Българите в Париж 2024: Четири медала за спортистите ни!

13-ият ден от Олимпийските игри в Париж беше много важен за България, тъй като страната ни се поздрави с общо четири медала. Борецът Семен Новиков стана олимпийски шампион в борбата, а Кимиа Ализаде (таекуондо), Божидар Андреев (вдигане на тежести) и Хавиер Ибанес (бокс) донесоха бронзови отличия за страната ни.

Боряна Калейн и Стилияна Николова започнаха участието си в квалификациите за многобоя в художествената гимнастика. Калейн направи отлично съчетание с топка, а Николова допусна лека неточност с обръч в първата ротация, но и двете са убедително в топ 10. След втората ротация двете се изкачиха с по място нагоре и опитната Калейн излезе на втора позиция, а дебютантката Николова е пета. В крайна сметка Калейн стигна до финала, а Николова остана 11-а.

Боряна Калейн е на финал, Стилияна Николова е 11-та
Боряна Калейн: Трябва да се овладея, утре всичко започва отначало

Състезаващата се за България иранка Кимиа Ализаде загуби на старта на турнира по таекуондо в категория до 57 килограма. Тя отстъпи с 1:2 части на Нахид Кияни (Иран), но все още имаше надежда за медал, тъй като беше изтеглена към репешажите за бронзовите отличия. Впоследствие тя победи Чайма Туми и световната №1 Луо Дзонгши, за да спечели бронза.

Ализаде донесе исторически бронзов олимпийски медал за България в таекуондото
Ализаде ще се бори за бронз на Игрите в Париж
Кимиа Ализаде беше изтеглена до репешаж за бронза на Игрите в Париж 2024
Загуба в последната секунда за Кимиа Ализаде на старта в Париж

Тодор Михалев записа 20 победи и 15 загуби в своите 35 срещи от ранкинг рунда във фехтовката за модерния петобой.

Тодор Михалев зае 12-о място във фехтовката от модерния петобой на Олимпийските игри

Магомед Рамазанов стартира с отличен успех в категория до 86 килограма в борбата свободен стил. Българският състезател се наложи с 12:2 срещу Алекс Муур от Канада, а после срази и узбека Явраил Шапиев. Впоследствие Рамазанов се класира на финала на олимпийския турнир по свободна борба в категория до 86 кг на Игрите в Париж 2024 с изключително драматична победа с 4-3 точки над американеца Аарон Маркел Брукс.

Магомед Рамазанов с фантастичен обрат в последната секунда за финал в Париж 2024
Магомед: Искам да спечеля злато за България
Страхотна победа и полуфинал за Магомед Рамазанов в Париж 2024!
Категорична победа за Магомед Рамазанов на старта в Париж

Българският представител във вдигането на тежести на Олимпийските игри в Париж 2024 в категория до 73 кг Божидар Андреев завоюва бронзов медал от Игрите във френската столица. Българинът завърши на третото място в класирането с двубой от 344 кг. - 154 в изхвърлянето и 190 в изтласкването.

Божидар Андреев донесе бронз на България от Париж 2024
Божидар Андреев благодари за подкрепата и обяви края на кариерата си
Треньорът на Андреев: Това е нашият 15-годишен труд

За първи път от Олимпийските игри в Сидни 2000 България има олимпийски шампион в борбата - Семен Новиков е новият шампион в класическия стил в категория до 87 кг след убедителна победа на финала със 7-0 над представителя на Иран Алиреза Мохмадипиани.

Уникален Семен Новиков! 24 години по-късно България отново има олимпийски шампион в борбата
Семен Новиков: Щастлив съм, че донесох първо злато на България
Христо Маринов: Новиков беше блестящ и заслужено е на олимпийския връх
Страхотен Семен Новиков е на олимпийски финал в Париж

След две победи и една загуба Хавиер Ибанес се прибира в България с бронзов медал. Боксьорът даде всичко от себе си в полуфинала, но допусна поражение от киргизстанеца Мунарбек Уулу.