Стойчо си тръгна с победа (видео+галерия)

Отборът на Левски завърши ерата "Стойчо Стоев" с победа. "Сините" надвиха трудно с 1:0 Пирин (Благоевград) на стадион "Христо Ботев" в мач от 34-ия кръг на "А" група, като си гарантираха второто място. Единственото попадение бе дело на Александър Александров в продължението на първата част, а в края на срещата бе изгонен за втори жълт картон. Стоев пък напусна "сините" след демонстрирано страхотно уважение от своите играчи и феновете. Първо играчите му посветиха попадението във вратата на Пирин, а след мача феновете го просълзиха със своите скандирания по негов адрес. Както стана ясно, той ще бъде заменен от Люпко Петрович, който ще заеме неговото място от следващата седмица.

Пирин - Левски Реферът Вихрен Манев пък нямаше ден, тъй като попадението на гостите дойде от несъществуващ фаул, а след това Пирин имаше сериозни претенции за дузпа в началото през втората част. Наджи Шенсой отново разчиташе на изтърпелите своите наказания Стилян Николов, Костадин Дяков и Маркиньос. Спецът заложи на Костов на вратата и Башлиев, Попев, Николов и Дюлгеров в отбрана. Двойката опорни халфове бяха Костадинов и Дяков, а пред тях в атакуващ план действаха Маркиньос, Бенгюзов и Тасев. Атаката пък се водеше от Тошев. В състава на Левски проблемите бяха основно в отбрана, където Сърджан Лукин е контузен, а Максимилиан Карнер е наказан.

Така Стоев избра Веселин Минев за партньор на Александър Александров в центъра на защитата пред вратаря Йоргачевич. Така на левия бек стартира Сашо Александров, а отдясно действа Роман Прохазка. В средата на терена стартираха Костадинов и Радослав Цонев. Пред тях играта градеше Мигел Бедоя, а по крилата оперираха Краев и Нар, а Венцислав Христов бе на върха в атаката.

Двубоят започна с ексцесии по трибуни между агитката на гостите и органите на реда. Най-чистото положение през първата част бе пропусната от Божидар Краев в 41-ата минута. В последната минута Христов засече центриране отдясно с ръка, което му донесе жълт картон, а секунди по-късно си спечели измислен фаул, който се оказа решаващ за крайния резултат. Александър Алексанндров вкара с глава в четвъртата минута на даденото двеминутно продължение.

Пирин Бл - Левски 0:1 Попадението дойде след несъществуващ фаул, тъй като Венци Христов симулира. Вихрен Манев се подведе и отсъди нарушение в полза на "сините", а при положение, че бе отсъдил симулация, Христов можеше да получи и втори жълт картон. Мигел Бедоя стреля остро, Красимир Костов изби под гредата, а при добавката Александров с глава вкара своя първи гол за Левски, и първи в "А" група от 2011/2012 година. Всички играчи на столичани отидоха да празнуват попадението си със Стойчо Стоев, като му посветиха гола. През това време бутилка от трибуните удари специалиста, който прие всичко с усмивка.

Второто полувреме започна с по-активна игра на Пирин. Домакините имаха претенции за дузпа в 51-ата минута, когато след меле Веселин Минев повали при опит да избие топката Александър Дюлгеров. Манев даде знак играта да продължи, което доведе до протести най-вече на Маркиньос, който бе декориран в жълто. Георги Костадинов се контузи и бе заменен от Мехди Бурабия секунди по-късно. Мартин Тошев отправи хубав удар, но Боян Йоргачевич спаси.

Последваха две възможности за Краев, като при едната можеше да се отсъди дузпа за нарушение на Костов срещу него, тъй като не удари топката, а младока в лицето. Последваха две грешки на Йоргачевич, но домакините не се възползваха. В 79-ата минута Бурабия проби отлично, но вместо да подаде на Бабатунде Адениджи да вкара на празна врата, стреля лошо от малък ъгъл.
Пирин Бл - Левски 0:1
В следващите минути имаше две спасявания на Йоргачевич, докато Пирин се опитваше да изравни, а Левски пазеше преднината. Младият защитник Галин Ташев замени Венци Христов пет минути преди края. В последната минута Александър Александров бе изгонен за втори жълт картон, след като влезе остро в краката на противник.
Последваха още няколко центрирания в продължението, но все пак столичани запазиха преднината си и постигнаха победата в последната среща на Стоев.

Около 1000 гостуващи фенове го изпратиха със скандирания: "Стойчо Стоев" и аплодириха своя вече бивш треньор, който постигна своята цел. Тя бе завръщане на "сините" в евротурнирите след две години пауза. Стоев бе начело на Левски общо 51 мача във всички турнири. Под негово ръководство тимът записа 25 победи, 9 равенства и 9 загуби в първенството от 42 мача.

Пирин Бл - Левски 0:1 Пирин остава на осмо място с актив от 23 точки, както и две преднина пред Монтана преди гостуването на "Огоста" другия кръг, докато "сините" със сигурност ще бъдат втори в крайното класиране. Левски имат вече 56 точки, като два кръга преди края е с девет преднина пред Берое.