НБА селекцията на Канада отметна и Австралия по пътя към четвъртфиналите в Париж

Националният отбор на Канада по баскетбол вече може да се счита за сигурен четвъртфиналист на Олимпийските игри в Париж. Възпитаниците на Жорди Фернандес постигнаха втората си поредна победа в “групата на смъртта”, след като пребориха Австралия с 93:83 (26:28, 19:21, 27:21, 21:13) в двубой от група “A”.

По този начин "кленовите листа" излизат еднолично начело в групата си с баланс от 2-0, докато зад тях остават Австралия и Испания с по 1-1. На четвъртата позиция е Гърция с 0-2. Следващият мач на канадците е срещу испанците в петък от 18:15 часа българско време, а в същия ден от 14:30 един срещу друг в Лил излизат австралийците и гърците.

Двубоят беше супер равностоен, като австралийците успяха да излязат с аванс от четири точки на полувремето. След почивката обаче символичните домакини бяха по-добрият отбор и това си пролича с 13-те грешки на Австралия само през вторите 20 минути, както и стрелбата от игра на тима на Брайън Гооржиан в последната четвърт - 4/21.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Съперниците за първото място се захапаха в защита още от първите минути, като Шей Гилджъс-Алекзандър и Джош Гиди станаха автори на откриващите успешни атаки на своите отбори - 2:2. След това пък Лугенц Дорт и Пати Милс поставиха начало и на отличните стрелби от далечно разстояние, а след такава и на Ар Джей Барет "кленовите листа" поведоха с две точки при 8:6. Тимът на Жорди Фернандес обаче трябваше да се справя с бързите две лични нарушения на Гилджъс-Алекзандър, като в негово отсъствие Андрю Нембърд започна да организира нападенията на канадците. Австралийците се възползваха от това и след тройка на Джош Гиди поведоха при 8:13. За първи път от началото на турнира на паркета за отбора на Брайън Гооржиан се появи Данте Екзъм, който и вкара стрелба от средно за 13:17. Австралия все още беше в ролята лидер, а Гиди отново бе основната движеща сила на своя отбор - 10 точки при 4/5 стрелба от игра и 18:23 в полза на "кенгурутата". Не след дълго Канада изравни при 23:23, а Дилън Брукс започна да използва "мръсните" си номера срещу Гиди в опит да го изнерви. Интересната първа четвърт завърши високорезултатно при 26:28 в полза на Австралия.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Джош Гиди продължаваше да демонстрира разнообразния си арсенал и този път бе точен от тройката за 26:31. Гилджъс-Алекзандър обаче се завърна на паркета и моментално се разписа от средна дистанция за 28:31. НБА селекцията на Канада започна да диктува темпото, като Дорт и Шей донесоха преднина от две точки на американците при 33:31. В ротацията на австралийския тъм пък се завърна и другия състезател, пропуснал първия мач на тима - Дуоп Рийт, който вкара за 35:35. Малко след това Екзъм пък предизвика нов обрат при 35:37 в средата на втората четвърт. Развитието на срещата продължаваше да е все така равностойно, като Австралия запази точка преднина при 39:40. Последваха още няколко смени на водачеството, а с тройка на Джак МакВей преднината на австралийците за първи път от известно време насам прескочи едно притежание при 43:47. Именно такава бе дистанцията на полувремето, след като Шей и Гиди си размениха по един кош за 45:49 в полза на Австралия.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Две минути след началото на третата четвърт разликата отново бе две точки, след като Дилън Брукс прескочи двуцифрения актив и вече бе водещ реализатор на отбора си с 11 - 49:51. Шей обаче си върна титлата за топреализатор и обърна резултата при 52:51, но само няколко секунди след това Джош Гиди вкара нова тройка за 52:54 в полза на Австралия. Канадците набраха самочувствие и започнаха да разчитат на все по-високи проценти при стрелбата, като Ар Джей Барет и Лугенц Дорт нанизаха по един изстрел от далечна дистанция за 58:54. Преднината на селекцията на Жорди Фернандес вече докосваше двуцифрените измерения при 64:56, а Барет се погрижи за това и така символичните домакини излязоха напред с 66:56 в средата на третия период. Американците обаче сякаш изпуснаха момента да пречупят съпротивата на австралийците и допуснаха серия от шест поредни точки за своя опонент, като така резултатът вече бе 66:62. И двата тима вдигнаха оборотите, като две минути преди края на третата четвърт отново четири точки разделяха двата отбора - 68:64. Благодарение на две поредни тройки на скрития си коз Джак МакВей австралийците смъкнаха изоставането си до две точки при 72:70 преди старта на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Нито един от двата отбора не смяташе да отстъпва, като две минути и половина след началото на финалната четвърт разликата все още бе две точки в полза на Канада при 74:72. Кем Бърч и Дилън Брукс се отличиха с важни изпълнения за американците, като по този начин те поведоха с шест точки при 78:72. Секунди след това Ар Джей Барет бе оставен непокрит на тройката и той наказа грешката на защитата на Австралия за 81:72. Момчетата на Брайън Гооржиан допуснаха нова грешка след прекъсването, а Джамал Мъри напомни за себе си с точна стрелба от средно за 83:72 в полза на своя отбор. Данте Екзъм сложи точка на серията на американците с тройка за 83:75 при оставащи около четири минути до края на редовното време. Офанзивната мощ на състава на Канада бе твърде сериозна и "кленовите листа" поведоха с 87:78, но Дорт пропусна отворена тройка, която можеше да означава край на мача. Вместо това Гиди вкара веднъж от наказателната линия и направи резултата 87:79 с оставащи около две минути до края на мача. Барет и Дуайт Пауъл обаче неутрализираха последния опит на Австралия за обрат и Канада спечели срещата с 93:83.

Ар Джей Барет този път бе над всички за Канада с 24 точки, 7 борби и 5 асистенции. Шей Гилджъс-Алекзандър и Дилън Брукс нанизаха по 16 точки, а Лугенц Дорт прибави 11 точки.

Джош Гиди финишира с 19 точки, 7 борби и 6 асистенции за Австралия. Джош Ландейл реализира 16 точки с 12 борби, Данте Екзъм наниза 15 точки, а Дайсън Даниелс остана с 10 точки и 6 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

КАНАДА: Шей Гилджъс-Алекзандър, Дилън Брукс, Ар Джей Барет, Лугенц Дорт, Дуайт Пауъл

АВСТРАЛИЯ: Джош Гиди, Пати Милс, Дайсън Даниелс, Ник Кей, Джок Ландейл