ЦСКА-София нокаутира Левски пред над 30 000

Дербито е с червен цвят! Тимът на ЦСКА-София победи напълно заслужено Левски с 2:0 в най-интересната среща от 28-ия кръг на efbet Лига. Тобиас Хайнц (61`) и Фернандо Карана (77`) бяха точни за победителите, които можеха да спечелят и с по-голям резултат, ако в 90-ата минута ударът на Данило Асприля не бе срещнал гредата. През първата част попадение на Джонатан Линдсет бе отменено за игра с ръка. Пълният дебютант за “сините” Иван Андонов сгреши фатално при първото попадение, което се оказа решаващо в мача, и това засенчи няколкото му добри намеси. Така подобно на предната загуба с 0:2 от “червените” през юни миналата година, млад вратар от школата на клуба сбърка и помогна на противника да стигне до трите точки.

Срещата на стадион “Васил Левски” бе ръководена от Драгомир Драганов, който разчиташе на помощта на допълнителен ВАР съдия, като за този мач бяха трима. Над 30 000 зрители бяха по трибуните, но отново имаше изстреляни ракети от Сектор "Г" и Сектор "А", като три от тях попаднаха и в журналистическата ложа, а през втората част се стигна и до голям бой в Сектор "А" между фенове и стюарди, което помрачи празника, който трябваше да бъде този мач с толкова хора по трибуните.

40 Левски 0:2 ЦСКА - София II

Това бе 18-и успех на "червените" за сезона, които се изкачиха на второ място с 60 точки и изостават на три от шампиона Лудогорец, който е с два мача по-малко. "Сините", които бяха символичен домакин и подкрепяни от 18 000, останаха на четвърта позиция с 51 точки, но петият Локомотив (Пловдив), който надигра тотално преди дни ЦСКА-София насред столицата, има точка по-малко, но и мач по-малко.

Срещата бе решителна за бъдещето на наставника на гостите Нестор Ел Маестро, който обаче явно ще се задържи на поста. Ситуацията на Николай Костов на "Герена" изглеждаше по-стабилна към момента, но двете поредни загуби в дерби мачове със сигурност ще предизвикат трус и на "Герена", тъй като разочарованието на феновете е огромно.

36 Левски 0:2 ЦСКА-София I

Двата тима имаха тежки дни преди сблъсъка. В междинния кръг “сините” загубиха с 1:5 визитата си на Лудогорец, което бе най-голямата им загуба в България от 28 години, докато “червените” се издъниха като домакин на Локомотив (Пловдив) и записаха поражение с 1:2.

Сензационно младият Иван Андонов бе вратар за "сините". 20-годишният страж направи пълен дебют за клуба в най-важния мач за феновете, като бе предпочетен пред Пламен Андреев. Килиан Ван Дер Каап, Кристиан Димитров, Хосе Кордоба и Цунами бяха в защита, докато Карлос Охене и Патрик Мислович бяха опорни халфове, а Патрик-Габриел Галчев, Джавад Ел Джемили и Евертон Бала действаха зад Рикардиньо.

При “сините” човекът във форма Марин Петков, който има седем попадения, бе наказан заради пети жълт картон, получен в мача с “орлите”. Аут заради контузии пък бяха още Асен Митков, Фабио Лима и Илиян Стефанов.

При “червените” ситуацията не бе по-добра, даже напротив. От мача с Локомотив аут със сериозни травми бяха Християн Петров и Мартин Стойчев. Извън мача с по-стари контузии останаха Иван Турицов, а Амос Юга бе наказан.

Изненадващо капитанът Юрген Матей, който се възстанови, започна от първата минута в защитата на "червените", където Густаво Бусато бе вратар, Махмутович, Браян Кордоба и Тибо Вион бяха в защита., Марселино Кареасо, Тобиас Хайнц, Джонатан Линдсет и Улаус Скаршем бяха халфовете, а Фернандо Каранга и Матиас Фаетон действаха в атака.

Новият президент на БФС Георги Иванов-Гонзо, който е рекордьор по голове във вечното дерби - 15, за първи път пристигна на мач от елита, като шеф на футбола. Естествено тези 18 000, които го обичаха като играч, го аплодираха, докато феновете на "червените" го обиждаха и скандираха срещу него.

Двубоят стартира много отворено за разлика от много от предишните сблъсъци между двата отбора. В 8-ата минута Бусато излезе от наказателното поле и изпревари Рикардиньо, избивайки в тъч. Нападателят веднага хвърли топката пред вратата към Евертон, който не успя да нанесе удар от малък удар. При следващата атака Андонов изби удар на Фаетон, а топката рикошира в Каранга и излезе в аут.

Злодеят от комиксите на Марвел Венъм заедно с характерния си дълъг език бе героя в хореографията на Сектор "Г" . Надписът "Let there be carnage" (Нека настане касапница) - отново препратка към филмите и комиксите на Марвел - и логото на сектор "Б".

