Гърция излъга Австралия и продължава да мечтае за Париж

Мъжкият национален отбор на Гърция победи със 77-71 (25:24, 28:12, 9:14, 15:21) Австралия в последния си мач от първата фаза на баскетболния турнир от Олимпиадата. По този начин баскетболистите на Василис Спанулис продължават да мечтаят за класиране в следващата фаза на надпреварата, която ще се проведе в Париж. Опцията пред тях е да са един от двата най-добри трети отбора, но трябва да изчакат всички срещи до края на деня, за да разберат съдбата си.

ПЪРВА ЧАСТ

След 2 по-малко от 3 минути игра Гърция води с 9-4, а в основата отново беше суеперзвездата на тима Янис Адетокунбо. Тройка на Патрик Милс стопи пасива на Австралия на две точки (9-11), при оставащи. 6:11 минути до края, но веднага след това Адетокунбо отново върна аванса от 6 точки на своя тим (15-9). Последва кош на Джок Ландейл за 11-15. Тройка на Патрик Милс при оставащи по-малко от 5 минути до края на частта стопи пасива на австралийците само на 1 точка (14-15), но веднага след това Томас Уолкъп върна жеста с точна стрелба от далечно разстояние, за да направи резултата 18-14 в полза на Гърция. Адетокунбо увеличи разликата на 5 точки, а Василис Толиопулос я направи 7. При оставащи малко повече от 3 минути Джак МакВей намали на 4 точки (17-21). Патрик Милс намали на 2 точки. След 10 минути игра Гърция води с 25-24 на Австралия.

ВТОРА ЧАСТ

Още в първата минута гърците увеличиха преднината си на 6 точки (30-24). Дайсън Даниелс пък за момент изправи на нокти щаба на Австралия, след лошо приземяване на паркета, като в крайна сметка напусна игрището, държейки се за лявото коляно. Малко след това той напусна и залата, а Гърция използва неговото отсъствие на терена, за да вдигне разликата до 10 точки (34-24) след по-малко от 2 минути игра. Баскетболистите на Василис Спанулис поведоха с 11 точки (39-28) при оставащи 6:39 минути до почивката. Забивка на Янис Адетокунбо вдигна разликата до 14 точки (42-28), а Митоглу я направи 16 точки, при оставащи 5 минути до паузата. След това Даниелс се завърна в игра. Австралийците се опитват да се върнат в срещата и въпреки че увеличиха резултатността си, не успяват да намерят противодействие срещу добрата стрелба на гръцкия тим, който 2:34 минути преди края на частта увеличи аванса си на 17 точки (50-33). Точно при такава разлика (53-36) в полза на Гърция се оттеглиха двата отбора на почивката.

ТРЕТА ЧАСТ

Още с подновяването на играта Гърция увеличи преднината си на 19 точки (55-36). Австралийците успяха да се разпиша чак 2 минути след старта на третата част, за да намалят изоставането си на 17 точки, което бързо отново стана 19 след кош на Томас Уолкъп. Символичните домакини така и не могат да се върнат в мача, като разликата продължава да бъде 18 точки в полза на "елините" 6 минути преди заключителната четвърт. Игразите на Спанулис продължават да диктуват темпото, водейки с 12 точки 1:30 минути преди края. Минута преди края двата отбора си размениха по една тройка, а в крайна сметка гърците влязоха с аванс от 12 точки в решаващите 10 минути на срещата.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ

Австралийските баскетболисти се вдигнаха на последен щурм, намалявайки изоставането си до 7 точки още в първата минута на последната четвърт (55-62). Бързо след това Адетокунбо вдигна разликата на 10 точки, след точна стрелба от далечно разстояние. Отново той добави още 2 точки към аванса на своя тим за 67-55. Серия от 5 точки за Австралия намали изоставането им на 7 точки при малко повече от 7 минути до края. ПОследва нова гонитба в резултата и размяна на две точки. Тройка на Патрик Милс направи изоставането на Австралия само 4 точки 5:32 минути преди края. Ник Калатес вдигна на 7. Три минути преди края на срещата разликата е само 2 точки в полза на Гърция (71-69). Тройка на Василис Толиопулос даде глътка въздух на гърците, увеличавайки разликата на 5 точки (74-69), при оставащи 2 минути до края. Данте Екзъм намали на 4 точки, но Уолкъм беше точен от далечно разстояние, за да "взриви" залата, давайки 7 точки преднина (77-70) на "елините" в последните секунди на срещата в Лил. В крайна сметка до изненада в края не се стигна.

Янис Адетокунбо беше най-резултатен за Гърция с 20 точки, 18 вкара Томас Уолкъп, а по 13 добавиха Константинос Митоглу и Василис Толиопулос.

За Австралия Джок Ландейл вкара 17 точки, а 13 наниза Патрик Милс.