България (U15) срещу силния силния отбор на Испания (U15) в престижния турнир за развитие на UFEA

Франция обърна Бразилия в първия си мач на Олимпиадата

Франция победи със 78:66 (15:23, 24:13, 18:9, 21:21) Бразилия в първия мач на двата отбора от олимпийския баскетболен турнир в Париж. В следващия си мач „петлите“ ще се изправят срещу Япония, а „селесао“ ще срещне Германия.

ПЪРВА ЧАСТ

По-малко от 30 секунди бяха нужни на Бразилия, за да открие резултата с 2 точки на Марселиньо Уертас. След 2 минути игра селесао поведе със 7-2. Фурние намали пасива на французите на 3 точки (4-7). Тройка на Лео Майндъл вдигна разликата на 6 точки (10-4), при оставащи 7 минути до края на частта. Уембаняма беше фаулиран, но успя да реализира само един от наказателните удари, за да стопи пасива на домакините на 5 точки (5-10). Атрактивна забивка на Жоао Кардосо направи преднината на Бразилия 7 точки. Франк Нтиликина и Гершон Ябуселе замениха Матю Страцел и Руди Гобер след 5 минути игра. Веднага след това Уембаняма вкара още две точки за Франция, намалявайки разликата до 5 точки (7-12). В игра за Бразилия се появи Кристиано Фелицио на мястото на Бруно Кабокло. В състава на Венсан Коле се появи Нандо де Коло, заменяйки Еван Фурние. Гуи Сантос пък замени Джорджиньо Де Паула, при оставащи 4 минути до края на тази част и бързо се разписа с тройка, за да направи резултата 15-7 в полза на Бразилия. Тройка на Батум намали изоставането на 5 точки (10-15). Фелицио беше фаулиран, за да вдигне отново разликата до 7 точки (17-10), а веднага след това вкара още 2 точки, за да изведе отбора си с 9 точки напред в резултата (19-10). Нандо де Коло успя да стопи до 7 точки. Тройка на Нтиликина направи изоставането на Франция само 4 точки при 1 минута до края. Бразилците отново увеличиха на 5. А след 10 минути игра Бразилия водеше с 23-15.

ВТОРА ЧАСТ

Още в първите секунди на втората част разликата стана 10 точки в полза на Бразилия (25-15). А след минута и половина резултатът стана 27-15, което принуди Венсан Коле веднага да вземе тайм аут. Французите стопиха изоставането си до 8 точки, след два точни опита на Батум от наказателната линия (19-27). 5:23 минути преди почивката след серия от 9-0 за Франция пасива на домакините падна до само 3 точки (24-27). Уембаняма вкара за 26-27, но Бразилия бързо върна преднината си от 4 точки (30-26), при оставащи малко повече от 4 минути до края. "Петлите" отново намалиха на 2 точки пасива си. 1:24 преди края Франция изравни резултата със забивка на Уембаняма (34-34), но веднага след това бразилците отново поведоха с 2 точки. Матиас Лесор беше точен два пъти от наказателната линия за ново равенство (36-36). Тройка на Фурние даде аванс от 3 точки на Франция за първи път в срещата (39-36), при оставащи 35 секунди до почивката. А на нея двата отбора се оттеглиха именно при този резултат.

ТРЕТА ЧАСТ

При подновяването на играта французите успяват да задържат преднината си пред съперника, като след 4 минути игра тя е 3 точки (44-41). Минута след това тя се увеличи на 5 точки (46-41), след кош на Руди Гобер. Батум вдигна на 7 точки, а отново Гобер направи разликата 9 точки (50-41), при оставащи малко повече от 4 минути преди заключителната част. "Петлите" вдигнаха разликата на 11 точки (52-41), а бързо след това на 13 точки. Бразилия върна 2 точки, за да направи резултата (43-54), но в крайна сметка двата отбора влязоха в заключителните 10 минути при резултат 57:45 в полза на Франция.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Баскетболистите на Венсан Коле продължават да доминират, въпреки последния щурм на бразилците да се върнат в мача. При малко повече от 8 минути до края на мача "петлите" водят с 62-53. Три тройки на Бразилия и пасива на тима беше стопен до 6 точки (56-62), при оставащи 6:18 минути до края. Гостите успяват да намалят изоставането си до 4 точки, но французите бързо върнаха комфортния си аванс от 9 точки. Малко след това разликата стана 11 точки, след кош на Батум. 3 минути преди края бразилците стопиха до 7 точки изоставането си (62-69). Баскетболистите на Александър Петрович правят всичко по силите си, за да настигнат съперника си и въпреки, че успяха да намалят изоставането си, Никола Батум вкара тройка, правейки разликата в полза на "петлите" 10 точки минута преди края. В крайна сметка в оставащото време до изненада не се стигна.

Виктор Уембаняма и Никола Батум вкараха по 19 точки за успеха на Франция, 9 наниза Франк Нтиликина, Еван Фурние и Руди Губер добавиха по 7.

За Бразилия по 14 реализираха Кристиано Фелицио и Леонардо Майндъл, а 11 добави Марселиньо Уертас.