Камбуров направи Лудогорец шампион на "Герена", Левски на колене след аванс от 2:0 (видео+галерия)

Страхотен обрат на Локомотив (Пловдив) на "Георги Аспарухов" направи Лудогорец шампион за пети пореден път. "Смърфовете" шокираха Левски, след като "сините" водеха с 2:0 на почивката и владееха изцяло инициативата пред своята публика. Герой за пореден път за "черно-белите" срещу "сините" бе капитанът Мартин Камбуров, който вкара за 2:2 своя 12-и гол срещу тях и асистира за третото попадение, а освен това измъчи защитата на домакините през втората част.

Играчите на Стойчо Стоев поведоха набързо с две попадения на Венцислав Христов (16) и Мигел Бедоя (17), но нелеп автогол на Сашо Александров (47), Мартин Камбуров (65) и Бирсент Карагерен (89) донесоха историческа победа на "железничарите" на "Герена". За първи път Локо вкарва три гола в храма на Левски, а победата е едва пета за "смърфовете" на "Герена", но пък трета през това десетилетие след двете с 1:2 през 2010 година и 2013 година. Обратът от 0:2 до 3:2 не е първи за "бяло-черните" срещу "сините". През май 2012 година Левски също поведе с 2:0 и отстъпи с 2:3, но тогава срещата бе на "Лаута".

Наставникът на пловдивчани Илиан Илиев взе частичен реванш след освобождаването си от Левски през 2013 година с първото си завръщане на "Герена". Четвъртата победа в последните пет мача за Локомотив в "А" група ги доближи до Европа. "Смърфовете" са на пето място с актив от 40 точки, като изостават на четири от Берое и на три от Славия. Левски пък остана втори с 53 точки, но три кръга преди края е на 11 от Лудогорец, който има и мач по-малко, и официално е златен медалист за пети пореден сезон в "А" група с днешна дата. (б.а. Левски все още очаква да бъдат върнати седем точки на клуба от делото в Лозана, но ще стане ясно в края на месеца)

Левски - Локомотив (Пд) 2:3 Стоев имаше проблеми в защита и заложи на Веселин Минев в центъра на защитата, а Сашо Александров отиде отляво, докато Роман Прохазка бе отдясно. Мехди Бурабия се завърна от първата минута, а за гостите дебют направи Ясин Амрауи, докато Емил Гъргоров остана на пейката.

Божидар Краев пропусна да се разпише още в първата минута на стадион "Георги Аспарухов", когато получи подаване от Венци Христов, след което преодоля защитата на скорост, но стреля слабо и Ел Харуби спаси.

Левски - Локомотив (Пд) 2:3 В 16-ата минута Венци Христов даде аванс на "сините" с красив гол. Нападателят бе изведен от Сашо Александров, надбяга Иван Иванов и със силен удар прати топката в мрежата за 1:0. Секунди по-късно Мигел Бедоя удвои. Испанецът се разписа с удар от 16-17 метра, след като направи двойно подаване с Христов. Голът е негов трети поред в "А" група след тези срещу Черно море и Монтана, и общо шести този сезон.

Последваха два пропуска на Краев, а в 29-ата минута Боян Йоргачевич се намеси отлично и спаси сигурен гол след изстрел на Мартин Камбуров. Капитанът на гостите финтира Александров, след което стреля силно, но сръбският страж изби в корнер.

Левски - Локомотив (Пд) 2:3 Второто полувреме започна с нелеп автогол на Сашо Александров, който с глава засече центриране отляво на Амрауи. Топката се удари в ръката на Минев, но и без това влизаше във вратата.

Последваха два опасни удара на Христов, но Ел Харуби изби и двата в ъглов удар.

Емил Гъргоров и Джереми де Ноойер се появиха в 60-ата минута, а "смърфовете" започнаха да играят по-добре. Така в 65-ата минута Камбуров с удар от границата на наказателното поле изравни. Той направи двойно подаване с Дани Кики и матира Йоргачевич със своя 16-и гол за сезона. Голмайсторът има вече 12 попадения срещу 26-кратните шампиони в кариерата си.

Левски - Локомотив (Пд) 2:3 "Сините" опитаха натиск, но Роман Прохазка стреля в аут. Пауло Серджио се контузи тежко в коляното и бе заменен принудително. Джъстин Менголо също се появи, но в 83-ата минута Нар с глава сбърка.
Бабатунде Адениджи също влезе в 85-ата минута, а минута по-късно стреля слабо.

Менголо също пропиля добра възможност, като не овладя добре топката в 87-ата минута. При последвалата контраатака Камбуров майсторски изведе резервата Карагерен, който се възползва от подхлъзване на Минев и от лежерното поведение на включилия се много слабо Де Ноойер, и прати топката за трети път в мрежата на Йоргачевич. Интересното е, че той вече има три гола този сезон, а с два от тях донесе победи над Левски.

Левски - Локомотив (Пд) 2:3 Както е известно, той бе точен и за 1:0 през август на "Лаута" от 6-ия кръг.

Поражението пък е първо на Левски след десет поредни мача без загуба, като тази пролет имаха такова само от Лудогорец в Разград.

ЛЕВСКИ - ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) 2:3
1:0 Христов (16)
2:0 Бедоя (17)
2:1 Александров (46-автогол)
2:2 Камбуров (65)
2:3 Карагерен (89)