Пестелив Арсенал дърпа на върха, благодарение на Чех (видео)

Лидерът в класирането на Висшата лига Арсенал увеличи преднината си на върха след минимална победа с 1:0 над Нюкасъл Юнайтед на "Емиратс" и грешна стъпка от страна на Лестър Сити. Единственото попадение в мача отбеляза Лоран Косиелни в 73-ата минута на срещата. Тогава той се включи отлично при изпълнение на корнер от страна на Месут Йозил и преборвайки се за топката с Айосе Перес, я прати в мрежата на Роб Елиът за единственото попадение на отбора си в мача.

С голям принос за победата на Арсенал е и вратарят на "артилеристите" Петер Чех, който на три пъти спаси вратата си от сигурен гол, след като футболисти на Нюкасъл бяха се озовали очи в очи с него. Нюкасъл пък за пореден път игра отлично, но не успя да вземе дори точка от мача си. Това е третата поредна загуба с 0:1 за "свраките" в коледно-новогодишния цикъл.

Арсенал започна по-добре срещата и в първите 10 минути на двубоя бе по-активният отбор, макар да не създаде чисти голови положения пред вратата на Роб Елиът.

С навлизането на мача в следващите му етапи обаче първоначалният ентусиазъм на лондончани стихна и гостите бяха тези, които имаха по-добрите положения за гол до края на първото полувреме. Петер Чех на два пъти трябваше да се намесва, за да спасява вратата си след удари на Жоржиньо Вайналдум и Айосе Перес. Така гостите бяха тези, които повече можеха да съжаляват, че не се оттеглят на почивка с гол аванс.

Втората част също започна с по-добри положения за гол в полза на Нюкасъл. Първо Александър Митрович не успя да завърши отлична триходова комбинация на своя отбор и прати топката над горната греда на Арсенал, след като Вайналдум му свали едно центриране на Айосе Перес само на 3-4 метра от голлинията. След това пък за втори път в мача Вайналдум не успя да преодолее Чех, останал сам срещу него.

В 73-ата минута гостите платиха за многобройните си пропуски пред вратата на съперника. Лоран Косиелни откри резултата в полза на Арсенал след изпълнение на корнер пред вратата на Роб Елиът. Оливие Жиру отклони топката към бранителя, а Айосе Перес не се намеси подобаващо в борбата с Косиелни за високата топка и позволи на френския защитник да отбележи за 1:0.

Това попадение се оказа достатъчно за домакините, които до края на срещата удържаха "суха мрежа" и с това грабнаха трите точки. Те имаха възможност да стигнат и до второ попадение, с което да подпечатат своя успех, но Аарън Рамзи прати топката встрани от гредата от няколко метра, а малко преди това отново негов удар бе спасен от Роб Елиът.

С трите точки Арсенал събра актив от 42 и окупира самостоятелно първата позиция, задминавайки с две точки Лестър, с когото до момента разделяха първото място. Това стана, след като "лисиците" завършиха 0:0 като домакин на Борнемут и изостанаха в битката за първата позиция. Нюкасъл пък е на 18-ата позиция със 17 точки и ситуацията на "свраките" започва да изглежда притеснителна след поредната допусната загуба.