Севиля остана на трона в Лига Европа (видео + галерия)

Севиля вдигна трети пореден трофей в Лига Европа, след като победи с 3:1 Ливърпул във финала на тазгодишното издание на турнира в Базел. Така севилци вече имат общо 5 титли в този турнир (б.а. включително и Купата на УЕФА), които бяха спечелени в последните 10 години. Така испанската доминация в европейския клубен футбол през 2016 г. ще е пълна, след като във финала на Шампионската лига след седмица ще се изправят мадридските Реал и Атлетико.
Коронясването на Севиля в Базел
Двата тима си размениха по едно полувреме на "Санкт Якоб парк", като през първото англичаните могат да се чувстват сериозно ощетени от шведския арбитър Йонас Ериксон, който на два пъти не санкционира игра с ръка на футболисти на Севиля в наказателното поле.

Ливърпул откри с гол на Даниел Стъридж в 35-ата минута с великолепно изпълнение с външен фалц, което намери далечния ъгъл на вратата на Сория.

Преди да измине и минута от началото на второто полувреме Кевин Гамейро изравни за Севиля и върна двубоя в изходна позиция. Французинът можеше да вкара втори гол в 59-ата, но не успя да нанесе хубав удар. В 64-ата минута обратът беше пълен след гол на Коке. Пет минути по-късно резултатът стана 3:1 с нов гол на Коке, дошъл след грешка в отбраната на Ливърпул.
Севиля срази Ливърпул и за 5-и път триумфира в Лига Европа!
Срещата започна с натиск на носителя на трофея, като в първите десетина минути футболистите от Острова трудно минаваха центъра. Първата голяма опасност обаче беше пред вратата на андалусийци в 11-ата минута, когато Даниел Карисо спря удар на Стъридж почти от голлинията. След тази ситуация Ливърпул заигра по-организирано и двата тима вече стояха равностойно на терена.
Феновете на Ливърпул и Севиля

В 25-ата минута след подаване на Адам Лалана Даниел Стъридж се озова в страхотна позиция за стрелба отдясно на вратата, но стражът на Севиля Сория излезе добре и пресече удара на нападателя на Ливърпул. Две минути по-късно Севиля стигна до първия си ъглов удар в мача, като с изпълнението му се зае Банега, но отбраната на английския тим се справи с лекота с центрирането му.

Последваха силни минути за андалусийци, а в 31-ата минута Кевин Гамейро пробва да отбележи с акробатичен удар, но топката мина встрани от вратата. В 32-ата минута и Ливърпул получи право на ъглов удар, но отново не последва нещо сериозно след изпълнението на Милнър. Така дойде 35-ата минута, когато Ливърпул организира страхотна бърза атака. Роберто Фирмино намери Коутиньо, който се обърна и бързо подаде към Стъридж. Нападателят на Ливърпул със страхотен външен фалц прати топката в далечния ъгъл на пазената от Сория врата с третия си гол в Лига Европа за сезона. Малко по-късно топката отново посети мрежата на Севиля, но голът не беше зачетен заради засада на Стъридж. Ливърпул осезаемо вдигна оборотите в опит да довърши разколебания си съперник. До нов гол преди почивката не се стигна.
Ливърпул - Севиля
Такъв обаче падна още в 19-ата секунда след подновяването на играта, когато Севиля се възползва от все още разсеяната игра на отбраната на Ливърпул. Мариано Ферейра намери Кемин Гамейро пред вратата и французинът от близка дистанция изравни с осмия си гол в тазгодишната кампания в Лига Европа. Нещо повече - Гамейро стана първият франнцузин с гол в европейски финал от 20 години насам.

След гола двата отбора се "захапаха", а играта загрубя, като реферът се принуди да извади два жълти картона на играчи на Севиля в рамките на минута съответно на Витоло и Банега. В 59-ата минута Гамейро можеше да съкруши амбициите на Ливърпул, но не успя да нанесе хубав удар, след като беше изведен сам пред вратаря Миньоле. Испанският заигра по-добре и материализира превъзходството си в 64-ата минута, когато Коке отбеляза за пълния обрат. Той стреля, като завърши комбинация между Витоло и Банега. В 69-ата минута Коке отбеляза и втория си гол в мача, след като топката попадна в краката му след грешка в отбраната на Ливърпул. Англичаните претендираха за засада, но последен с топката, преди да попадне у Коке, игра футболист в червено.

До края на мача Ливърпул така и не създаде опасности пред вратата на Севиля, въпреки смените на мениджъра Юрген Клоп. Стъридж пробва удар отдалеч десетина минути преди края, но той се получи доста слаб и не затрудни Сория. Треньорът Унай Емери извърши всичките си смени, като извади героите в мача, за да получат овациите на публиката. Самият Емери пък се изравни с легендата Джовани Трапатони, който изведе Интер до три трофея в Купата на УЕФА между 1977 и 1993 г. със съставите на Ювентус и Интер.