България с минимален успех над Северна Ирландия в Пловдив - на живо с анализа на Георги Пашов и Нико Петров

Испания се събуди и взе скалпа на Гърция след невероятно шоу в Лил

Националният отбор на Испания по баскетбол записа първата си победа на Олимпийските игри в Париж и по този начин запази надежди за класиране към елиминациите в надпреварата. Селекцията на Серджо Скариоло се наложи с 84:77 (21:22, 28:13, 13:21, 22:21) във втория си двубой на стадион "Пиер Мороа" в Лил.

Мачът бе задължителен за печелене и от страна на двата отбора, тъй като до момента те бяха загубили откриващите си срещи. Така Испания вече е с баланс от 1-1, докато гърците са 0-2. След малко започва и другият сблъсък от "групата на смъртта" между Канада и Австралия, които са с по 1-0.

Световните шампиони от 2019-а изиграха блестящо първо полувреме, като на почивката бяха отбелязали 11 тройки и това им помогна да си осигурят двуцифрена преднина. С течение на вторите 20 минути гърците наваксаха изоставането си и в един момент стигнаха до равенството, но все пак "Ла Фурия" запази хладнокръвие и удържа преднината си. При 80:77 суперзвездата на символичните гости Янис Адетокунбо пропусна тройка, чрез която южните ни съседи можеха да изравнят.

Лошата новина за испанския отбор е контузията на легендата Руди Фернандес, която той получи в средата на последната четвърт.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Испанците започнаха още от първата атака на своя съперник да дублират суперзвездата на Гърция Янис Адетокунбо, само че това не им свърши особено добра работа, тъй като останалият свободен на тройката Ник Калатес бе намерен от Янис и наниза тройка, за да открие резултата. От другата страна обаче правещият отличен турнир Санти Алдама върна жеста, но впоследствие Янис поведе тима си към аванс от шест точки при 3:9. Впечатляващите изпълнения продължиха с отлична комбинация между Лоренцо Браун и Уили Ернангомес, като крилото успя да забие въпреки връхлитащия Янис пред него. В средата на периода испанците се доближиха на едно притежание от иберийците, като стрелбата на Алдама продължаваше да изумява - 10:13.