Евертон пък си поведе дълго топката и пропусна отличен шанс да излез сам срещу Бусато, а Галчев се забави и не успя да нанесе голов удар.

В 14-ата минута червената част от стадион изригна след попадение на Линдсет, но след намесата на ВАР голът бе отменен, тъй като бе отбелязан с ръка.

По време на попадението Сектор "Б" извади своята хореография - Левскарите изписаха думата "Passion is not a crime", чието значение на български е "Страстта не е престъпление".

Таранът на “червените” Каранга бе спрян от Андонов в 20-ата минута, когато излезе срещу него и стреля под ъгъл с десния крак. Дебютантът в дербито бе наказан с жълт картон, след като Кордоба пред него сбърка сериозно. Вратарят изчисти топката от краката на Каранга, докато противниците му искаха червен картон, но поради факта, че имаше няколко защитници в синьо около него, не бе изгонен.

Оставащите минути до края на първата част тимът, воден от Ел Маестро, бе по-активен, като пробва няколко удара към Андонов. Най-опасен бе този на Каранга в 34-ата минута, когато бразилецът отново бе спрян след изстрел от малък ъгъл.

Втората част започна на много по-бавни обороти, като в този момент по-интересно бе по трибуните, където Сектор “Г” показа втората си хореография, която гласеше: “Когато за ЦСКА се умираше на терена”.

Именно в този момент поредната вратарска грешка на “сините” в това дерби се оказа решаваща, за да може ЦСКА-София да поведе. Андонов излезе от наказателното поле, за да пресече дълга топка към нападателите на съперника. Той обаче се засуети, докато изрита топката, Фаетон го пресира и топката попадна в Хайнц, който от 25 метра прати топката в празната врата и подлуди червените фенове.

Това доведе до най-грозните сцени в мача, тъй като от Сектор “Г” отново полетяха ракети, а от Сектор “А” отвърнаха със същото. Част от феновете на “сините” опитаха да нахлуят на терена през полиция и стюарди, три линейки пристигаха на мястото, тъй като на няколко жени им прилоша.

Отвратителни сцени: голям бой в сектор "А"

В този миг дойдоха и охранителите, които отговарят за сигурност и буквално помляха част от феновете в Сектор “А” пред погледа на полицията. Част от битите фенове също получиха медицинска помощ. През това време стотици полицаи излязоха на пистата пред всичките сектори.

28 Агитките на Левски и ЦСКА - София

На терена пък първо Линдсет излезе очи в очи с Андонов, но стражът спаси, след което и Каранга излезе сам срещу Андонов в 74-ата минута, но вратарят отново парира изстрела и остави надеждите на "сините".

Малко след това ЦСКА-София все пак удвои преднината си, а този път точен бе именно любимецът на публиката Каранга, който се разписа в 77-ата минута. Скаршем стреля от границата, Андонов плонжира и спаси, но бразилският таран при добавката вкара за 0:2. Попадението е негово четвърто във вратата на 26-кратните шампиони, тъй като имаше три гола от първия си престой на "Армията".

След попадението стана ясно, че победителят ще бъде тимът на Ел Маестро. Тези около 12 000 фенове на "червените" започнаха да се забавляват и да пеят още по-силно. Виждайки, че противникът няма сили, искаха от любимците си още голове, като това можеше и да се случи, но резервата Асприля, който излезе сам срещу Андонов, удари лявата греда и пропусна да направи успеха още по-убедителен.

Този пропуск обаче не помрачи настроението сред червените фенове и футболисти, които секунди по-късно започнаха да празнуват своята победа №10 от октомври 2016 година срещу Левски, а в изиграните през този период 25 мача в първенството, “сините” останаха само с едва четири победи, докато равенствата са 11.

Това бе вторият мач за сезона между двата клуба. На 7 октомври в мач от 13-ия кръг срещата на двата състава завърши без победител 1:1. Тогава Роналдо откри за Левски през първото полувреме след груба грешка в отбрана на "червените", а след почивката Джонатан Линдсет изравни.

Сега на Левски предстои тежко гостуване във Варна на Черно море, с който ще се бори за квота в Европа, докато играчите на Ел Маестро ще приемат Пирин с приповдигнато настроение, в петък.

ЛЕВСКИ 0:2 ЦСКА-СОФИЯ
0:1 Хайнц (61)
0:2 Каранга (77)

ЛЕВСКИ: Иван Андонов, Килиан Ван Дер Каап, Кристиян Димитров, Хосе Кордоба, Цунами, Патрик-Габриел Галчев, Карлос Охене, Патрик Мислович, Джавад Ел Джемили, Евертон Бала, Рикардиньо
Треньор: Николай Костов

ЦСКА - София: Густаво Бусато, Юрген Матей, Махмутович, Браян Кордоба, Тибо Вион, Марселино Кареасо, Тобиас Хайнц, Джонатан Линдсет, Улаус Скаршем, Фернандо Каранга, Матиас Фаетон
Треньор: Нестор Ел Маестро

Начало: 14:45