Южен Судан обърна Пуерто Рико за първа победа на Олимпиадата

Южен Судан победи с 90:79 (20:28, 28:26, 23:15, 19:10) Пуерто Рико в първия си мач на Олимпиадата във втория ден от баскетболния турнир. В следващата си среща Южен Судан ще се изправи срещу САЩ (31 юли - 22:00 ч.), а Пуерто Рико ще премери сили със Сърбия (31 юли - 18:15 ч.).

Припомняме ви, че Южен Судан няма да може да разчита по време на Игрите на голямата си звезда Бол Бол. Баскетболистът на Финикс Сънс пропуска надпреварата поради лични причини.

Голям гаф на Игрите: Объркаха химна на Южен Судан с този на Судан

ПЪРВА ЧАСТ

След минута игра Пуерто Рико откри резултата, повеждайки с 2-0, а за нула време вдигна разликата до 8-0 след две тройки на Тремонт Уотърс. Нуни Омот върна две точки в коша на съперника за 2-8 след 2 минути игра. Точна стрелба от далечно разстояние на Хосе Алварадо даде аванс от 9 точки на пуерториканците (13-4). Мариъл Шайок беше точен два пъти от наказателната линия, за да стопи изоставането на Южен Судан на 7 точки, но Тремонт Уотърс веднага възстанови разликата, а Хосе Алварадо я увеличи за 17-8. след серия от 6-0 символичните домакини стопиха изоставането си на 3 точки, при оставащи по-малко от 5 минути до края на частта (14-17). Още един кош направи разликата само точка в полза на Пуерто Рико (16-17). След поредица от пропуски на двата отбора Хосе Алварадо върна спокойствието на Пуерто Рико с тройка, вдигайки разликата на 4 точки в полза на неговия тим, а веднага след това Уотърс увеличи преднината на 7 точки (23-16). Карлик Джоунс беше фаулиран и вкара двата наказателни удара за 18-23. Тройка на Пуерто Рико направи разликата отново 8 точки секунди преди края на първата четвърт, но Уениън Гейбръл бързо намали на 6 (20-26), а в крайна сметка тя завърши 28-20 в полза на Пуерто Рико.

Пуерториканец изригна с жестока забивка на Олимпиадата

ВТОРА ЧАСТ

Бърза серия от 6-0 в началото на втората част доближи Южен Судан само на 2 точки от Пуерто Рико след по-малко от минута и половина игра (26-28), а малко след това те стигнаха и до равенство (28-28). Тройка на Джордан Хауърд даде глътка въздух на Пуерто Рико, който беше фаулиран и успя да направи резултата 32-28. Още една тройка даде аванс от 7 точки на гостите, но Нуни Омот веднага върна жеста, за да стопи изоставането на своя тим на 4 точки (31-35). Алварадо добави още 2 точки към аванса на Пуерто Рико (37-31). Джордж Кондит вдигна на 7 точки, Алварадо направи разликата 9 точки (40-31). Тройка на Хок стопи на 6 точки изоставането на Южен Судан при оставащи по-малко от 5 минути до почивката, а Куол я направи 4 (36-40). Пуерто Рико веднага отвърна с две точки, които обаче бързо бяха върнати в техния кош от Карлик Джоунс. Айзея Пинейро беше фаулиран и реализира двата си наказателни удара за 44-38. Двата отбора продължиха да си разменят кошове, като пуерториканците поддържаха комфортна преднина от 8 точки 3 минути преди края на частта (48-40). Карлик Джоунс беше точен два пъти от фаул линията, за да намали изоставането на Южен Судан на 6 точки (42-48), а забивка на Джей Ти Тор направи разликата само 4 точки, при оставащи 2 минути (44-48). Хосе Алварадо вкара два наказателни удара, за да вдигне разликата до 6 точки (50-44). 3 секунди преди края при резултат 53-48 в полза на Пуерто Рико една от звездите на тима Хосе Алварадо напусна терена и залата с помощта на лекарския екип, тъй като получи контузия в крака. На почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 54-48.

ТРЕТА ЧАСТ

Още при подновяването на играта Хосе Алварадо се завърна в залата. Уениън Гейбръл вакара две точки за Судан, правейки изоставането на неговия тим само 4 точки (50-54) след минута и половина игра. При оставащи 8 минути до края Алварадо отново се появи в игра за Пуерто Рико. Тройка на Мариъл Шайок обаче намали изоставането на Южен Судан на точка (53-54), а тройка на Нуни Омот даде аванс от 2 точки на тима за първи път в мача (56-54). Нова тройка направи резултата 59-54, при оставащи 6:39 минути до края. Тремонт Уотърс намали изоставането на Пуерто Рико на 3 точки, но веднага след това тройка на Бул Куол отново даде аванс от 6 точки на Судан. Гонитбата в резултата продължава, но пуерториканците така и не успяват да си върнат лидерството. 3:37 минути преди края разликата отново скочи до 8 точки в полза на Южен Судан (69:61). Мощна забивка на Джордж Кондит намали изоставането на Пуерто Рико на 6 точки, но веднага след това разликата отново скочи на 8. Пак Кондит свали до 6, а Алварадо стопи пасива на своя тим на 4 точки (67-71), при оставащи 1:13 мин. преди заключителната четвърт. Кондит отново беше точен при стрелбата си като получи и право да изпълнява един наказателен удар, като по този начин неговият отбор остана само на 2 точки от съперника си преди последните 10 минути (69-71).

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Още в първите секунди Карлик Джоунс направи аванса на Южен Судан 4 точки (73-69). Двата отбора продължават гонитбата в резултата, разменяйки си по един кош в рамките на няколко секунди за 75-71 в полза на Южен Судан. Тремонт Уотърс намали пасива на Пуерто Рико на 2 точки (73-75), но Мариъл Шайок бързо върна 2 точки в коша на съперника, а след това вкара и два фаула, за да даде преднина от 6 точки на своя тим (79-73). Джей Ти Тор вдигна разликата на 8 точки (81-73), при оставащи по-малко от 4 минути до края на мача. Секунди след това тя стана 10 точки. Тройка на Карлик Джоунс даде комфортен аванс от 13 точки на Южен Судан 3 минути преди края. Джордж Кондит намали разликата на 11 точки, а след това отново той свали до 9 точки при малко повече от минута до края на срещата. В крайна сметка Пуерто Рико не успя да се върна в мача и да обърне съперника си.

Карлик Джоунс беше най-резултатен с 19 точки за Южен Судан, Мариъл Шайок вкара 15 точки, а по 12 нанизаха Нуни Омот и Бул Коул.

За Пуерто Рико Хосе Алварадо беше над всички с 26 точки, а 18 добави Трамонт Уотърс.