Германия е на четвъртфинал в дебюта си на Олимпийски игри

Дебютантът Германия постигна втора поредна победа в олимпийския турнир по баскетбол при жените.

В среща от група "С" Бундестимът спечели със 75:64 (21:16, 21:20, 17:13, 16:15) срещу Япония и с две победи от два мача си гарантира преминаването във фазата на четвъртфиналите предсрочно.

Германките изковаха успеха си най-вече чрез Сату Сабали, която реализира фантастичните 33 точки. Луиза Гайзелзолдер направи "дабъл-дабъл" от 10 точки и 10 борби, а с 11 точки завърши Алексис Питърсън.

Така в последния си мач в групата, който е срещу актуалния олимпийски шампион САЩ, германките ще могат да излязат без излишно напрежение и притеснения за мястото си в следващия етап. Японките, които вече са с две загуби, пък ще трябва да се надяват на победа над европейския шампион Белгия, за да имат възможност да продължат като един от двата най-добри трети отбора.

За Япония Маки Такада вкара 15 точки в коша на Германия.

В другия мач във Вилньов д'Аск, завършил до момента, Австралия постигна първа победа в група "В" след 70:65 (18:16, 20:16, 13:12, 19:21) над Канада. Срещата бе напълно равностойна, но в началото на последната четвърт бившите световни шампионки успяха да вземат двуцифрен аванс при 62:49 и макар отборът на Канада да положи много усилия за обрат, време за такъв нямаше.

Победата все още не гарантира на австралийките място в следващия етап, но те ще могат имат възможност да се борят дори за първото място, ако в последния си мач в групата победят домакина Франция.

Канадките, които вече са с две загуби, пък ще търсят задължителна победа в последната си среща срещу Нигерия, за да имат възможност за класиране.

За победата на Австралия пет баскетболистки завършиха с двуцифрен актив, като най-резултатна с 19 точки бе 36-годишната Сами Уиткомб. Също 19 точки за канадките реализира Бриджет Карлтън.

По-късно днес предстоят нови два мача от програмата при жените. Франция излиза срещу шампиона на Африка Нигерия, докато в късния двубой САЩ се изправя срещу Белгия.