Станимира Петрова не можа да стигне до медал на Игрите в Париж 2024

Станимира Петрова загуби с 1-4 съдийски гласа четвъртфиналния си двубой на Олимпийските игри в Париж 2024 от китайката Юан Чънг.

Станимира спечели първия рунд, а отстъпи в следващите два и така приключи участието си във френската столица точно преди разпределението на медалите.

Станимира Петрова: Не ми е писано да имам медал от Олимпиада

Петрова победи същата тази Юан Чън на финала на “Странджа” тази година с 4:1 съдийски гласа.

В първия си мач на Игрите в Париж 2024 Станимира записа страхотна победа над световната шампионка в категорията Хуан Сяо Вън с единодушно съдийско решение. Като първа поставена тя почиваше в първи кръг.

Станимира в типичен стих обхождаше средата на ринга и да опитва с ляв прав да намери съперницата, която беше с обратен гард и по-дефанзивно настроена в началните минути. Китайката не се свенеше да ползва нечисти прийоми от самия старт на двубоя. Петрова не поемаше рискове и държеше да контролира дистанцията с ляв прав, като вкарваше и десния прав при удобни възможности. Юан нанесе също някои попадения с десен прав, но комбинациите ѝ не се получаваха. Тя обаче завърши рунда с хубав десен прав в целта.

Съдиите присъдиха първата част на българката с 3-2 гласа.

Станимира започна с левите прави втория рунд, като опитваше да преодолее ескиважите на азиатката с десен прав. Винаги, когато за секунди Петрова се озоваваше в ъгъла, от ъгъла я наставляваха да се измъкне оттам. Със сигурност българката беше по-активна в опитите за попадения, а китайката пак я удари нечисто, но съдията Уейд Питърсън от Канада не направи забележка. Станимира завърши силно с десен прав и комбинация в тялото, като след гонга вдигна победоносно ръка.

Съдиите обаче отсъдиха втория рунд за Юан с 1-4 гласа.

Китайката направи добра комбинация в началото на решителната част, а през първата минута тя имаше определено по-добрите попадения. Юан отново провокираше единоборства и загуба на равновесие. Станимира нанесе ляв прав в целта минута и половина преди края, но имаше нужда от още акции, за да стигне до победата. Дясно кроше сложи край на атака на Юан, която обаче беше по-активната в броя опитани удари. Последните 20-ина секунди преминаха без значимо действие, а накрая и двете вдигнаха победоносно ръце.

Съдиите присъдиха победата на китайката с 1-4 гласа.

33-годишната боксьорка от Асеновград е световна шампионка от 2014 година в Джеджу (до 54кг), двукратна европейска шампионка от 2016-а (до 54кг) и 2018-а в София (до 57кг), както и двукратна победителка в Европейските игри през 2019-а в Минск (до 57кг) и 2023-та в Краков (до 54кг). Тя има два бронзови медала от европейски първенства през 2019-а в Алкобендас (до 57 кг) и 2022-ра в Будва (до 54кг).

Петрова участва на Олимпийските игри в Рио 2016 и Токио 2020, като отпадна в първи кръг и в двата случая.