Ана Иванович е на 1/4-финал, очаква я дуел с украинка

За четвърти път в своята кариера Ана Иванович ще играе на 1/4-финал на Откритото първенство на Франция. 27-годишната сръбкиня заслужи място сред най-добрите осем в Париж след успех със 7:5, 3:6, 6:1 срещу поставената под номер 9 в основната схема Екатерина Макарова (Русия). Така шампионката от изданието през 2008 година ще се изпарви в следващата фаза на "Ролан Гарос" срещу Елина Свитолина. Украинката, 19-а в схемата, отстрани надеждата на домакините Ализе Корне с 6:2, 7:6(9) и така регистрира най-доброто си класиране в турнир от Големия шлем до момента.

Иванович не започна по най-добрия начин сблъсъка с Макарова. Поставената под номер 7 в схемата сръбкиня загуби първото си подаване в срещата и изостана с 0:2. Тя обаче съумя да компенсира грешката си и върна брейка за 2:2. До края на сета силите бяха изравнени, но в последния удобен момент Иванович реализира пробив и затвори частта при 7:5. Във втория сет рускинята бе тази, която диктуваше случващото се на корт "Сюзан Ланглен". 26-годишната Макарова осъществи пробиви за 1:0, а след това и за 6:3 и не даде нито един брейкпойнт на опонентката си в този сет. В решаващата трета част Иванович бе крайно мобилизирана.

Подкрепяна от своя приятел Бастиан Швайнщайгер, сръбкинята се вихреше на корта. Тя даде само един гейм на Макарова, като остави в статистиката три пробива - за 1:0, 4:1 и за крайното 6:1. Мачът продължи час и 44 минути, като това бе втора победа за Иванович от три мача срещу 9-ата в света рускиня.

Междувременно 20-годишната Свитолина показа страхотен хъс по пътя към успеха срещу Корне. Украинката спечели пет поредни гейма в първия сет и държеше изцяло инициативата в срещата. В шестия гейм 29-ата поставена французойка все пак записа името си на таблото след пробив. До края на частта обаче Корне не намери начин да противодейства на стабилната игра на съперничката си и загуби с 2:6. Във втория сет пробивите валяха един след друг. Свитолина поведе с 4:2, а след това на два пъти сервираше за двубоя, но се пропукваше - при 5:4 и 6:5. В крайна сметка се стигна до тайбрек, като при 6:3 точки украинката имаше три поредни мачбола. Битката бе голяма и двете тенисистки дадоха всичко от себе си, но Свитолина се поздрави с победата при шестия си мачбол след непредизвикана грешка на Корне.

Украинската представителка се отчете с първи успех срещу тази съперничка от три сблъсъка до момента. Големият проблем на Ализе Корне в двубоя бяха многото непредизвикани грешки - цели 42. Свитолина направи 24.

Още в самото им начало днешните мачове на "Ролан Гарос" бяха прекъснати за повече от 2 часа заради дъжд.