"Трето полувреме" преди Словения - Сърбия

Шампионът Италия направи успешен старт въпреки ранен шок

Действащият шампион Италия започна успешно защитата на титлата си на Европейското първенство в Германия, след като осъществи обрат за победа с 2:1 над Албания на „Сигнал Идуна Парк“ в първия двубой на двата тима от група В на турнира. „Червено-черните“ изненадващо откриха резултата с най-бързия гол в историята на еврошампионатите, дело на Недим Байрами още в първата минута, но „адзурите“ стигнаха до крайния успех след бърз обрат с попадения на Николо Барела и Алесандро Бастони, съответно в 11-ата и 16-ата минута.

Лучано Спалети заложи на очаквания стартов състав за европейския шампион. В защита най-любопитно беше включването на младия Рикардо Калафиори, докато превъзмогналите физическите си проблеми Барела и Давиде Фратези също бяха титуляри. На върха на атаката в схемата 4-2-3-1 беше Джанлука Скамака, зад когото действаше Лоренцо Пелегрини. Двете крила бяха Федерико Киеза и Фратези. Силвиньо пък подреди своя състав в 4-3-3 със звездата Армандо Броя като централен нападател, а по двата фланга бяха Ясир Асани и Таулант Сефери.

Настоящите шампиони от Италия претърпяха ранен шок, след като получиха гол от съблекалнята. Неразбирателство между Федерико Димарко и Бастони при техен тъч край наказателното им поле позволи на Байрами да стреля от малък ъгъл и така албанецът се разписа с мощен шут още в 23-тата секунда на двубоя.

„Адзурите“ обаче реагираха като попарени и в следващите минути Пелегрини и Киеза отправиха несполучливи удари. Така се стигна до 11-ата минута, когато Бастони се реваншира за своята грешка от по-рано, след като изравни резултата с изстрел с глава при заучено изпълнение на корнер.

Това даде допълнителни сили на италианците и така само пет минути по-късно Димарко също компенсира допуснатия гол, тъй като асистира на Барела, който с удар от границите на наказателното поле направи обрата в мача пълен. Албанците имаха претенции за фал в атака на левия бек, но въпреки това попадението беше признато след бърза проверка с ВАР.

Последва известно затишие в играта, след което италианците отново се втурнаха в атака. В 31-вата минута Пелегрини направи доста неуспешна задна ножица. Две минути по-късно Фратези се опита да прехвърли Томас Стракоша, но вратарят съумя да избие топката в близката греда. В 40-ата минута Скамака също можеше да направи преднината на своя тим по-комфортна, но противниковият страж изби неговия удар. В минутите преди почивката Ясир Асани и Пелегрини се отчетоха с пропуски за своите отбори.

Втората част започна с лек италиански натиск, като в първите 15 минути от нея Скамака и Киеза отправиха неточни удари от голямо разстояние. В следващия четвърт част „адзурите“ продължиха да контролират играта, но без да застрашават съперниковата врата. Междувременно, Кристиян Аслани опита един далечен шут, който обаче излезе в аут.

68 Евро 2024: Италия - Албания 2:1

В 80-ата минута Димарко се осмели да нанесе изстрел от голяма дистанция, но Стракоша улови топката без проблем. В самия край на редовното време резервата Рей Манай можеше да обележи изравнителен гол, след като със своя удар преодоля Джанлуиджи Донарума, но топката мина покрай вратата. В началото на добавеното време се стигна до нахлуването на фен на терена, който бързо беше задържан от охраната. В последните секунди на срещата Марио Митай също не успя да вкара гол, с който да избави отбора си от загубата.

Така Италия взе трите точки още в първия си мач от турнира и се нареди на второто място в групата след лидера Испания, който също е с три пункта, но и с по-добра голова разлика. Албания е на третата позиция без актив, което се отнася и за Хърватия, която е на дъното. Във втория кръг от груповата фаза италианците ще влязат в сблъсък с испанците на 20 юни, а ден по-рано албанците ще премерят сили с хърватите.

ИТАЛИЯ - АЛБАНИЯ 2:1

0:1 Байрами (1')
1:1 Бастони (11')
2:1 Барела (16')

Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Калафиори, Бастони, Димарко, Жоржиньо, Барела, Киеза, Фратези, Пелегрини, Скамака
Албания: Стракоша, Хисай, Джимсити, Айети, Митай, Аслани, Рамадани, Байрами, Асани, Броя, Сефери

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!