Волейболистките на САЩ завършиха с 5 от 5 в Група В на Олимпиадата

Световният волейболен шампион при жените САЩ завърши без загуба в Група В на Олимпиадата в Рио. Момичетата на легендарния Карч Кирали обърнаха и надделяха над Китай с 3:1 (22:25, 25:17, 25:19, 25:19) в последния си мач в групата, игран късно снощи пред близо 7000 зрители в зала "Мараканазиньо".

По този начин американките станаха безапелационно победителки в групата с 5 победи от 5 мача и 14 точки. САЩ очаква на 1/4-финалите отборът на Япония, който успя да завърши на 4-о място в другата Група А след победа над Аржентина с 3:0 в директния мач помежду им. От друга страна Китай остана на 4-о място в Група В с 2 победи, 3 загуби и 7 точки, но също продължава напред към 1/4-финалите. Там китайките очакват победителя от Група А, който ще стане ясен след края на дербито в групата между домакините от Бразилия и европейския шампион Русия по-късно тази нощ.

Китайките успяха да дръпнат с няколко точки в началото на първия гейм, след което без особени проблеми задържаха преднината си до крайното 25:22. В началото на втората част световните шампионки поведоха с 5:2 благодарение на Фолюк Акинрадево, след което продължиха да увеличават преднината си до убедителното 25:17. Третият гейм бе равностоен до 8:8, след което американките дръпнаха с 11:8 след две поредни атаки и ас на Джордън Ларсън-Бърбач. Тази комфортна преднина позволи на САЩ да играят по-спокойно и да спечелят гейма с 25:19. Момичетата на Карч Кирали постепенно поведоха с 14:6 в четвъртата част, но след това допуснаха стопяване на разликата до 15:13. Все пак САЩ спечели гейма отново с 25:19 след нова атака на Акиндарево и ас на Кели Мърфи, а с това и мача с 3:1.

Най-полезна за американския тим стана Джордън Ларсън Бърбач с 18 точки (1 блок, 2 аса, 41% ефективност в атака и 47% перфектно посрещане), а Фолюк Акинрадево заби още 15 точки (2 блока и 43% ефективност в атака) за победата. За китайките Тън Жу отново бе над всички със страхотните 23 точки (4 блока и 43% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

САЩ - КИТАЙ 3:1 (22:25, 25:17, 25:19, 25:19)
САЩ: Алиша Глас 2, Кели Мърфи 13, Джордън Ларсън-Бърбач 18, Кимбърли Хил 5, Фолюк Акинрадево 15, Рейчъл Адамс 2 - Кейла Бенуорт-либеро (Карли Лойд, Келси Робинсън 13, Карста Лоу 1, Криста Диетцен 6, Къртни Томпсън)
Старши-треньор: Карч Кирали
КИТАЙ: Ся Дън 2, Чаннън Жан 7, Тън Жу 23, Рюзи Хуи 14, Ни Ян 3, Синюе Юан 7 - Ли Лин-либеро (Сяню Гон 3, Зюуе Уеи, Сяотън Лю 1, Юнли Су 2)
Старши-треньор: Пън Лан.