Бразилия взе дербито срещу Русия

Настоящият олимпийски волейболен шампион при жените и домакин на Игрите в Рио де Жанейро Бразилия завърши без загуба в груповата фаза на турнира. Волейболистките на "Селесао" се наложиха категорично над европейския шампион Русия с 3:0 (25:23, 25:21, 25:21) в може би най-очаквания мач до сега на Олимпиадата, игран пред близо 9000 зрители в зала "Мараканазиньо". Срещата бе последна от Група А и директен сблъсък за първото място.

Така бразилките станаха категорични победителки в групата с 5 победи от 5 мача и 15 точки. По този начин на 1/4-финалите на женския турнир Бразилия ще срещне 4-ия от Група В - Китай. Волейболистките на "Сборная" пък завършват на второ място в Група А с 4 победи, 1 загуба и 12 точки. Русия заедно с отборът на Република Корея, който остана на 3-о място в групата, ще трябва да изчакат жребия за определяне на съперникът им на 1/4-финалите, а именно втория и третия отбор от другата група - Холандия и Сърбия, който ще бъде малко по-късно днес.

Бразилките допуснаха няколко грешки в първия гейм, които позволиха на Русия да се задържат в резултата до 23:23. Все пак Бразилия взе гейма с 25:23 след успешни атаки на Шейла Кастро и Фернанда Родригеш. Втората част бе равностойна до 15:15, след което "Селесао" дръпна с 19:15 след атака и ас на капитанка Фабиана Клаудино последвани от блокада на Тайса Менесеш и контра на Наталия Перейра. Шампионките от Лондон 2012 спокойно затвориха гейма при 25:21 след нова атака на Шейла и поведоха с 2:0. След равенството при 12:12 в третия гейм, последваха три последователни атаки на Фабиана, два аса на Шейла и три успешни нападения на влязлата като резерва Жаклин Карвальо за 20:12. Независимо от усилията на рускините да се върнат в гейма и мача, Бразилия спечели с 25:21 след бомбена атака на Наталия Перейра, а с това и мача с 3:0.

Най-полезна за бразилския тим стана Шейла Кастро с 18 точки (1 блок, 3 аса и 42% ефективност в атака), а Наталия Перейра реализира още 14 точки (3 блока и 35% ефективност в атака) за победата. За рускините Наталия Гончарова заби 19 точки (3 блока и 29% ефективност в атака), а Татяна Кошельова завърши с 12 точки (2 блока и 22% ефективност в атака), но и това не помогна да вземат поне един гейм.

БРАЗИЛИЯ - РУСИЯ 3:0 (25:23, 25:21, 25:21)
БРАЗИЛИЯ: Даниеле Линс 4, Шейла Кастро 18, Наталия Перейра 14, Фернанда Родригеш 8, Фабиана Клаудино 9, Тайса Менезеш 7 - Лея да Силва-либеро (Жаклин Карвальо 3, Габриела Гимараеш 1, Фабиола де Соуса)
Старши-треньор: Жозе "Зе" Роберто Гимараеш
РУСИЯ: Вера Ветрова 1, Наталия Гончарова 19, Татяна Кошельова 12, Яна Шчербан 10, Ирина Заряжко 7, Ирина Фетисова 4 - Анна Малова-либеро (Елена Ежова, Дария Малигина, Екатерина Косяненко 1, Анастасия Шляховая 2)
Старши-треньор: Юрий Маричев.