Очаквайте в 17:00: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Ривър Плейт на колене след обрат за историята (видео)

Аржентинското дерби между Ланус и Ривър Плейт на полуфиналите за Копа Либертадорес извади на показ най-добрите черти на южноамериканския футбол - техника, скорост, страст и непримиримост. Ланус записа паметна победа с 4:2, след като губеше с 0:2, и за първи път в историята си ще играе на финала на турнира. За Ривър разочарованието е огромно, защото “милионерите” се надяваха да повторят постижението си от 2015 годинa, когато за последно ликуваха с престижния трофей. Те имаха минимална преднина от първия мач на “Монументал”, спечелен с 1:0, а в края на първото полувреме в реванша водеха с попадения на Игнасио Скоко и Гонсало Монтиел. Секунди преди почивката обаче Хосе Санд се разписа за Ланус и сложи началото на знаменития обрат.

Ланус стана 10-ият аржентински клуб, достигнал финал за Копа Либертадорес. Другите представители на страната, които са спорили за титлата, са Бока Хуниорс, Индепендиенте, Ривър Плейт, Естудиантес, Нюелс Олд Бойс, Сан Лоренцо, Расинг, Велес Сарсфийлд и Архентинос Хуниорс.

Ланус показа характер в предишните фази на състезанието, като постигна 4 поредни победи без допуснат гол. на четвъртфиналите "виненочервените"
елиминираха сънародниците си от Сан Лоренцо след загуба в първата среща с 0:2
, а днес сътвориха още по-впечатляващ обрат, като забиха на Ривър 4 безответни гола за 25 минути.
"Милионерите", трикратни носители на Копа Либертадорес, също имаха своя звезден миг в тазгодишното издание на турнира. На четвъртфиналите те трябваше да заличават пасив от три чисти гола срещу боливийския Хорхе Вилстерман, но
в реванша буквално сгазиха съперника си с гръмкото 8:0.
През миналия уикенд и двата отбора запазиха силите на основните си футболисти за голямата битка и
претърпяха разгромни поражения в местното първенство
.
Мачът на стадион "Нестор Диас Перес" започна с домакински натиск и няколко опасни удара към вратата, пазена от Херман Лукс. В 12-ата минута футболистите на Ланус претендираха за дузпа, но такава не бе отсъдена. В 17-ата обаче Игнасио Фернандес от Ривър беше задържан в наказателното поле и Скоко реализира наказателния удар. Малко по-късно отборът на Марсело Галярдо вкара и втори гол и помисли, че всичко е решено. Стражът на Ланус Естебан Андрада изби топката след центриране от фаул, но тя отиде на главата на Гонсало Монтиел и той я прати в мрежата за 0:2.
Интригата можеше да приключи окончателно в 40-ата минута, когато Иван Марконе от домакините игра с ръка в наказателното поле, но реферът си замълча. Вместо това, в добавеното време на първата част Хосе Густаво Санд бе изведен на добра позиция и с мощен удар по диагонала намали изоставането на домакините.
Не беше изтекла и минута от началото на второто полувреме, когато отново Санд се възползва от поредица от недоразумения в защитата на Ривър и отблизо вкара за 2:2. Опитният нападател се оказа в основата и на третия гол за Ланус. Той падна в 62-ата минута, а негов автор стана Лаутаро Акоста.
Домакините усетиха, че съперникът им е разколебан и много скоро нанесоха съкрушителен удар по амбициите на Ривър да играе на финала. В 68-ата минута Монтиел дръпна в наказателното поле Алехандро Силва и въпреки че първоначално съдията Вилмар Ролдан не посочи бялата точка, след намесата на системата ВАР той даде дузпа за Ланус, която потърпевшият превърна в гол.
Дори едно попадение до края щеше да донесе крайната победа на Ривър Плейт. В 75-ата минута защитникът Хавиер Пинола засече центриране от корнер, но топката се отби от гредата и излезе в аут. Натискът на гостите доведе до още няколко опасни положения пред вратата на Андрада, но стражът на Ланус беше безгрешен и след края на 5-мунутното добавено време той и съотборниците му ликуваха.
На финала Ланус ще срещен победителя от двойката Гремио - Барселона (Гуаякил). Бразилците едва ли ще имат проблеми в реванша,
след като спечелиха първия мач в Еквадор с убедителното 3:0.