Контролна среща: България U15 - Черна гора U15 0:0

Канада изхвърли Испания от Олимпиадата

Канада победи с 88:85 (19:19, 30:19, 15:18, 24:29) Испания в последния си мач от първата фаза на баскетболния турнир на Олимпиадата. По този начин надпреварата за иберийците приключи, като те имат две загуби и един успех в тази фаза. "Кленовите листа" пък с а с 3 успеха от 3 мача.

ПЪРВА ЧАСТ

Уили Ернангомес откри резултата за Испания (2-0) след 46 секунди игра, а при оставащи малко повече от 2 минути до края Дилън Брукс върна две точки за равенство 2-2. Той беше фаулиран и успя да реализира още една точка, като даде предимство на своя тим 3-2. След по-малко от 4 минути игра Канада поведе с 6-2. Шаби Лопес-Аростеги беше точен при два фаула и намали изоставането на Испания на 2 точки (4-6). Бързо след това разликата в полза на Канада скочи до 6 точки (12-6). Испания успя да намали изоставането си до 1 точка (11-12), при малко повече от 3 минути до края на частта. Кош на Серхио Люл и нарушение срещу него 1:36 мин. преди края дадоха аванс от 3 точки на Испания за 17-14. Гонитбата в резултата продължи до последно, като след 10 минути игра резултатът беше 19-19.

ВТОРА ЧАСТ

Лоренцо Браун даде 2 точки аванс на Испания в първата минута след подновяването на играта, но бързо след това резултатът стана 24-21 в полза на Канада. Хуанчо Ернангомес направи разликата 1 точка, след като беше точен два пъти от линията за наказателни удари (23-24). 4 минути преди паузата резултатът стана 34-32 в полза на Канада, а малко след това скочи на 6 точки след тройка на Дилън Брукс. Разликата набъбна до 9 точки при малко повече от минута до края, а баскетболистите на Канада започнаха да се забавляват на терена. Двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 49-38 в полза на Канада.

ТРЕТА ЧАСТ

След 2 минути игра разликата стана 14 точки в полза на Канада (56-42). Люл намали пасива на Испания с точна стрелба от далечно разстояние (45-46). Въпреки опитите на "иберийците" да се върнат в мача, те не успяват да намеря противодействие срещу своя съперник. 4:32 минути преди решителната четвърт пасива на Испания стана 9 точки (50-59), малко след това падна на 6. В заключителната четвърт двата отбора влязоха при резултат 64-56 в полза на Канада.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

След по-малко от 2 минути игра Испания стопи пасива си до 7 точки (61-68). Дарио Бризуела вкара още две точки, правейки изоставането на своя тим само 5 точки, при оставащи 7:37 минути до края на мача. Бързо след това падна и до 3 точки, но канадските баскетболисти отново върнаха аванса си от 7 точки (74-67). 4:48 минути преди края Канада отново води само с 5 точки (76-71). 1:30 преди края разликата падна до 3 точки, малко след това падна до 2. Тройка на Ар Джей Барет 39 секунди преди края даде аванс от 5 точки на Канада. По-малко от секунда преди края тройка на Люл направи изоставането на Испания само точка (85-86), но до изненада в края на се стигна.

Най-резултатен за успеха на Канада беше Шей Гилджъс-Алекзандър с 20 точки, 18 вкара Андрю Немхард, а 16 добави Ар Джей Барет.

За Испания Дарио Бризуела се разписа със 17 точки, а Серхио Люл наниза 13 точки.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

КАНАДА: Лугенц Дорт, Шей Гилджъс-Алекзандър, Дуайт Пауъл, Ар Джей Барет, Дилън Брукс

ИСПАНИЯ: Лоренцо Браун, Шаби Лопес-Аростеги, Уили Ернангомес, Алекс Абринес, Санти Алдама

В последния мач за деня пък от 22:00 часа един срещу друг ще излязат отборите на Франция и Германия.