Американците се затрудниха повече с Южен Судан, отколкото със Сърбия

Актуалните олимпийски шампиони от САЩ се поздравиха с втората си поредна победа на баскетболния турнир на Олимпийските игри в Париж. Суперселекцията на Стив Кър се затрудни доста със сърцатия тим на Южен Судан, но все пак през цялото време поддържаше двуцифрена преднина и спечели мача с крайното 103:86 (26:14, 29:22, 18:21, 30:29) на закрития стадион "Пиер Мороа" в Лил. В един момент в последната четвърт дебютантите на Олимпиада изоставаха на само 11 точки от ЛеБрон Джеймс, Стеф Къри, Кевин Дюрант и компания, но все пак Щатите не загубиха контрол и затвориха мача по убедителен начин. За историята обаче остава фактът, че Южен Судан - държава, в която няма изградени баскетболни кошове на закрито, спечели второто полувреме срещу суперзвездите от НБА.

Така след днешните мачове ситуацията в група "C" е следната - САЩ е лидер с 2-0, Сърбия и Южен Судан са с по 1-1, а Пуерто Рико е на дъното с 0-2. В петък американците излизат срещу пуерториканците за трети успех от 18:15 часа българско време, а от 22:00 започва и директният сблъсък за класиране напред между Сърбия и Южен Судан.

Този път селекционерът на Щатите Стив Кър заложи от първата секунда на Джейсън Тейтъм, който изгледа отстрани първия мач на тима срещу Сърбия. В роля на наблюдател влезе Джоел Ембийд, който не влезе в игра нито за секунда тази вечер и бе единственият състезател в редиците на САЩ, който не получи игрово време. Гардът Тайрийз Халибъртън се включи с две тройки в олимпийския си дебют, като и той не беше на терена срещу "плавите". Обективно погледнато "втората петица" на американците с Кевин Дюрант, Дерик Уайт, Антъни Едуардс и Бам Адебайо направи разликата за тима, като Стеф Къри, Джейсън Тейтъм и Антъни Дейвис завършиха мача с отрицателен +/-.

Двубоят между САЩ и Южен Судан се очакваше с голямо вълнение заради подготвителния мач, който двата тима изиграха на 20 юли. Тогава африканците можеха да запишат най-великата си победа в историята, но ЛеБрон Джеймс спаси американците в последната секунда за успеха със 101:100. Тази вечер олимпийските шампиони бяха доста по-убедителни и имаха 19 точки преднина на почивката, но след това отборът на Роял Айви започна да топи аванса на своя съперник. В крайна сметка обаче Щатите затвориха мача в своя полза, но все пак изиграха по-труден двубой с Южен Судан, отколкото с тима на Сърбия, когото победиха със 110:84 на старта.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Американците поставиха свръхзвуково начало на двубоя и за по-малко от 60 секунди направиха серия от шест поредни точки. ЛеБрон Джеймс вкара първите два коша от игра за олимпийските шампиони, а след това Джейсън Тейтъм направи асистенция към Антъни Дейвис за 6:0 в полза на американците. Отборът на Южен Судан не се забави и също се разписа със зрелищна забивка на Бул Куол, а след това Нуни Омот вкара тройка с изтичане на времето за 6:5. Щатите продължаваха да правят неточности и след грешка на ЛеБрон африканските дебютанти си заслужиха първа преднина след кош на бърза атака на Мериъл Шейок за 6:7. Краля вече бе отбелязал 8 от първите 10 точки на САЩ, но резултатът беше равен в средата на първата четвърт при 10:10.

В този момент селекционерът на американския отбор Стив Кър смени всички освен Стеф Къри, като секунди по-късно и легендата на Голдън Стейт Уориърс седна на пейката за сметка на Дерик Уайт. Кевин Дюрант започна да тероризира персоналния си пазач Джей Ти Тор, като набързо му изкара два фала и поведе Щатите към преднина от шест точки при 16:10. Тор пък продължаваше да праща Дюрант на наказателната линия - този път неспортсменско нарушение и 21:12 за американците. С тройка на Дерик Уайт пък за първи път двуцифрената разлика се появи на таблото, а малко след това Бам Адебайо вдигна дистанцията до 12 точки при 26:14.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна по идентичен начин с първата - пет поредни точки за Щатите, 31:14 и таймаут за отбора на Южен Судан. Джоел Ембийд и Тайрийз Халибъртън все още не се бяха появили в игра, а иначе момчетата на Стив Кър продължаваха да доминират при 36:17 - разлика, натрупана изцяло от втората петица на Щатите. Звездата в гардовата линия на Южен Судан Карлик Джоунс все още нямаше отбелязана точка в мача, което очевидно бе проблем за тима на Роял Айви. Все пак периферните играчи на африканците - Нуни Омот и Бул Куол, бележеха стрелби от средно разстояние и държаха своя отбор на изоставане от 17 точки - 40:23.

