пробива, а взе пет поредни гейма, с което спечели сета и мача след почти 3 часа игра.

За Бердих това бе първа загуба от тенисист извън Топ 10 тази година, докато Цонга се изкачи на трета позиция в класацията за най-много победи в турнирите от "Големия шлем", постигнати от французи. Цонга вече има 88 победи (при 28 загуби) и пред него са само Жан Боротра и Анри Коше.