Маскираният Мбапе вкара първия си гол, но Франция остана на второ място

Килиан Мбапе най-накрая заби дебютното си попадение на европейски финали, след като се разписа за Франция срещу Полша в мач от последния кръг на група “D”. Двубоят обаче завърши при 1:1, с което “петлите” не успяха да финишират първи. Те останаха втори, защото по същото време в другата среща от групата Австрия надви Нидерландия с 3:2 и триумфира на върха.

Това означава, че на осминафиналите французите ще играят с втория от групата на Белгия, където нищо не е ясно. Австрийците отиват на мач срещу втория от групата на Португалия. Макар и трети, “лалетата” на Роналд Куман също се класират напред. Но за да научат противника си, те ще трябва да почакат за изходите на други от двубоите, като има вероятност да играят с Испания. Поляците отпадат като последни.

Мбапе и Дембеле бяха от малкото активни футболисти в синьо, но направиха доста пропуски. Само капитанът пропиля три 100-процентови ситуации, като третата беше точно преди изравнителния гол на “дружина полска”.

Антоан Гризман седна на пейката за началото, а от първата минута Дидие Дешан заложи и на младия Брадли Баркола. Голямата фигура в тима на Полша Роберт Левандовски също беше титуляр, след като в предходните два мача това не беше така.

Французите натиснаха още от първата секунда, но съперникът беше този, който отправи първия удар - при това в очертанията на вратата. Стори го Жиелински в 6-ата минута, но за Менян нямаше проблем да улови.

17 Евро 2024: Франция - Полша 1:1

Тимът на Дешан продължи да доминира и в 11-тата стигна до първата си опасност. Тогава подаване на Дембеле по земя беше засечено от Тео Ернандес, но с крак Скорупски успя да избие.

Четири минути по-късно, след ситуация в наказателното поле на Франция, се стигна до напрежение между вратаря Менян и Левандовски. Остана впечатление, че стражът на Милан удря нападателя, но не последва никаква реакция от страна на рефера.

Французите пропуснаха втори отличен шанс за гол в 19-ата, когато Дембеле се оказа очи в очи с вратаря, но той спаси.

От сходно положение пък Левандовски не съумя да уцели вратата с глава в 34-тата минута.

Мбапе, който до този момент не блестеше с нищо, стигна до своята възможност чак в 42-рата, когато доближи вратата. Скорупски обаче прояви рефлекс и не допусна гол. Същото се повтори и в 45-ата минута.

Втората част започна със сериозно игрово предимство на французите и на Скорупски пак му се наложи да отразява. В 49-ата той майсторски спря запътилата се към мрежата топка след шут по диагонала на Мбапе.

Логично натискът на "петлите" даде резултат, след като се стигна до дузпа, реализиран от Мбапе в 56-ата. Тя беше отсъдена за нарушение на Кивиор срещу Дембеле.

След попадението не се промени почти нищо, като французите продължаваха да доминират. Така в 74-тата Мбапе беше изведен сам срещу вратаря, но шутира слабо и не успя да реализира.

Скоро след това французите платиха за този пропуск. Упамекано фаулира Швидерски в наказателното поле и след намесата на ВАР съдията посочи бялата точка. Левандовски шутира, но вратарят спаси. Видя се обаче, че Менян е нарушил правилата, след като нито един от двата му крака не беше поне на голлинията при изпълнението. Така се наложи пребиване, при което вече голаджията на Барселона беше точен - 1:1.

Последваха силни минути за поляците, които на два пъти се разминаха с второ попадение. Жиру пък пропусна в 85-ата за французите.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!