В средата на втория период Тайрийз Халибъртън се появи в игра за първи път и моментално наниза тройка за 43:23. Карлик Джоунс най-сетне се отпуши, но след това Халибъртън отново бе точен отдалеч и вече имаше 6 точки на сметката си. Суперзвездите на САЩ достигнаха границата от 50 точки около две минути до края на първото полувреме, когато водеха с 50:31. Бам Адебайо пък зае ролята на един от най-ефикасните стрелци в американския отбор и центърът на Маями Хийт наниза две поредни тройки плюс забивка за 55:36 в полза на своя тим. Именно това бе и резултатът след края на първото полувреме.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Олимпийските шампиони започнаха доста по-спокойно третата част в сравнение с предишните две и в първите 120 секунди те вкараха само две точки - alley oop забивка на Джейсън Тейтъм след пас на Стеф Къри за 57:36. Постепенно резултатността се покачваше, а Бул Куол впечатли с две поредни тройки и така Южен Судан намали разликата до 14 точки при 60:46, когато дойде и първият таймаут за САЩ след почивката. Стив Кър явно отново не остана доволен от представянето на титулярната си петица и едновременно вкара нови петима на терена - същите, които направиха преднината на Щатите двуцифрена през полувреме. Таймаутът обаче не помогна особено в краткосрочен план и този път Нуни Омот вкара тройка за 60:49. Вече изминаха повече от пет минути от началото на третата четвърт, а американците бяха отбелязали едва пет точки.

Дюрант и Уайт се погрижиха за това и позволиха на символичните домакини да запазят двуцифрена преднина при 65:52. Въпреки че е един от водещите играчи на Южен Судан, Уениън Гейбриъл трябваше да чака до края на втората четвърт, за да отбележи първите си точки в мача. От другата страна обаче младата звезда на Минесота Тимбъруулвс Антъни Едуардс пое отговорност в нападение за американския състав и вкара шест поредни точки, за да вдигне аванса на тима си до 17 при 71:54. Бам Адебайо пък продължаваше да върши страхотна работа от пейката и вече имаше 16 точки за 16 минути при 7/8 стрелба от игра. Третата четвърт приключи при резултат 73:57 в полза на САЩ, като Южен Судан успя да спечели периода с 18:21.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Най-опитните в американския състав - ЛеБрон Джеймс, Стеф Къри и Кевин Дюрант, започнаха заедно на терена в последния период, като около тях действаха Девин Букър и Антъни Дейвис. Реферите спестиха един фал в атака на Джеймс, след който Букър вкара за 77:58 в полза на американците. Отборът на Стив Кър продължаваше да играе супер агресивно в атака и този път Дейвис удари с лакът Омот в областта на ребрата. Звездата на ЛА Лейкърс получи неспортсменско нарушение и Питър Джок вкара двата фала за 77:63, а в същото нападение Карлик Джоунс вкара кош и фал през Стеф Къри за 77:66. Дюрант и Къри не позволиха на африканците да смъкват толкова разликата, а Букър изкара петия фал на Уениън Гейбриъл с триточково изпълнение за 85:68.

Възпитаниците на Стив Кър се развихриха в края и сега Дейвис сътвори забивка за 87:68. И в този момент обаче сърцатите дебютанти не се предадоха, като Джей Ти Тор върна жеста, а след това Нуни Омот намали дистанцията до 15 при 87:72. Щатите продължаваха да водят убедително и вече се отправяха към победата при 94:74 с оставащи около три минути до финалната сирена. Естествено, до финалната сирена тимът на Южен Судан се бореше разликата в резултата да не е толкова голяма, за да може отборът да запази шансове за класиране напред като един от двата най-добри трети отбора, дори и да загуби двубоя си със Сърбия в петък. В крайна сметка САЩ спечели срещата със 103:86, след като Антъни Едуардс вкара тройка в самия край.

Бам Адебайо се отличи най-много за САЩ с 18 точки и 7 борби. Кевин Дюрант добави 14 точки, Антъни Едуардс реализира 13, ЛеБрон Джеймс постигна 12 точки, 7 борби и 5 асистенции, а Дерик Уайт и Девин Букър прибавиха по 10 точки.

Нуни Омот поведе колоната за Южен Судан с 24 точки. Карлик Джоунс приключи с 18 точки и 7 асистенции, Бул Куол наниза 16 точки и овладя 5 борби, а Мериъл Шейок регистрира 12 точки и още 5 борби.