Радостин Александров за успехите на Табор в Словения и как четирима млади българи са гръбнака на отбора
Наставникът на втородивизионния словенски Табор (Сежана) Радостин Александров гостува в студиото на Sportal.bg след силните резултати, които постигна през последната година в Словения. През първия сезон отбора се спасява след поредица от силни резултати в края, а през втората година вече е в битката за челните позиции. В тима освен Радостин Александров има и четирима млади български футболисти, които са в основата на успехите на отбора.
"През миналата година Табор смени своята собственост и спортният директор е човек, с който се познаваме от времето ми в Англия. Линдън Томлинсън се казва. Човек с много богат опит, работил в клубове, като Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити. Той оглавява този проект спортно технически. След недоброто начало през миналия сезон отбора се намираше на последното място с 8-9 точки пасив. Покани ме с целта да опитаме да спасим отбора да не изпадне и от там да градим нещо дългосрочно, включително промоция в Първа лига." - обясни как се е озовал в Словения младият треньор.
"Имахме 12 мача, за да се измъкнем от последната позиция. Бяхме калкулирали, че можем да допуснем не повече от 4 грешки, а след първите 4 мача загубихме 3. Началото не бе много оптимистично. Тук се намеси ръководството, като в нито един момент не допуснаха да се създаде напрежение или да се стига до някакви сътресения, които да повлияят на мен, моя щаб или играчите. Бяха спокойни, бяха уверени в нашата работа, подкрепяха ни във всичко и с каквото можеха допринесоха нещата да са стабилни. От там излизайки от кризата, завършихме сезона като втория най-добър отбор в последните 8 кръга. " - разкри Радостин Александров как се е спасил тима на Табор.
"Първо Никола Нейчев отиде в Табор. Всички българи в отбора са набор 2004. Още в началото на миналия сезон спортният директор ме потърси с молба да съдействам за намирането на защитник с ляв крак. Рядък профил с добра линейна скорост, който да може да играе и на фланга. Точно с такъв играч разполагахме ние - Никола Нейчев, който ни беше основен футболист в Академик (Свищов). През подготовката бе сред най-солидните ни играчи като представяне." - заговори за първия българин в словенския Табор бившия наставник на Академик (Свищов).
Играч на Академик (Свищов) подписа със словенски отбор
"Както вече споменах за Станислав Петков - при пристигането ми, те ми дадоха възможност да избера 1 играч, който да привлечем и разбира се се спрях на него. През подготовката зимата търсехме играч с профил на атакуващ халф, който да играе добре и зад нападателя. Имахме голям избор от играчи, но исках да разчитам на играч, който познавам, а Красимир Тодоров не играеше редовно в Ботев (Враца). Свързахме се с клуба, разговорите протекоха доста коректно и успяхме да го привлечем. През тази кампания вече има 5 гола и 5 асистенции. Стана и Младежки национал при последната повиквателна." - продължи разговора за българите в отбора на Табор Александров.
Български халф отново оглави класация и попадна в идеалните 11 във Втора лига на Словения
"Последният играч, който взехме бе Николай Златев от Черно море под наем. Търсехме крило с неговия профил. Имахме няколко разговора с Илиан Илиев. Той също бе много отзивчив и стигнахме до решението, че би било добре за него да придобие такъв международен опит. Всеки един играч от България, дали е дошъл преди или след мен - оставя своя отпечатък с добри изяви на терена, така че е лесно да се гласува доверие на нов българин." - разкри как е пристигнал и последния българин наставникът на Табор.
"Като съвет, като първа точка бих дал търпение. Търпение към всичко, което се случва, защото таланти имаме. Никой не може да оспори това. Имаме млади играчи, които могат да се развиват. Имаме и качествени специалисти, които могат да ги развият. Не само в ДЮШ, но и в мъжкия футбол смятам ,че е така. За да тръгнем нагоре трябва търпение. Трябва постоянство. Трябва да се заложи един дългосрочен план, както дадохме за пример словенците. От там насетне да се даде възможност на този план да се случи. Чак тогава евентуално да се правят равносметки, защото импулсивността, която имаме и като привърженици и като ръководители и треньори, пречи. От там се губи дългосрочният ефект, който виждаме вече от доста голям период от време - къде се намираме с това изпадане в класациите на ФИФА. Търпение първо, визия задължително заедно с търпението и от там насетне повече доверие, на който и да е треньор или спортен директор и да му се даде възможност да работи." - завърши Александров.
Табор продължава с победите в Словения
Понастоящем Табор се намира на третата позиция във временното класиране, като е само на точка от върха. Отборът се очаква да започне подготовка на 10 януари, като сезонът в Словения стартира на първи март с мач срещу шестия в таблицата тим на Дравиня.