Ига Швьонтек напълно оправда статута си на фаворит и за трети пореден и общо четвърти път спечели титлата на “Ролан Гарос” с една от най-убедителните победи във финалите в Париж - 6:2, 6:1 за 59 минути игра срещу изненадващата финалистка от Италия Джазмин Паолини.
Полякинята убедително се справи с всичките си (без една) опонентки в Париж и изглежда, че ще триумфира по безкомпромисен начин, но италианската изненада не е за подценяване. Швьонтек задмина Щефи Граф по брой победи на “Ролан Гарос” с 21. Единствено срещу Наоми Осака във втори кръг Ига изглеждаше, че може да отпадне (спаси мачбол), но след това тя записа потресаващи победи над Анастасия Потапова (6:0, 6:0), Маркета Вондроушова (6:0, 6:2) и сега на финала.
Рекордът за най-кратък финал на "Шлем" изобщо в Откритата ера е в Париж през 1988 година, когато Щефи Граф побеждава с 6:0, 6:0 Наташа Зверева за 34 минути, но само 32 от тях са себили игрови, заради кратко прекъсване поради дъжд.
Всички шампионки на "Ролан Гарос"
“Ига, ти си най-голямото предизвикателство в нашия спорт. Световна номер 1 и с толкова много титли от “Шлема”, няма какво да добавя, освен да те поздравя. Тези дни в Париж бяха най-хубавите в живота ми, поне ми остава финалът на двойки утре”, каза Паолини, която ще се бори за титлата при дуетите със Сара Ерани.
“Джазмин, ти си напреднала много в последните седмици и се надявам да имаме още много мачове на такава сцена. Благодаря на всички, без които нямаше да съм тук и които ме подкрепят толкова много време. Благодаря на всички замесени в организацията на турнира. Обичам това място”, каза Швьонтек и се разплака на награждаването. “За малко да отпадна във втори кръг, така че благодаря на всички, които ме подкрепяха през тези две седмици. Няма да ви отегчавам повече, успех на Паолини във финала утре”, завърши Швьонтек.
Това беше е петият финал в “Големия шлем” за Швьонтек, като тя заслужи пета “мейджър” титла (тя спечели US Open през 2022-ра). 23-годишната световна номер 1 е спечелила 22 от последните си 25 финала, включително всичките четири такива през тази година от категория WTA 1000 - Доха, Индиън Уелс, Мадрид и Рим.
Швьонтек стана третата жена след Втората световна война, която печели “Ролан Гарос” три поредни пъти след Моника Селеш (1990-92) и Жустин Енен (2005-07).
Паолини изживя ролята на Пепеляшка в Париж, а забележителното е, че стигна до финала и на двойки със Сара Ерани. Тя не беше минавала втори кръг на “Шлем” до януари тази година, а вече е финалистка, въпреки че може да се похвали със само две WTA титли.
Тя е петата италианка в топ 10 (ще бъде номер 7 в понеделник) и третата финалистка в Париж след Франческа Скиавоне, която спечели титлата през 2010-а, а я загуби през 2011-та и Сара Ерани (финалистка през 2012-та).
Първи сет
Швьонтек спечели сервис-гейма си, макар да направи две грешки, след което постави под напрежение с два уинъра подаването на опонентката си и от 40-0 стигна до дюс. Страхотен бекхенд по къс диагонал осигури на полякинята шанс за уинър и тя се възползва за брейк-бол. Намеса на мрежата обаче се притече на помощ на Паолини и тя се спаси в ситуацията. Италианката показа характер и си измъкна гейма за 1:1.
Паолини се облагодетелства от неспиращите непредизвикани грешки на Швьонтек и се добра до два шанса за пробив, а тежък аут от форхенд на световната номер 1 означаваше брейк за аутсайдерката - 1:2.
Швьонтек обаче намери начин да се прегрупира моментално и с постоянна агресия пред основната линия водеше разиграванията още с ретура си. С ретур-уинър именно тя осъществи рибрейк на нула и изравни резултата 2:2. Ига спечели седма поредни точки и взе убедително подаването си за 3:2.
Паолини не издържа на безкрайната агресия на съперницата и допусна брейк-бол след непредизвикана грешка от бекхенд. Първият сервис този път не можеше да бъде сериозно оръжие за италианката и тя с двойна грешка допусна пробив за 4:2. Швьонтек затвърди по категоричен начин и дръпна комфортно с 5:2.
Швьонтек отново доминираше с бекхенд и форхенд, а и излизаше напред при добра възможност, за да се доближи при 0-30 на две точки от спечелване на първия сет. Веднага след това се стигна и до брейк-бол при 0-40, а още от първата възможност Швьонтек се възползва - 6:2 за 34 минути.
Втори сет
Швьонтек продължи с поредицата спечелени геймове и с шестия такъв поведе с 1:0. За Паолини беше жизненоважно да си вземе подаването, но световната номер 1 не ѝ даваше да диша на корта, стигайки до двоен брейк-бол. Първият беше отразен с първия ас на италианката в мача, а вторият - с невърнат начален удар. Две последователни непредизвикани грешки на Паолини означаваха нов шанс за пробив за съперницата ѝ, а третата вече значеше 2:0.
Гейм на нула за Швьонтек направи резултата 3:0 след 11 минути игра във втория сет. Паолини не можеше да се измъкне от дупката и набързо се получи така, че трябваше да защитава два брейк-бола. Полякинята сбърка от бекхенд при първия, но за втория направи ретур-уинър от бекхенд и поведе с 4:0.
Въпреки че Паолини внесе интрига, Швьонтек спечели подаването си без да се стига до дюс за 5:0. За първи път от третия гейм в мача италианката се добра някак си с доста усилия до гейм-бол след сгрешено воле на опонектата ѝ, а с форхенд-уинър най-после се отчете в резултата - 5:1.
Паолини се добра и до 30-30, с което заслужи още аплодисменти от публиката, но след това направи непредизвикана грешка за мачбол. Невърнат сервис свърши работа за категоричната победа на хегемона от Полша - 6:2, 6:1 за Швьонтек за по-малко от час игра.
Снимки: Gettyimages