Левски зарадва 10 000 с нова голеада

Отборът на Левски разби с 4:0 Ботев (Враца) в двубой от втория кръг на efbet Лига. Евертон Бала бе точен в 41-ата минута с удар от дистанция след рикошет в Марин Петков. Резервата Асими Фадига удвои в 67-ата минута и оформи крайния резултат в 90-ата минута. Между неговите попадения Джавад Ел Джемили с красив гол се разписа в 79-ата минута. Така Левски зарадва около 10 000 свои фенове, които дойдоха в топлия юлски петък, за да видят първото домакинство на любимците им.

Те пък им се отблагодариха с изразителна победа, като Левски има отбелязани десет гола след първите два кръга и едва един допуснат. Това вдъхва оптимизъм на "сините" преди гостуването на Локомотив (Пловдив) и надежда на феновете, че тази година отборът ще играе по-важна роля в шампионата, за да може догодина да играе в Европа, където тази година 26-кратните шампиони са само странични наблюдатели.

Сините" излязоха изключително окрилени в тази среща, след като започнаха ударно новия сезон. Миналата седмица левскарите постигнаха най-убедителната победа за първия кръг, след като разгромиха Локомотив (София) с 6:1 като гости. Въпреки че допуснаха първи попадение в своята врата, след това 26-кратните шампиони обърнаха резултата, като цели три от новите попълнения се разписаха срещу Локомотив.

36 Левски 4:0 Ботев (Враца)

Това бе дебют пред собствена публика за треньора Станислав Генчев към когото има големи очаквания за този сезон. Той заложи отново на схемата 3-5-2, като Пламен Андреев замени контузения Матей Маркович. Именно това бе единствената промяна в състава от първия кръг. Келиан ван дер Каап, Кристиан Димитров и Цунами бяха бранителите, докато Алдаир, Карлос Охене, Марин Петков, Джавад Ел Джемили и Майкон бяха халфовете зад Евертон Бала и Александър Колев.

Тодор Янчев направи три промени от загубата 1:3 срещу Ботев (Пловдив) на старта на първенството, като заложи на по-дефанзивна схема 5-4-1. На вратата беше Бариос, а Дилян Георгиев, Меси Биатомусока, Стефан Цонков, Мартин Бачев и Мартин Ачков бяха защитниците, докато Даниел Генов, Чавдар Ивайлов, Даниил Кондраков и Бубакар Траоре действаха зад капитана и единствен нападател Браян Переа.

Преди срещата собственикът Наско Сираков награди със специална купа за най-добър нападател в България за 2023 г., любимеца на "сините" в последните години Уелтон, който бе дошъл от Япония, за да подкрепи бившия си тим. Бразилецът направи обиколка на стадиона и получи бурните аплодисменти от феновете.

Марин Петков също бе награден с отличието за най-добър млад футболист.

Домакините имаха голяма подкрепа, но явно бяха пренавити и трудно организираха продължителни атаки в сгъстената защита на врачани.

В 10-ата минута попадение на Браян Переа бе отменено, след като Даниел Генов, който отправи първия удар към Пламен Андреев, бе в засада.

Последва още една опасност пред вратата на "сините", които отвърнаха с първото си чисто положение в 27-ата минута. Тогава Ел Джемили изведе Алекс Колев зад защитата на гостите. Синята деветка стреля силно с левия крак, но стражът Рубио изби в корнер и попречи на голмайстора на първенството да вкара първото си попадение на "Герена" със синята фланелка.

След последвалия корнер топката попадна в Майкон, който също пробва рефлекса на вратаря.

Играчите на Генчев опитаха да наложат натиск, но в 33-ата минута Цунами направи детинска грешка пред наказателното поле на Андреев, когато Генов му отне топката и очи в очи с вратаря на Левски стреля силно, но покрай дясната греда.

Кристиан Димитров пробва бомбен удар в 36-ата минута, който не попадна в целта. Цунами с глава пък пропиля нов шанс с глава в 38-ата минута.

Няколко минути по-късно Бала стреля отдалеч, топката рикошира в Марин Петков и спря в мрежата за 1:0 .

Това вдигна настроението и "сините" опитаха и да вкарат втори гол. В оставащите минути до края на първата част домакините имаха претенции за дузпа.

През второто полувреме футболистите на Ботев започнаха да гледат по-смело към вратата на домакините. Играчите на Янчев дори пробваха един удар.

В 57-ата минута реферът Кристиян Колев от Пловдив направи сериозна грешка, спестявайки червен картон на Майкон. Новото попълнение на "сините", който се отърва само с жълт картон, първо извърши нарушение срещу Кондраков, след което го изрита без топка. Това вбеси украинецът, но реакцията му не му помогна, като му донесе единствено жълт картон и на него.

Последваха две смени от Генчев, който пусна Мустафа Сенгаре и Асими Фадига в 62-ата минута, което се оказа решаващо. Таранът веднага раздвижи атаката и вдигна публиката на крака, като първо подаде на Алекс Колев, но ударът на българина бе избит със сетни усилия от Рубио. Последва удар и на Майкон, а в 66-ата минута падна и втория гол в двубоя.

Сангаре центрира, а Фадига с удар от 11 метра удвои, вкарвайки четвъртото си попадение за клуба.

Переа опита да върне един гол с удар от над 20 метра, но Андреев плонжира и спаси.

За две минути Сангаре падна на тревата и започна да изпитва болка, стресирайки щаба на Левски, но след лекарската намеса остана на терена и дори направи всичко, за да вкара първи гол на "Герена".

Попадение имаше, но то бе на сметката на Ел Джемили, който се възползва от голяма грешка на Траоре, който опита да подаде на свой съотборник с пета пред наказателното поле на Ботев. Испанецът отне топката, напредна и с технично изпълнение вкара третия си гол за сезона и общо десети за столичния гранд.

Мачът вече се доиграваше, а публиката се забавляваше и така шоуто стана пълно в 90-ата минута, когато Фадига се завъртя хубаво на границата на наказателното поле и с точен изстрел в долния ляв ъгъл на Рубио вкара четвъртото попадение за домакините. Интересното е, че на френския играч му бяха необходими само 28 минути под ръководството на Генчев, за да вкара същия брой голове в елита на България, които вкара и през миналия си сезон, но тогава му отне цели 28 мача.

Феновете на Левски изпратиха с бурни песни и аплодисменти любимците си, които са еднолично лидери с шест точки и 10:1 голова разлика. Показатели прилягащи за звездните сезони на клуба, който не трябва да се заблуждава, тъй като Генчев и компания имат много работа, но началото наистина е впечатляващо.

Врачани пък са дъното с 1:7 голова разлика и без спечелена точка, като и този сезон ще се борят до последно за оставане в елита.

ЛЕВСКИ 4:0 БОТЕВ (ВРАЦА)