Хичо срази Спартак с брилянтен гол, антирекорд за тима на Попето (видео)

Българският халф Николай Димитров вкара красив гол за Урал, а отборът му победи с 2:1 като гост гранда Спартак (Москва) в мач от 13-ия кръг на руската Премиер лига. Хичо откри резултата от фаул в 29-ата минута и беше най-добрият играч на тима от Екатеринбург. Ивелин Попов също започна като титуляр и остана на терена до 80-ата минута. Попето се прдстави на ниво, докато беше свеж, но Спартак записа четвърта поредна загуба на свой терена в шампионата - нещо, което се случва за пръв път след разпадането на СССР.

Победния гол за Урал реализира Андрей Панюков в 76-ата минута, секудни след като Луис Адриано беше изравнил. Спартак се смъкна на 7-о място в класирането с 19 точки, а Урале 10-и с 16 пункта.

По-рано през седмицата и двата отбора имаха тежки изпитания на осминафиналите за Купата на Русия, но продължиха напред. Спартаковци не спечелиха нито един от предишните си два мача в първенството, допускайки късни попадения срещу Арсенал (Тула) и Рубин. Урал пък беше в опасна близост до зоната на изпадащите и се надяваше поне на точка в столицата.

Временният треньор на Спартак Раул Рианчо отново заложи на системата 4-3-3, като триото в атака оформиха Ивелин Попов, Луис Адриано и Аалександър Ташаев. Заради контузии обаче отсъстваха Фернандо и Зе Луиш.

За Урал отсъстваше румънецът Ерик Бикфалви, нямаше го и ветеранът Артьом Фидлер, който изтърпяваше наказание. Николай Димитров и Отман Ел Кабир действаха по двата фланга в халфовата линия, а Андрей Панюков и Владимир Илин бяха двамата нападатели.

Спартак се опита да наложи надмощие в началото, но Урал се бранеше много солидно. В 8-ата минута Хичо проби и центрира, но Дмитрий Комбаров подложи крак и изчисти. В 14-ата Салваторе Бокети стреля с глава над гредата, а малко по-късно Ивелин Попов принуди Вараздат Ароян да го фаулира и арменецът получи жълт картон.

Домакините постепенно вдигнаха оборотите и Роман Зобнин отправи силен диагонален удар, отразен от Ярослав Годзюр. При следващата атака на Спартак и Ивелин Попов тества рефлекса на стража на Урал.

Шокът за домакините дойде в 29-ата минута, когато Николай Димитров с перфектно изпълнен пряк свободен удар направи безпомощен Александър Максименко. Това беше втори гол за българина в Премиер лигата през сезона и общо трети, след като се разписа и срещу Уфа за Купата на Русия.

След още няколко минути Илин беше близо до втори гол за Урал, но Максименко изби в корнер. Спартаковци се активизираха в края на полувремето и Попов опита ново опасно центриране, пресечено от Михаил Меркулов.

Домакините трябваше да отговорят на хвърлената ръкавица след почивката. Отново Ивелин Попов беше най-напористият в редиците на Спартак. В 47-ата минута той отне топката в средата на терена, но беше посечен от Юрий Бавин, който също получи картон за нарушението.

Попето сам изпълни прекия свободен удар, но далеч не толкова качествено, колкото Димитров през първото полувреме. В 55-ата минута Рианчо предприе двойна смяна и пусна Софиан Хани и Роман Ерьоменко вместо Михаил Игнатиев и Ташав. Спартаковци вече имаха изобилие от офанзивни футболисти, но трудно стигнаха до удари към вратата на Урал.

Ерьоменко се включи активно, но си личеше, че му липсва достатъчно игрова практика. Пресата на домакините им помагаше бързо да отнемат топката, но след това ставаше трудно. В 65-ата минута Хани стреля мощно, но Годзюр се справи. Урал действаше както и до момента - внимателно в защита и с бързи контри.

Четвърт час преди края Спартак изравни след пас на Хани и точен удар на Луис Адриано - негов първи за сезона. Радостта на домакините обаче продължи съвсем кратко. Веднага след центъра Урал организира атака, при която Илин стреля опасно, а Максименко спаси, но при добавката Андрей Панюков отново изведе тима от Екатеринбург напред.

Малко след втория гол Ивелин Попов беше заменен от Лоренсо Мелгарехо. Спартак обсади вратата на съперника и можеше поне да изравни, но в 88-ата минута Годзюр излезе и парира удара на изведения фронтално срещу него Софиан Хани.

Победата е четвърта за Урал през сезона. Интересното е, че всички успехи на "оранжевите" са с резултат 2:1. В следващия кръг тимът на Дмитрий Парфьонов приема Оренбург.

На Спартак предстои домакинство на Рейнджърс в Лига Европа, а в края на седмицата идва тежкото гостуване на Уфа в първенството.