Цонга прекърши Нишикори и е на 1/2-финал в Париж

За втори път в кариерата си Жо-Вилфред Цонга се класира за полуфиналите на "Ролан Гарос". Поставеният под №14 в схемата французин, който достигна до тази фаза и преди две години, надви в петсетов дуел поставения под номер 5 японец Кей Нишикори с 6:1, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3. Съперник на 30-годишния Цонга на полуфиналите ще бъде връстникът му от Швейцария Стан Вавринка, който срази с 6:4, 6:3, 7:6 (4) сънародника си Роджър Федерер по-рано днес.

Цонга даде на Нишикори само гейм в първия сет, а във втория французинът също изглеждаше пълен господар на корта. При 6:1 и 5:2 за Цонга мачът бе прекъснат заради инцидент, при който метално пано падна заради силния вятър и нарани зрител на централния корт "Филип Шатрие". След подновяването на играта Нишикори проби и съкрати аванса на противника си на 4:5. Французинът все пак затвори сета със своя сервис в десетия гейм, който взе на 30.

Въпреки че не успя да направи обрат във втората част, Нишикори бе готов за битка и спечели третия и четвъртия сет. В решаващия пети сет обаче Цонга бе този, който успя да пречупи съперника си.

Цонга заби 10 аса - два пъти повече от Нишикори, като допусна само една двойна грешка - с 5 по-малко от японеца. Цонга записа 44 уинъра и 37 непредизвикани грешки, докато Нишикори направи 37 печеливши удара и цели 52 непредизвикани грешки.

Цонга регистрира тази вечер втората си победа срещу японеца, от когото има и 4 загуби. Цонга и следващият му съперник Вавринка са играли 6 пъти помежду си досега, като резултатът от преките им двубои е равен - 3:3.