"От скрина": Има ли нещо общо Славия с Галатасарай?

"От скрина": Има ли нещо общо Славия с Галатасарай?

Пътят към истината понякога има много завои. В следващите редове ще стане дума за най-стария столичен клуб Славия, турския гранд Галатасарай и това дали има нещо общо между "белите" и "Джим Бом". Издирването на отговора ни отвежда по прашните улици на София и Истанбул. Някъде там преди над 100 години. Търсенето започна след едно електронно писмо на нашия читател Ерин Бедри, който ни напомни за Борис Николов - един от тринадесетте основатели на Галатасарай. Тук е мястото да изкажа благодарност към колегата Денислав Денчев, с когото започнахме да дирим, прелиствайки историята на турския клуб и тази на Славия.

Борис Николов е българин, който е един от хората покрай Али Сами Йен, основали Галатасарай. През есента на 1905 г. ученици от елитната турска гимназия "Галата Сарай" създават собствен футболен клуб. Там е и Николов. Нашенецът е известен като Мечката заради габаритите си - бележи гол още в първия официален мач в историята на турския отбор - 2:0 над Кадъкьой. Той е и първият капитан и треньор на бъдещия носител на Купата на УЕФА. Наричат гимназиалния тим "Господата от двореца Галата". Името на Борис Николов се потулва от историята на Галатасарай покрай Балканската война (1912 - 1913), а след това следите му се губят.

В историята на турския гранд има и друга българска връзка. В края на 1908 г. червеното и жълтото стават официално цветовете на Галатасарай. Али Сами Йен купува платовете, които са нужни за изработката на новите екипи на "Джим Бом" от българина Шишман Янко (в превод от турски Дебелия Янко). Българският търговец имал дюкян за платове в Бахчекапъ, непосредствено до моста Галата в Истанбул. Смята се, че именно Янко предлага на Али Сами Йен цветовата комбинация, която днес облива трибуните на "Тюрк Телеком Арена". Интересно е и че в началото учредителите на Галатасарай използват за сборен пункт една българска млекарница в някогашния Константинопол. Впрочем в историята седи и името на Благой Балъкчиев - друг българин от първите години на Галатасарай, но да се върнем към Борис Николов.

Тук на авансцената се появява Славия. Случайно попаднахме на протокол от учредяването на "белите", където сред подписаните се среща името Борис Николов. Слависткият клуб е основан на 10 април 1913 г. от около 50 души, но логично на учредителния протокол не седят подписите на всички. В началото на 30-те години обаче същите хора (оцелелите от тях във войните) се събират за вписването на клуба в регистъра и символично отново подписват учредителен протокол, който и до днес е по-запазен на вид от този от 1913 г., а в ъгъла му седи "втори екземпляр". И тук вече намираме името на Борис Николов - точно в средата на листа, а подписът му е под №16 най-долу.



Възможно ли е това да е същият Николов, основал Галатасарай? Възможно ли е първият капитан и треньор на Галатасарай и един от основателите на турския клуб да е сред учредителите и на най-стария софийски клуб?

Възможно е, но няма никакви доказателства. Както по-горе стана дума, след началото на Балканската война следите на Борис Николов край Босфора се губят, а от друга страна за "слависткия" Борис Николов се знае твърде малко - бил е от по-заможните "бели" основатели, твърдят запознати с историята на Славия. И толкова. Какъв е бил, какво е правил, кога е роден, къде е умрял? Не се знае.


Отборна снимка на Галатасарай след първата победа в историята на клуба - българинът Борис Николов е най-горе вдясно

Размишлявайки, може да предположим, че е твърде вероятно след началото на войната с Османската империя през 1912 г. Борис Николов да се е завърнал в България. По онова време е налице подобна миграция, която се отразява и върху младия футбол у нас - Павел Белчев (Пол), Тодор Бочков и Кирил Дупков са шампиони с Галатасарай, а след това са част от софийския състав - Отбора на Матинката. Благой Балъкчиев също се връща от Високата порта.

И така имаме едно и също име, което се среща и като учредител в протокола на Славия, и на официалния сайт на Галатасарай. Но това един и същи човек ли е? Надявахме се, че от Турция могат да ни помогнат в търсенето. Пратихме запитвания до турските издания "Милиет", "Хюриет", "Фанатик" и "Фотомач", както и до Галатасарай и музея на "Джим Бом". Уви, до ден днешен комшиите не са ни дали нищо съществено относно Борис Николов и неговата съдба.

Отговор пристигна само от "Хюриет", но турските колеги просто ни препращаха към информацията за основаването на Галатасарай, която е публикувана на сайта на клуба от Истанбул. Струва ми се подходящо да завършим с фразата от сериала от едно време: "Истината е някъде там".

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook

Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!

Следвай ни:

Още от От скрина

Виж всички