Германия и Словения си осигуриха 1/4-финали в мъжкия хандбал в Париж, първа победа за шампиона Франция

Роденият в Латвия хандбалист Ренарс Ушчинс се отличи с 8 гола и допринесе за победата на Германия в 4-ия мач от олимпийския турнир в Париж 2024 и класирането му за 1/4-финалите. Бундестимът победи Испания с 33:31 (20:18) и си върна 1-ото място в Група А, след като в предишния мач бяха победени от Хърватия.

Латвиецът, който е син на истинската икона в хандбала в Прибалтика Армандс Ушчинс, е реализатор №1 за Германия в 3 от първите 4 мача на турнира. Йоханес Гол отбеляза седем точни удара от девет, но голяма роля за победата на германците имаше и вратарят Давид Шпетс, който спаси няколко опасни удара на съперника в последните минути на мача. За испанците с 10 попадения се отличи Алейш Гомес, който отправи 13 удара. Бронзовите медалисти от Токио 2020 имат 4 точки и остават в битката за място на 1/4-финалите.

Вторият отбор, който си гарантира предсрочно място на 1/4-финалите, е Словения, която се справи с Япония с 29:28 (15:15). Цели 14 гола за словенците вкара Алекс Влах, който до момента има 20 от началото на турнира. 4 добави Дино Бомбач. Отборът на Словения превъзхождаше с физика и опит, но трябваше да свикнат с малко необичайния хандбален стил на японците след грубо начало и пасив от 2:5. В 11-ата минута те им дишаха във врата, а 5 минути по-късно след контраатака и гол на Юре Доленц изравниха при 9:9. Въпреки че, играха без звездата си Борут Мачковшек, чак в 43-ата минута те започнаха да налагат стила си – 20:18. В последните 5 минути японците опитаха с всякакви способи да обърнат хода, но защитата на Словения се справи.

Третите от последното Европейско първенство Швеция постигнаха втора победа - 38:27 над Хърватия. Лукас Пелас вкара 9 гола за скандинавците.

Така в групата Германия и Словения имат по 6 точки, а за другите две места трябва ще спорят Швеция, Испания и Хърватия, които са с по 4. Япония е без актив.

В Група В домакините и олимпийски шампиони от Франция постигнаха първа победа – 28:21 над вече отпадналия вече отбор на Аржентина. Французите, които са олимпийски шампиони от Токио 2020, имаха изеннадващо сериозни проблеми и в първите три мача взеха само една точка. Днес обаче с 8 гола на един от най-скъпите хандбалисти Юго Дека те се справиха с аржентинците, като на полувремето водеха с 15:8. Но работата им още не е свършена, тъй като в неделя трябва да победят Унгария.

Малко по-рано тотално доминиращият до момента състав на Дания – сребърни медалисти от Токио 2020, постигна нова победа. Датчаните прекършиха Унгария с 28:25 и нови 8 гола от голмайстора на турнира Матиас Гиздел. Датчаните са единственият отбор в мъжкия хандбален турнир в Париж, който има пълен актив – 4 победи от 4 мача.

Норвегия падна с 25:26 от Египет и остана на 2-о място с 6 точки, а египтяните с успеха си гарантираха място на елиминациите.

Дания води в групата с 8 точки, Норвегия има 6, а трети е Египет с 5. Франция и Унгария следват с 3 и 2, а Аржентина е без актив.

Последните срещи в предварителната фаза са в неделя (4 август).