Нидерландия не остави шансове на Южна Африка по пътя към четвъртфиналите

Нидерландия е поредният четвъртфиналист на Световното първенство за жени. Съставът на Андриес Йонкер отстрани на осминафиналите една от приятните изненади на турнира - Южна Африка. Попаденията за успеха с 2:0 реализираха Джил Роорд в 9-ата минута и Линет Бееренстайн в 68-ата.

В груповата фаза южноафриканките постигнаха сензационна победа над Италия и по този начин стигнаха до директните елиминации, но срещу Нидерландия разликата в класите си каза думата. И двата гола във вратата на Кейлин Суарт паднаха след груби грешки, които още повече улесниха задачата на "оранжевите".

Началото на двубоя подказа, че Нидерландия ще доминира. Резултатът беше открит след центриране от корнер и удар с глава, който беше изчистен от голлинията, но топката отскочи удобно за Роорд и тя се разписа за 1:0. 26-годишната състезателка на Волфсбург вече има 4 гола на шампионата. До почивката европейките умело разиграваха в средата на терена и не допуснаха да се стигне до сериозни опасности пред вратата, пазена от Дафни ван Домзелаар.

През второто полувреме почти нищо не се промени, макар Южна Африка да се стараеше да атакува при всяка възможност. В 54-ата минута гол на Лике Мартенс беше отменен заради засада. В 68-ата нейно подаване изведе Бееренстайн зад защитата. Последва неособено прецизен удар, но вратарката Суарт се намеси по комичен начин и изпусна топката, след което тя спря в мрежата.

На предишното Световно първенство през 2019 година Нидерландия игра на финала, но отстъпи пред САЩ. Сега "оранжевите" отново са сред фаворитите, а мачът срещу Испания в следващия кръг се очертава като истинско зрелище.

Снимки: Gettyimages