Шампионът Вандоорн с първи полпозишън за сезона във Формула Е

Световният шампион във Формула Е Щофел Вандоорн записа своята най-добра квалификацията от началото на деветия сезон в историята на изцяло електрическия шампионат, след като спечели полпозишъна преди шестия старт за година в Сао Пауло. Преди днешния успех най-доброто постижение на белгиеца в квалификациите през сезона бе осмото място от втория старт в Ад-Дирия.

За пилота на ДС Пенске това бе и единствено влизане във фазата на директните елиминации преди днешния ден. В Сао Пауло Вандоорн даде най-доброто време в първата предварителна група и трябваше да се изправи срещу Джейк Хюз (Макларън) във фазата на четвъртфиналите. В нея белгийският състезател се възползва от грешка на младия британец на седмия завой, за да спечели с повече от половин секунда преднина.

На полуфинала Вандоорн срещна Едоардо Мортара (Мазерати), който бе победен с аванс от 0.190 секунди. След това във финала действащият шампион се изправи срещу победителя от състезанието в Кейптаун преди месец Антонио Феликс да Коща (Порше). Във финалния дуел Вандоорн бе по-бърза само във втория сектор на трасето в Сао Пауло, но и това му бе достатъчно да спечели полпозишъна с преднина от 0.063 секунди.

Втори на стартовата решетка по-късно днес ще бъде Да Коща, а на втората редица ще се наредят Мич Еванс (Ягуар), който бе елиминиран в полуфиналната фаза от Да Коща и Мортара. Пети в квалификацията се класира вторият пилот на Ягуар Сам Бърд, който обаче ще трябва да потегли десети заради наказание. Така пети ще стартира Ник Касиди (Енвижън), шести ще бъде Хюз, а седми и осми ще са Серхио Сете Камара (НИО 333) и Норман Нато (Нисан), които не успяха да преодолеят груповата фаза, но ще стартират сред първите осем. Това се случва заради наказанията на Бърд и Максимилян Гюнтер (Мазерати), които ще потеглят десети и девети.

Водачът в генералното класиран Паскал Верлайн (Порше) имаше разочароваща квалификация, в която даде осмо време в първата група, но няма да заеме 15-та си позиция на старта, а вместо това ще потегли 20-ти заради инцидента му със Себастиен Буеми (Енвижън) в Южна Африка преди месец. Неговият основен преследвач – Джейк Денис (Андрети) се представи малко по-добре във втората група, давайки седмото време в нея, което му отрежда 14-та позиция на стартовата решетка.

Състезанието в Сао Пауло, шести кръг за сезона във Формула Е, започва днес в 19:00 часа българско време.

Снимки: Gettyimages | Снимки: FIA Formula E