Отново чрез лидерството на своята най-голяма звезда южните ни съседи вдигнаха дистанцията пак до седем при 10:17 - до този момент Янис имаше 7 точки и 2 асистенции. Гърците пропуснаха възможност да увеличат дистанцията до двуцифрените измерения, а точната ръка на Серхио Люл порази целта, за да смъкне изоставането на "Ла Фурия" до пет при 15:20. Малко след това Янис заби през Усман Гаруба, при това чрез добавка, а Люл наниза маркова за себе си стрелба отдалеч с изключително висока парабола със сирената за 19:22. Легендата на Реал Мадрид отбеляза и следващите две точки, като резултатът след една част игра бе 21:22.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Люл нямаше намерение да спира дотук и самият той откри втората четвърт с нова тройка, за да изведе Испания напред при 24:22. Мачът продължаваше да върви равностойно, като три минути след началото на втория период отново имаше паритет при 27:27. Само три минути бе почивката на Янис, който се завърна на паркета в малко по-критичния за гърците моменти, които пропиляха аванс от осем точки и вече бяха изоставащи. Това обаче не помогна на "елините", които допуснаха кошове от Алдама и Руди Фернандес и така Испания поведе с 33:27 в средата на втората четвърт. Стрелбата на иберийците вече беше 8/14 от далечна дистанция, като те заслужено си осигуриха аванс от шест точки при 38:32. В този момент момчетата на Серджо Скариоло изглеждаха доста по-нахъсани от своя съперник, а фактът, че стрелбата на гърците не вървеше, допълнително затрудняваше обстановката за отбора на Василис Спанулис. Алекс Абринес пък също се отличи с точен изстрел от тройката и така първата двуцифрена разлика се появи при 43:32. Нова грешка на гърците този път доведе до тройка и на Дарио Брисуела, като най-сетне Костас Папаниколаус прекъсна пропадането на "елините" за 46:35. Абринес пак наказа гостите с тройка и така Испания водеше с 49:35 на полувремето, когато стрелбата на символичните домакини отдалеч бе 11/17.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Янис се зае с мисията да върне отбора си в мача и реализира първите четири точки за Гърция през второто полувреме, за да направи резултата 51:39. Испанците обаче продължаваха да имат късмет със стрелбите си и на два пъти ринга прибра изстрели на Уили Ернангомес и Лоренцо Браун - 55:39. С минисерия от шест поредни точки момчетата на Василис Спанулис сведоха дистанцията до десет при 55:45, а мощна забивка на Янис удължи вихреното им представяне - 55:47 в средата на третата четвърт. Възпитаниците на Скариоло успяваха поне за момента да отблъснат опитите на своя съперник за обрат, а Санти Алдама бе освиркван при всяко свое докосване до топката от събралите се фенове на Гърция по трибуните. Крилото на Мемфис Гризлис обаче не се заинтригува от това и наниза тройка за 62:49 в полза на "Ла Фурия". Все пак гърците затвориха четвъртината със серия от седем поредни точки и така преди старта на финалния период разликата вече бе само шест при 62:56.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Заключителната част започна с кош и фал от страна на Янис, който достигна до 20-ата си точка в мача за 62:59. Малко след това отново суперзвездата на гърците нямаше спиране в подкошието и доведе до това дистанцията да бъде скъсена до само точка. Легендата Руди Фернандес отвърна с тройка за 65:61 след две минути игра в последната четвърт. Последва канонада от тройки и разликата остана само точка при 68:67. Фернандес отново блесна с ключов изстрел отдалеч за 71:67, но впоследствие самият той получи удар и трябваше да му бъде оказана медицинска помощ, след като получи неволен ритник в главата от своя съотборник Хуанчо Ернангомес. Този път Янис наказа Алдама и заби през него, за да вдигне гръцката публика на крака и да предизвика равенство при 71:71 с оставащи около четири минути до края на редовното време. Испанецът бързо се реабилитира и вкара труден кош от другата страна, а Лоренцо Браун изкара четвъртия фал на Янис при 73:71 и след това вкара два фала, за да увеличи дистанцията.

Мачът за Руди Фернандес пък приключи, след като той явно получи и контузия в крака. Гърците изиграха много слабо следващо нападение, а Папаянис се намеси неправилно на коша и така Серхио Люл вдигна преднината на Испания до шест точки при 77:71. Хаосът в редиците на "елините" продължи - Уолкъп изпусна топката, а в безизходна ситуация Янис направи крачки. Алдама до голяма степен довърши гърците с добавка за 79:71. След прекъсването Костас Папаниколау върна надеждите на южните ни съседи с ключова тройка за 79:74, а след това и двата тима си размениха по един пропуск на влизане в последната минута от редовното време. Ернангомес вкара само един от двата си фала, а Янис за пореден път се справи с Алдама и записа кош и фал за 80:77. Гърците стигнаха и до шанс за изравняване, като Янис пое отговорността, но пропусна от тройката при оставащи 22 секунди на часовника. Този път Ернангомес не сбърка при двата си опита от фал линията и донесе петточков аванс на Испания при 82:77. Алберто Диас пък оформи крайното 84:77.

Санти Алдама отново беше топреализатор за испанците със своя дабъл-дабъл от 19 точки и 12 борби. Серхио Люл добави 13 точки и 7 асистенции, Уили Ернангомес постигна 11 точки и 7 борби, а Руди Фернандес добави 10 точки.

Янис Адетокунбо бе лидер за Гърция с 27 точки и 11 борби при 12/17 стрелба от игра, а Василис Толиопулос регистрира 14 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ИСПАНИЯ: Лоренцо Браун, Алекс Абринес, Шаби Лопес-Аростеги, Санти Алдама, Уили Ернангомес

ГЪРЦИЯ: Томас Уолкъп, Ник Калатес, Костас Папаниколау, Янис Адетокунбо, Йоргос Папаянис