Югозападна Трета лига: Костинброд - Миньор (Перник) 0:1

Холандия излъга Сърбия с 3:2 и завърши втора в Група В

Европейският волейболен вицешампион при жените Холандия завърши на второ място в Група В на Олимпиадата в Рио де Жанейро. Момичетата на италианския селекционер Джовани Гуидети буквално излъгаха Сърбия след петгеймова битка с 3:2 (25:22, 25:20, 22:25, 18:25, 15:8) в последния си мач групата, игран този следобед пред близо 6500 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така холандките завършиха на второ място в Група В с 4 победи, 1 загуба и 11 точки, колкото има и лидера в групата - световните шампионки от САЩ, които са без загуба до момента и с мач по-малко. По-късно тази вечер американките обаче играят срещу Китай, като най-вероятно ще запазят първото си място. Единственият шанс за разместване на върха е САЩ да допусне загуба с 0:3 или 1:3 от китайките, което ще даде геймово предимство на Холандия. Сръбкините пък са твърдо на трето място с 3 победи, 2 загуби и 10 точки, като дори чиста победа на Китай над САЩ с 3:0 обаче не може измести Сърбия от него. По този начин при запазване на подреждането Холандия и Сърбия ще чакат жребия за определяне на съперниците им на 1/4-финалите на турнира - втория и третия отбор от Група А, като един от тях вече е известен - Република Корея, а втория ще бъде загубилия дербито между Бразилия и Русия тази нощ.

Борбата между двата тима продължи близо два часа, като изправи на нокти техните фенове. Волейболистките на Холандия успяха да поведат с 2:0 след 25:22 и 25:20 благодарение на мощните атаки на Лонеке Сльотжес и отличната игра в защита. Сръбкините обаче намериха отговор и стигнаха до тайбрек след 25:22 и 25:18 след отлични изяви на Йована Бракочевич и на много добре построената си блокада. В петия решителен гейм обаче европейските вицешампионки дръпнаха с 9:3 чрез Юдит Пиетерсен, след което спокойно спечелиха с 15:8 и 3:2.

Най-полезна за тима на Холандия стана Юдит Пиетерсен, която влезе като резерва още в първия гейм, с 20 точки (3 блока, 1 ас, 37% ефективност в атака и 9% перфектно посрещане) за победата. Лонеке Сльотжес пък добави още 18 точки (1 блок, 1 ас и 13% ефективност в атака) за успеха. За сръбкините Йована Бракочевич, която също влезе като резерва за своя отбор, завърши с 16 точки.

СЪРБИЯ - ХОЛАНДИЯ 2:3 (22:25, 20:25, 25:22, 25:18, 8:15)
СЪРБИЯ: Мая Огниенович 4, Тияна Бошкович 12, Йелена Николич, Тияна Малешевич 8, Милена Рашич 8, Стефана Великович 11 - Силвия Попович-либеро (Бианка Буша 7, Йована Бракочевич 16, Бояна Живкович 4, Йована Стеванович 4)
Старши-треньор: Зоран Терзич
ХОЛАНДИЯ: Лаура Дайкема 2, Лонеке Сльотжес 18, Селесте Плак 9, Анне Буйс 8, Ивон Белиен 7, Робин Де Кройф 9 - Деби Стам-Пилон-либеро (Фемке Щолтенборг 1, Юдит Пиетерсен 20, Мирте Шуут, Кинта Щеенбергер)
Старши-треньор: Джовани Гуидети.